Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě
Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Hřbitov, na kterém se pohřbívalo do roku 1787 se rozkládá na rozloze zhruba 11 000 m2. Nachází se tu asi 12 000 náhrobních kamenů a okolo 40 000 rituálně uložených ostatků. Nejstarší náhrobek, náležící učenci a básníkovi Avigdoru Karovi, pochází z roku 1439. Hřbitov byl v minulosti několikrát rozšiřován. Přesto jeho plocha nestačila a na místo se navážely další vrstvy zeminy. Předpokládá se, že na hřbitově se nachází několik pohřebních vrstev nad sebou. Malebné shluky náhrobků z různých dob vznikly vyzdvižením starších náhrobních kamenů do horních vrstev.

Na přelomu 16. a 17. st. se začínají na původně jednoduchých náhrobcích objevovat plastické symboly a znamení rodů, jmen, stavů a povolání. Praha je jediným místem v Evropě, kde se ve větším počtu zachoval symbol čtyřstěnné tumby (domku) z období baroka. Převažují zde také vinné hrozny, které značí symbol plodnosti a moudrosti. Také se velice často objevují symboly pokladniček – dobročinnost, nebo šesticípá Davidova hvězda. K původu a rodu zemřelého patří např. žehnající ruce (potomci chrámových kněží), konvice s mísou nebo hudební nástroje (potomci pomocníků z kmene levitů), dále symboly zvířat jako osobní nebo rodinná jména (lev, vlk, husa, kohout aj.) a reliéfy nástrojů jako symbol povolání (hmoždíř – lékárník, nůžky – krejčí, housle – hudebník apod.). Texty nesou často kromě základních údajů i rozmanité chvalořečení i jiné zajímavé údaje o mrtvém.

Nejvýznamnější osobou pohřbenou na Starém židovském hřbitově je bezesporu velký náboženský učenec a pedagog rabi Jehuda Liwa ben Becalel, zvaný rabi Löw (zemřel roku 1609), s jehož postavou je spojena i pověst o vytvoření umělé bytosti – golema. Nachází se zde však řada dalších známých židovských osobností, například primas Židovského Města Mordechaje Maisela (zemřel roku 1601), renesanční učenec, historik, matematik a astronom David Gans (zemřel roku 1613), vědec a polyhistor Josef Šalom Delmedig (zemřel roku 1655) a rabín a sběratele hebrejských rukopisů a tisků David Oppenheim (zemřel roku 1736).

Starý židovský hřbitov v Praze

Provozovatel

Židovské muzeum v Praze

Široká 3
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 222 317 191
Tel.:
+420 221 711 511
Email:
office@jewishmuse...
WWW:
www.jewishmuseum.cz
GPS:
50,089283 14,417005
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: 350 Kč

Snížená cena: 250 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

RunCzech 1/2Maraton Praha 2023

Vyběhni za tónů Vltavy a zahaj běžeckou sezónu největším českým půlmaratonem. Rychlá trať přeje osobním rekordům i světovým elitním výkonům. Užij si jednadvacet kilometrů srdcem historické Prahy!
Praha, Praha

Kopatchinskaja hraje Ligetiho

Od narození Györgye Ligetiho, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny 20. století, uplyne v roce 2023 rovných 100 let.
Praha 1, Praha

Apoteóza tance

Joseph Haydn rozvinul své kompoziční umě­ní k uchvacujícímu perfekcionismu, Symfonie č. 98 je jeho vrcholným dílem. Hayd­nův tvůrčí vklad do symfonického repertoáru se stal předpokladem pro vznik nejpůsobivějších děl tohoto žánru, jakým jakým je také slavná Beethove­nova „Sedmá”.
Praha 1, Praha

Koncert filmové hudby – Zvířátka

Hudba z filmů Harry Potter, Fantastická zvířata, Jurský park a dalších. Na dalším koncertě Filmové filharmonie s podtitulem Zvířátka zazní skladby z filmů, ve kterých ztvárňují jedny z hlavních postav zvířecí hrdinové. Filmharmonie uvede první koncert tohoto roku již 19. února v pražském Rudolfinu.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Diamond Prague Museum – Muzeum Diamantů Praha

Diamond Museum Prague je aktuálně uzavřeno.
Praha 1, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje. Hosté mohou využít nabídky cateringových služeb v prostorách Rudolfina. Po rekonstrukci kavárna otevřela v únonu 2017.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha, Praha