Úvod > Co chcete dělat? > Národní muzeum – historická budova Národního muzea
Národní muzeum – historická budova Národního muzea
"> "> HB HB "> HB HB "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Po HB "> Pred HB "> HB Muzeum "> ">
Přidat foto
Kultura

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Národní muzeum je největším muzeem České republiky s funkcí sbírkotvornou, vědeckou, osvětovou a metodickou. V současné době se skládá z pěti odborných složek: Přírodovědeckého muzea, Historického muzea, Českého muzea hudby, Náprstkova muzea a Knihovny Národního muzea. Sbírky Národního muzea jsou rozsáhlé a jsou k vidění hned v několika pražských i mimopražských objektech. Z hlediska architektury a umístění je za nejvýznamnější považována Historická budova Národního muzea.
 

Historická budova

Historická budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Nové budově Národního muzea, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019. Památková ochrana se vztahuje jak na architekturu budovy, tak na sochařskou výzdobu exteriérů a interiérů, nástěnné malby, uměleckořemeslné detaily a na původní, velmi bohatý a cenná mobiliář.

Nejdůležitějšími prostorami v interiéru budovy jsou vstupní vestibul, na něj navazující monumentální dvorana hlavního schodiště, osvětlená proskleným stropem, a především Panteon umístěný pod kopulí. Do Panteonu se vchází nejkrásnějšími dveřmi v celé budově, zhotovenými podle návrhu Josefa Schulze. Jedinečná dlažba Panteonu s růžicovým radiálním vzorem je sestavená z mramorových desek přivezených z Itálie, Rakouska, Belgie a Španělska. Návštěvníci mohou rovněž navštívit nově zpřístupněnou kopuli, která skýtá jedinečný pohled nejen na Václavské náměstí ale na celé panorama Prahy.


Expozice Zázraky evoluce

Expozice vypráví poutavé příběhy evoluce a představuje svět zvířat tak, jak ho z muzeí běžně neznáte – bez polic a regálů. Nad hlavou vám budou doslova létat ptáci či proplouvat ryby. Uvidíte zvířata v jejich přirozeném prostředí a pohybu. Jedinečné a vzácné exponáty doplňují zbrusu nové modely zvířat včetně žraloka bílého, plejtváka malého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů. Nechybí ani oblíbený plejtvák myšok dlouhý 22,5 metru. Jsou zde i předměty, na které si mohou příchozí sami sáhnout. Díky tomu se třeba podívají přímo do tlamy zvětšené hlavy zmije, zkusí si, jakou sílu je potřeba vynaložit k zavření otevřené obří mušle nebo budou navádět mnohonožku úzkými podzemními chodbičkami.
 

Okna do pravěku

Okna do pravěku jsou jednou z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie. Mezi zkamenělinami se nachází i cooksonia barrandei – fosilie nejstarší určené suchozemské cévnaté rostliny na světě. Další sál se věnuje druhohorám a provede vás subtropickou přírodou ostrova, který se tou dobou rozkládal na většině území dnešních Čech a Bavorska. Hlavním exponátem je tu model jediného českého dinosaura Burianosaura augustai. Třetihory vás zavedou do krajiny sopek, které výrazně určovaly ráz subtropické krajiny v severní části Čech. Čtvrtohory představují závěr vyprávění o pravěké přírodě dnešní České republiky.
 

Dějiny

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie. Příběh dějin začíná v expozici v 9. století a končí stoletím 19., ale mnohé z témat jsou ryze aktuální i dnes a budou i nadále. Expozice poukazuje na téma hranic a budování státu, na téma identity – ať již náboženské, zemské či národní – jazykové. Významnou roli hraje i fenomén střetu způsobeného touhou po vlivu a moci – tak často končícímu ve válečných událostech.


Sál minerálů

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
 

Cestování bez bariér: Muzejní komplex Národního muzea

Objekt je bezbariérově přístupný s výjimkou kupole. Bezbariérový vstup do Historické budovy vede přes návštěvnický vchod Nové budovy, kavárnu a spojovací chodbu. Po obou stranách východu z chodby v Historické budově se nacházejí bezbariérové výtahy.
 

Objekty a pobočky Národního muzea