Úvod > Kam pojedete? > Praha
Praha
"> "> "> "> "> "> "> "> "> Praha "> "> Pražské panorama "> "> Karluv most "> Staromestské námestí "> Národní divadlo "> Valdštejnská zahrada "> Vrtbovská zahrada "> Pražský hrad "> Pražské mosty "> Vyšehrad "> Petrínská rozhledna "> Kostel sv. Mikuláše na Staromestském námestí "> Staromestský orloj "> Pražské Benátky "> Chrám sv. Mikuláše na Malé Strane "> Židovská ctvrt "> Vecerní Hrad "> Obecní dum "> Brevnovský klášter "> Teologický sál Strahovský klášter "> Letohrádek Hvezda "> Strahovské zahrady Vyhlídka Strahovské zahrady, Roman
+ Přidat foto

Praha

Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa a architektonický sen na Vltavě – to všechno je Praha, hlavní město České republiky. Je to také věčná inspirace umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Informace, které v Praze potřebujete pro volný čas - kultura, památky, tipy na víkend, ubytování, restaurace

Nejnavštěvovanější místa Prahy

Pražský hrad navštívilo v roce 2018 celkem 2,44 milionu návštěvníků, což nejnavštěvovanější památce Česka opět vyneslo první místo v žebříčku. Druhou pozici obsadila lanová dráha na Petřín (2,03 milionu návštěvníků), na třetí příčce skončila s 1,4 miliony návštěvníků pražská zoologická zahrada. Zkrátka nepřišla ani Petřínská rozhledna: čtvrté nejnavštěvovanější místo Prahy stojí v čele žebříčku nejnavštěvovanějších věží a rozhleden v Česku. Desáté místo v pražském seznamu pak patří zrcadlovému bludišti. A pokud budete chtít navštívit zoologickou zahradu v Troji, která se umístila na třetím místě, výlet můžete spojit s prohlídkou blízké Botanické zahrady: té v hlavním městě patří devátá příčka.

Krátká procházka Starým Městem vás dovede ke čtyřem památkám, které se umístily ve druhé desítce nejnavštěvovanějších míst hlavního města. Od impozantní Staroměstské radnice se známým orlojem na Staroměstském náměstí, které patří šesté místo, zamiřte do uliček Židovského města. Mezi nejvýznamnější památky na mnohasetletou historii pražských Židů patří synagogy: v žebříčku nejnavštěvovanějších míst patří pátá příčka Pinkasově synagoze, sedmá Klausové synagoze a osmá Španělské synagoze.
 

Co musíte vidět ve městě s neopakovatelnou atmosférou

Nenechte si ujít prohlídku Pražského hradu, sídla českých knížat a králů. Rozsáhlý komplex paláců, kostelů, nádvoří a uliček všech slohových období v čele s gotickou katedrálou sv. Víta je společně s historickým jádrem města zapsán mezi památkami UNESCO.

Hrad, katedrálu, historické zahrady a další prostory můžete vnímat také jako jedinečnou klenotnici a galerii, ilustrující vývoj českých dějin. Na druhém nádvoří si prohlédněte Obrazárnu a Svatovítský poklad, výstavu klenotů a liturgických předmětů v kapli sv. Kříže, s dětmi se vypravte za Příběhem Pražského hradu do Starého královského paláce na třetím nádvoří, projděte se také Královskou zahradou k Letohrádku královny Anny a rozhodně nezapomeňte na pitoreskní Zlatou uličku s maličkými domky, jedno z nejromantičtějších míst hradního areálu.
 

Co byste měli znát z pražské historie

Chcete-li poznat nejslavnější pražské památky a velkou část historického centra, projděte se Královskou cestou, tedy trasou, po níž se kdysi ubíraly korunovační průvody českých králů a královen ke korunovaci do katedrály sv. Víta. Vaším průvodcem může být třeba Jeho Veličenstvo král český a císař římský Karel IV., s jehož jménem se setkáte u řady pražských chrámů a památných míst. Možná se narodil v domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, který využívá jako výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy. Odtud to máte jen pár kroků ke Staroměstské radnici se slavným orlojem, anebo na opačnou stranu Celetnou ulicí Prašné bráně a Obecnímu domu, kde Královská cesta začíná.

Bludištěm uliček Starého Města dojdete až na Karlův most. Doplňují jej dvě věže, z nichž ta Staroměstská je považovaná za nejkrásnější gotickou bránu Evropy; na staroměstské straně kousek od začátku samotného mostu rovněž najdete Muzeum Karlova mostu. Na protilehlém malostranském konci mostu můžete po schodech sejít na malý romantický ostrov Kampa anebo pokračovat dál Mosteckou ulicí na Malou Stranu, kde vás oslní krása barokního chrámu sv. Mikuláše. Nerudovou ulicí pak vystoupáte až k terase před Pražským hradem, odkud se otvírá oslnivý výhled na město.
 

Cestovatelská potěšení a skvělé zážitky v Praze

K nezapomenutelným pražským zážitkům patří vyhlídkové plavby po Vltavě anebo výlet na Petřín k rozhledně, která připomíná pařížskou Eiffelovku; poblíž najdete také zrcadlové bludiště. Řadu malebných pražských zákoutí objevíte při toulkách Židovským městem, na kávu se můžete stavit třeba v kavárně Slavia anebo v jediné kubistické kavárně na světě, Grand Café Orient v domě U Černé Matky Boží v Celetné ulici. Tradiční české pivo a rozmanité pivní speciality ochutnáte v restauraci U Fleků, k vidění je i expozice pivovarského muzea. V Praze objevíte také nejvyšší vyhlídkovou plošinu v Česku; nachází se na 216 metrů vysoké žižkovské televizní věži. V místě s fantastickým rozhledem je navíc k dispozici luxusní restaurace a apartmá s vyhlídkou coby unikátní hotel s jedinou místností.

Celý popis

Oblasti

Aktuality z regionu

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer
28. září 2020 13:56

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Praha 1
Vrtbovskou zahradu bude možné letos ještě jednou spatřit při slavnostním nasvícením zahrady 1. října 2020. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné ve čtvrtek od 18 do 22 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.