Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.
Mnoho lidí netuší, že téměř uprostřed Prahy
se rozprostírá městečko samo pro sebe, se svou poezií a identitou. Nový Svět je malou čtvrtí, přiléhající k Pražskému hradu, plná malebných zákoutí a harmonie. Jedná se vlastně o
bývalé hradčanské předměstí, které vzniklo v někdy v polovině 14. století na staré cestě směrem ke Střešovicím. V roce 1360 bylo na podkladě rozhodnutí císaře Karla IV. začleněno k Hradčanům v tehdy nově vznikajícím městském opevnění. Původ vzniku této části Hradčan není přesně znám, jednalo se patrně o předhradí Pražského hradu, které vzniklo postupným zasypáváním strže a údolí potoka Brusnice.
Ulice kopíruje starou cestu, která tudy podél potoka Brusnice vedla k osadě Střešovice. Čtvrť urpěla požárem v roce 1420 za husitů, znovu vyhořela při velkém požáru Hradčan a Malé Strany v roce 1541. Zůstaly zde
malé domky chudých obyvatel, jejich názvy však naznačují opak, v každém názvu se opakuje "zlato": U zlatého noha, hrušky, hroznu, stromu, keře, čápa, beránka, hvězdy, pluhu, slunce, raka, žaludu - jako by celá ulice byla z drahého kovu. Na vzdory honosným názvům však Nový Svět nikdy bohatstvím neoplýval. Ti nejchudší bydleli v domech se zlatými přízvisky ještě mezi válkami, kdy tisk
uličku přirovnával k Neapoli. Mezi domy se tehdy sušilo prádlo a obyvatelé místo v malých světničkách trávili podvečer na dvorku.
V domě
U zlatého noha (čp. 76/1) bydlel v roce 1600 slavný dánský hvězdář a matematik
Tycho Brahe. S domem čp. 76/1 v Novém Světě souvisí i jméno Jana Keplera, přítele a spolupracovníka Tychona Brahe. Dům
U zlatého žaludu patřil počátkem 18. století
rodině Santinů, k níž náležel významný architekt Jan Blažej. Na Novém Světě pobýval několik let i
malíř Jan Zrzavý. Bylo to v malém pokojíku v Černínské ulici, než se v létě 1917 přestěhoval do Šporkovy ulice 10 na Malé Straně.
Na konci Černínské ulice dosud stojí pozoruhodná
chalupa U raka se šindelovou střechou,
jediné dochované
roubené stavení v Praze. Dnes je z něho luxusní hotel.
Nový Svět je malebná čtvrť v Praze, přiléhající k Pražskému hradu. Jedná se o bývalé hradčanské předměstí, vzniklé ve 14. století.
Nový Svět byl postižen požárem v roce 1420 za husitských válek a znovu vyhořel během velkého požáru Hradčan a Malé Strany v roce 1541.
Domy mají názvy jako U zlatého noha, hrušky, hroznu atd., což ironicky kontrastuje s chudobou obyvatel, kteří zde bydleli.
Tycho Brahe byl slavný dánský hvězdář a matematik, který žil na začátku 17. století v domě čp. 76/1 v Novém Světě.
Jan Kepler byl přítel a spolupracovník Tychona Brahe, s kterým má spojení přes dům čp. 76/1, kde Brahe bydlel.
Jan Blažej Santini byl významný architekt, patřící do rodiny Santinů, která vlastnila Dům U zlatého žaludu na Novém Světě.
Návštěvníci mohou obdivovat jedinečnou architekturu starých roubených stavení, jako je chalupa U raka, která je dnes luxusním hotelem.
Atmosféra v Novém Světě je plná poezie a harmonie, s malebnými zákoutími odlišnými od hlavního turistického ruchu Prahy.
Nový Svět má historický význam jako předměstí Pražského hradu, které se postupně rozvíjelo a bylo integrální částí městského opevnění za vlády císaře Karla IV.
Původní malé domky chudých obyvatel byly postupně transformovány, některé z nich se staly luxusními objekty, jako je hotel v chalupě U raka.