Úvod > Co chcete dělat? > Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Pražský hrad je návštěvníkům otevřen celoročně a vidět mohou: Starý královský palác, stálou expozici Příběh Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Ústav šlechtičen, Zlatou uličku s věží Daliborkou, Obrazárnu Pražského hradu, Prašnou věž a Svatováclavskou vinici. Poznejte historii České země i vy!

Pražský hrad byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Budovy Pražského hradu zastupují všechny architektonické styly minulého tisíciletí. Dominantní stavbou areálu Pražského hradu je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která je také místem odpočinku mnoha českých králů a jsou zde uloženy také české korunovační klenoty. Základní kámen položil roku 1344 Karel IV. V souvislosti povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Hlavním architektem byl Matyáš z Arrasu, později po jeho smrti pak Petr Parléř.
 

Co lze na Pražském hradě ještě vidět?

Dalšími návštěvnickými objekty areálu hradu jsou např. Klášter sv. Jiří s přilehlou Bazilikou sv. Jiří, Kaple sv. Kříže, Kostel Všech svatých, Starý královský palác, Prašná věž (Mihulka), expozice Příběh Pražského hradu, Zlatá ulička s věží Daliborkou, Obrazárna Pražského hradu, Rožmberský palác. Ty jsou přístupné od 9:00 do 17:00 hodin. Velmi navštěvovaná je také Jízdárna Pražského hradu, v současnosti významná pražská výstavní síň, kde jsou pravidelně pořádány výstavy nejvýznačnějších umělců.

Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá vždy v 12:00 hodin na 1. nádvoří, střídání na stanovištích probíhá každou celou hodinu od 7:00 do 20:00 hodin.

Zahrady Pražského hradu a Jelení příkop jsou otevřeny od 1. dubna do 31. října od 10:00 do 18:00 hodin.

Dům sokolníka: I na Pražském hradě jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je nenápadný sokolnický domek v původní zástavbě jízdárenského dvora. Žil v něm sokolník, hlídač příkopu i kaprál místní vojenské posádky. V současnosti je dům neobydlený, ale to se změní. V minulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí za pomoci restaurátorů a v roce 2019 se tu otevře expozice věnovaná sokolnictví.

Náměstí U Svatého Jiří