Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání
Muzeum Karla Zemana v Praze - filmové zázraky na počkání
"> "> kz3.JPG "> kz8.JPG "> kz7.JPG "> kz6.JPG "> kz5.JPG "> kz4.JPG "> kz1.JPG "> ">
Přidat foto
Kultura

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.
Výstava mapuje Zemanovu tvorbu od prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století až po tvorbu z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část expozice je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.

Český režisér, scenárista a výtvarník Karel Zeman (1910 – 1989) natočil řadu filmů, k nejslavnějším patří Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil. V expozici máte možnost navštívit dobové filmové ateliéry, kde si sami můžete vyzkoušet triky a techniky, které Zeman a jeho následovníci používali. Výstava je koncipována jako filmové scény a malé ateliéry, kterými budete procházet a můžete se v nich – přímo mezi kulisami – natáčet v akci. Vznesete se na létajícím stroji, projdete se po měsíci Barona Prášila nebo budete ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámíte s originálními loutkami i s dosud nepublikovanými fotografiemi a dalšími dokumentárními materiály ze života a díla tohoto filmového vizionáře.

Muzeum je umístěno v prostorách Saského dvora na rozhraní Kampy a Malé strany. Dvůr je součástí souboru domů, který věnoval Karel IV. saským vévodům jako dědičný majetek. Ty si dodnes zachovaly jedinečnou historickou atmosféru. Součástí objektu je unikátní výstup na Čertovku, který využívá exteriér pro ukázku filmových triků. Můžete si tak několik z nich vyzkoušet už venku.

V muzeu si můžete dokonce dopřát plavbu lodí ElektroNemo po Čertovce i v okolí Karlova mostu! Více než čtyřicetiminutová plavba na jediné vltavské elektrolodi, poháněné solárními panely vám umožní poznat kouzelnou atmosféru nejromantičtější části Prahy z vodní hladiny. Desetimetrová loď s panoramatickým výhledem pojme i skupiny až 30 osob. Vyplouvá se v každou celou od 11 do 18 hodin, zejména v letní sezóně doporučujeme rezervaci telefonicky (724 341 091) nebo emailem.

Od  roku 2013 je expozice rozšířena o originály kostýmů z filmů Baron Prášil, Na Kometě či Ukradená vzducholoď a dalších! Nová část expozice vzniká ve spolupráci s Barrandov Studios, jehož rozsáhlé fundusy dosud skrývaly mnohá tajemství spojená s filmy Karla Zemana.