Úvod > Co chcete dělat? > Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR
Životní styl

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Expozice se na více než 460 m² v Praze u Anděla rozkládá ve dvou patrech a mimo obrovská modelové kolejiště, uvidíte také zajímavosti a doplňkové výstavy či atrakce na místech, kde bude modelová železnice teprve dostavěna časem. Máme simulátory skutečných dopravních prostředků (tramvaj T3, Bus MHD Karosa, motorák ř. 810 a "Bobinu". Také kompletní produkci Igráčka, Panenky našich babiček, dřevené vláčky Woody. Prezentujeme i velkou sbírku papírových modelů a nově si můžete zajezdit rádiem řízenými modelovými auty na závodní trati. K tomu ještě interaktivní hernu Tondy Obala pro nejmenší, green-screen na unikátní fotky a mnoho dalšího.

Součástí Království železnic je i stálá výstava z historie železnice na našem území, výstava o historii a současnosti řemesel na železnici a pedagogy vysoce hodnocený vzdělávací program pro školy. Království železnic bude nakonec představovat zjednodušený železniční model České republiky, kde nepřehlédnete významné technické či historické dominant naší země. Království železnic nabízí výhodné vstupné pro rodiny, školy, studenty a seniory.
 

Model ČR a detaily ze života obyvatel

V současnosti je v provozu 6 ze 14 plánovaných "krajů" ČR a vlaky se prohání na ohromujících 460 čtverečních metrů modelové železnice. Zblízka a zcela bez front si prohlédnete dominanty krajů v dokonale provedených zmenšeninách, jako například hrady Křivoklát, Karlštejn, Kokořín. Porovnáte kvalitu modelu s realitou u Hlavního nádraží Plzeň nebo se pokochejte pohledem na malá zřídla u karlovarské kolonády. Součástí expozice je také samostatná expozice urbanistického modelu Prahy. V měřítku 1:1000, na ploše 114 m2 můžete vidět ucelenou expozici modelu Prahy na konci 20. století a na stejném místě také i unikátní, ručně malovaný Šípův papírový model Prahy (24 m²).

Dospělé návštěvníky potěší a pobaví detaily ze života 30 000 obyvatel modelu obřího kolejiště, prezentované ve stovkách situací a scének z běžného života, jak jej vídáme kolem nás, od každodenních činností, řemesel, situačních vtípků, přes populární české filmy a mnohé další, až ke scénkám o bezpečnosti v dopravě a dalším tématům do pracovních listů pro školy. U kolejišť jsou k dispozici interaktivní tlačítka pro spouštění akcí v modelu. Rozjeďte „pendl“, pokácejte strom, spusťte představení v cirkusu, poslechněte si zvuk parní lokomotivy… atp. Simulace dne a noci nad kolejišti se střídá ve dvacetiminutových intervalech, pozvolna se stmívá, rozsvěcují se pouliční lampy a světla v oknech a po pěti minutách se opět plynule rozednívá. Modeláři zašli do takových detailů, že některé pouliční lampy svítí studeným bílým světlem, jiné teplým žlutým a některé dokonce simulují poruchu.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí