Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka
Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.
Havlíčkovy sady jsou rozsáhlým členitým parkem, také známým jako Grébovka. Park se rozkládá v Praze 2 na Vinohradech, nedaleko Vršovic a Nuslí. Duchovním otcem Havlíčkových sadů je pražský průmyslník Moritz Gröbe, který nechal tento park vystavět (v letech 1871–1888) v okolí své honosné novorenesanční vily. V parku najdete fontánu s vodní kaskádou, jezírko, pavilony, Gröbeho vilu, sochy i okouzlující umělou jeskyni (grottu). Každoročně se tu koná také oblíbené vinobraní. Víno zde však můžete ochutnat celoročně, a to ve Viničním altánku s romantickým výhledem na vinice rozkládající se pod ním. Atmosféru pravé vinice uprostřed Prahy si vychutnáte ve sklepě Grébovka, který se ukrývá ve východní části vinice na historické viniční trati.

Umělá jeskyně grotta je postavená v terénní nerovnosti pod ulicí U Havlíčkových sadů. Její nejvyšší patro je na úrovni ulice, zatímco jeskyně spadá dolů do parku. Nad loubím s arkádami v přízemí se po dvou postranních točitých schodištích dostanete do prvního patra terasy s výhledem, nad níž se klenou umělé skály, v nichž jsou vytvořeny chodbičky, schodiště, krápníkové jeskyňky i různé výklenky a odpočívadla, přes které se dostaneme na horní terasu s nádherným výhledem na celý park.

V parku roste přes 120 druhů listnatých i jehličnatých dřevin, takže i v parných dnech zde panuje stín. Louky se naopak hodí k opalování. V horní části parku (u křižovatky ulic Rybalkova a U Havlíčkových sadů) se nalézá dětské hřiště, kde se děti vydovádí na deseti, vesměs klasických, atrakcích – je zde multifunkční lezecká sestava, kolotoč a drobné prvky. Neobvyklé je houpadlo ve tvaru terénního automobilu. Součástí areálu je basketbalové hřiště s umělým povrchem a tribunami. Na areál dohlíží správce.

Bruslení na Grébovce

Městská část Praha 2, připravila letos pro zájemce o bruslení opět kluziště na Grébovce. Od 1. prosince 2023 do 28. února 2024 je možné využívat ledovou plochu v Havlíčkových sadech.
Praha 2, Praha

Filozofie pro život

Středa, 22. listopadu 2023 19:00. Kurz bude probíhat jednou týdně ve středu od 19 h.
Praha 2, Praha

Psychologie návyků

Přednáška.
Praha 2, Praha

Hodnoty dobrovolnictví

On-line přednáška.
Praha 2, Praha

Symbolismus zimního slunovratu

Úterý, 5. prosince 2023 19:00. Přednáška.
Praha 2, Praha

Pojďme se naučit namalovat egyptský reliéf

Úterý, 12. prosince 2023 19:00. Workshop od 19 do 21 h.
Praha 2, Praha

Mikulášské jízdy v Prahou a okolím – Čertohráček

Mikulášské jízdy jsou po roce opět tady! O prvním adventním víkendu 2.a 3. prosince 2023 si můžete užít předvánoční atmosféru s Mikulášem, čerty a anděly jak ve výletním vlaku Cyklohráček, tak v nostalgickém vlaku v čele s parní lokomotivou Čtyřkolák.
Praha 10, Praha

Detektivka ze Scotland Yardu

Detektivní, muzikálová komedie s hereckými výkony jak studentů herectví, tak i ostřílených herců.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.
Praha 2, Praha

Výlety s autíčky na dálkové ovládání za dobrodružstvím

Expedice s RC Auty do přírody, za pohybem, za dobrodružstvím a poznáváním.
Praha 2, Praha

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století. Dominantou parku je Pavilon Grébovka.
Praha 2, Praha

Kino Pilotů ve Vršovicích

Obnovené vršovické kino, jehož historie se začala psát už na začátku 20. století.
Praha 10, Praha

Artmaty v Praze

Artmat je první projekt v ČR, který prezentuje talenty současné výtvarné scény ve starých cigaretových automatech a zároveň oživuje zajímavá místa (nejen) ve veřejném prostoru
Praha 10, Praha

Kavárna Bohemia Boards & Brews – zahrajte si stolní hry

V Praze můžete navštívit první kavárnu, kde si zahrajete více než 500 stolních her. Podnik ve Vršovicích založil Američan žijící v Čechách. Za poplatek můžete hrát jak dlouho chcete. Přijďte se pobavit, vypít si kávu a nasát americkou atmosféru.
Praha 10, Praha

Funkcionalistická vila Josefa Eismana na Vinohradech

Eismanova vila na pražských Vinohradech je jednou z mála funkcionalistických vil ve druhém pražském obvodu. Architekt Karel Stráník se při jejím návrhu inspiroval dílem švýcarského architekta Le Corbusiera. Vznikla tak neobyčejná stavba v duchu purismu.
Praha 2, Praha

Modrý tygřík – centrum rodinných aktivit

Prostřednictvím našich kurzů a programů se snažíme nabídnout rodičům a jejich dětem radostnou hru ve vodě i na suchu. V naší nabídce najdete plavání od miminek až do 6 let, cvičení rodičů s dětmi, cvičení pro těhotné a maminky po porodu, kurzy, přednášky, hlídání dětí miniškoličku a mnoho jiného.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Vinohrad a vinný sklep umístěný ve vinici je majetkem Městské části Praha 2. Sklep provozují a vinici o rozloze cca 1,6 ha spravují Ing. Iveta Bulánková a Pavel Bulánek. Zde vyrobené víno má titul České zemské víno a pochází z kvalitních hroznů osmi odrůd.
Praha 2, Praha

Anno Domini 1471 – Staročeská žranice s dobovým programem

Tříhodinový dobový program s neomezenou konzumací staročeských jídel a pití. Zážitek s programem – v krčmě Anno Domini 1471 s se přenesete do středověku, dobová hudba a tanečnice, ohnivá show, středověké menu, falešný hráč, věštkyně budoucnosti, to vše v naší středověké krčmě.
Praha 2, Praha

Cukrárna a kavárna Šlágr

Milé a útulné prostředí, zařízené ve stylu let první třetiny dvacátého století, a především podle receptů z kuchařek našich babiček zde upečené domácí zákusky, dorty, ale i bezlepkové dorty a zákusky, též i koláče. Objednat možno též narozeninové a svatební dorty.
Praha, Praha

Ansámbl

Zakládáme si na prvotřídních surovinách z malých farem, které zpracováváme s maximální péči, abyste dostali na talíři nejvyšší možnou kvalitu. ​​
Praha, Praha

Asijská restaurace Jam and Co.

Vaříme to nejchutnější z asijské kuchyně v kombinaci s evropskou. Čerstvé a kvalitní suroviny jsou naší prioritou. Přes oběd si u nás pochutnáte na poledním menu za zvýhodněnou cenu. Děti i psi jsou u nás vítáni, rádi vám připravíme firemní, či rodinnou akci. Přijdťe si pro nový gurmánský zážitek.
Praha 10, Praha

Hostel Czech Inn Praha

Ubytování v krásně zrenovované budově z 19. století nabízí Hostel Czech Inn. V tomto hostelu na hranici Vinohrad si užijete atmosféru nejen tohoto domu, ale i celého okolí.
Praha 2, Praha

Kavárna Café V lese

Kavárna s fotogalerií v salónku a hudebním klubem ve sklepení byla otevřena v srpnu 2010 na místě bývalé kavárny Shakespeare.
Praha 10, Praha

Café Sladkovský

Kavárna ve starých Vršovicích s výtečnou kávou, neobvyklou kuchyní a sympatickou atmosférou.
Praha, Praha