Úvod > Co chcete dělat? > Kampa – romantika v centru Prahy
Kampa - romantika v centru Prahy
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.
Nejstarší písemné zmínky o Kampě pocházejí z roku 1169. Přirozené náplavy a navážky, především po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v roce 1541, ostrov postupně navyšovaly. Na začátku 17. století byly zpevněny břehy. Na samotné Kampě vznikaly nejdříve zahrady, od 15. století se na ostrově začaly stavět mlýny a mlýnské zahrady. Jedním takovým mlýnem byl i Sovův mlýn, nazývaný podle Václava Sovy z Liboslavě, který mlýn v 15. století vlastnil. Dnes zde sídlí Museum Kampa se sbírkami výtvarných děl 20. století.

Kolem Sovova mlýnu se nachází Odkolkovská zahrada, již v 19. století obývala pekařská rodina Odkolků. V domcích na Kampě bydlelo několik známých osobností, jako např. Josef Dobrovský, Jan Werich, Vladimír Holan, Jiří Trnka, Jiří Voskovec či Adolf Kašpar (malíř a ilustrátor – např. k Babičce Boženy Němcové, Jiráskově Filosofské historii a dalšímu dílům české i světové literatury). Na okraji Kampy na Velkopřevorském náměstí je pomalovaná tzv. Lennonova zeď, kam každoročně 8. prosince přicházejí mladí lidé v den jeho tragického úmrtí zapálit svíčky a uctít jeho památku.

Na ostrově je přístupný také park Kampa, který slouží k relaxaci především rodinám s dětmi. Kampa je také místem konání jarní dvoudenní akce s názvem "Kampa střed světa".

Návštěvu Kampy a historického centra Prahy si můžete zpestřit také příjemnou vyhlídkovou plavbou. Z paluby lodi uvidíte nejen Karlův most – nejstarší most přes řeku Vltavu, ale také kouzelné panorama Pražského hradu, Národní divadlo, Strakovu akademii či obří metronom na Letné.

Provozovatel

Úřad městské části Praha 1

Vodičkova 18
115 68 Praha 1
Tel.:
+420 221 097 111
WWW:
www.praha1.cz
GPS:
50,086446 14,407969
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina