Úvod > Výlety > Výlety za každého počasí > Karavanem od jara do zimy: po Praze a jejím okolí

Karavanem od jara do zimy: po Praze a jejím okolí

Na dovolenou v karavanu se většinou vydáváte k moři nebo do hor, ale co takový výlet do Prahy? Není to problém, a tak když chcete být u něčeho zajímavého, co se odehrává v našem hlavním městě, nemusíte měnit své zažité zvyky. Stačí zaparkovat v některém kempu a dál cestovat městskou hromadnou dopravou.
Možná jste zvyklí cestovat karavanem všude, na dovolenou i na prodloužené víkendy, do hor i k moři. Určitě víte, že pro vjezdy karavanů do velkých evropských měst platí řada omezení. Praha patří mezi města, která parkování takových vozidel přes noc zakazují. Není v tom sama, přestože návštěvníci měst v obytných vozech podporují místní podnikatele v turistice a gastronomii, seznam takových míst se rozrůstá. Podobné zákazy už platí například v Olomouci, Luhačovicích, Litomyšli, Velehradě, na Dolní Moravě, v Malé Úpě anebo v Hluboké nad Vltavou.
 

S karavanem do kempu v Praze a okolí

Takže pozor: při návštěvě Prahy je kemp či stellplatz téměř jediným řešením. Vybrat si můžete u nás na Kudy z nudy, buď přímo z kempů v Praze anebo o kousek dál, z kempů ve Středočeském kraji.

Ideální spojení městskou hromadnou dopravou do centra Prahy nabízí například TriocampDolních Chabrech, Camping Oase u Dolních Břežan anebo Camping SokolDolních Počernicích. V kempech obvykle najdete automaty na jízdenky, v blízkosti jsou zastávky autobusů a cesta do centra Prahy zabere jen pár desítek minut.
 

Praha a její kouzelná místa

Pověstmi opředená a legendární stověžatá Praha má tolik kouzelných míst, že je nestihnete navštívit ani během několika dovolených. Někdo zamíří k rozhledně na Petřín a bude si užívat krásné vyhlídky na Pražský hrad, milovníci věhlasných pražských památek si vychutnají toulky Novým Světem, po Kampě, Malé Straně a Starém Městě. Na Kudy z nudy najdete i pražské tipy pro rodiny s dětmi: ty si vyberou spíš Svět medúz na Pankráci, zoologickou zahradu, oblíbené Muzeum smyslů anebo Aquapalace Čestlice.
 

Karavanem kolem Prahy

Cesta velkým obytným autem přes centrum Prahy je adrenalinový zážitek, který si rádi necháte ujít. Něco jiného ale je cestování v blízkém okolí hlavního města. Bude ovšem záležet na tom, kde si vyberete svůj kemp, a tedy zázemí pro výlety.

Vyzkoušet můžete třeba výlet karavanem na zámek v Mníšku pod Brdy a dál na Příbramsko, do Hornického muzea a na Svatou HoruPříbrami; ten najdete v našem seriálu Karavanem po Česku.

Spoustu atraktivních možnosti nabízí také Camp Matyáš ve Vraném nad Vltavou. Do Prahy dojedete nejenom vlakem zvaným Posázavský pacifik, ale také lodí (zastávka výletního parníku Vltava je deset minut pěšky po břehu Vltavy v sousední vesnici Skochovice) anebo dokonce na kole, a to po cyklostezce A2 podél Vltavy až přímo ke Karlovu mostu. Bez aut a s mnoha možnostmi občerstvení podél celé cyklostezky.

Můžete ale také vyrazit na výlet tak, jak jste zvyklí, tedy obytňákem: z Vraného nad Vltavou kolem plavební komory do nedaleké Zvole, kde objevíte kontaktní zoopark; návštěvu je třeba předem rezervovat telefonicky. Dál budete pokračovat do Jílového u Prahy, kde si v Regionálním muzeu prohlédnete expozice zaměřené na historii těžby a zpracování zlata a dějiny trampingu v Posázaví, a do Týnce nad Sázavou, města spojeného se značkou JAWA. Tam se můžete zastavit na romantické zřícenině hradu Zbořený Kostelec, a pak přes Sázavu zamíříte k Benešovu a na zámek Konopiště. Projít si můžete jak zámek, tak rozsáhlý zámecký park a růžovou zahradu se skleníky.
 

Tipy pro výlety karavanem do Prahy

  • Pro hledání místa k zaparkování samozřejmě můžete vyzkoušet osvědčené weby a aplikace, řadu míst nabízí třeba osvědčená aplikace Park4night.
  • Připomínáme: zaparkovat v Praze a vyrazit na výlet přes den je v pořádku, ale na pražských parkovištích nesmíte v autech přespávat.
  • Problém můžete vyřešit, pokud máte v Praze známé a můžete zaparkovat na jejich soukromém pozemku. Pro stání před domem na běžném místě k parkování ale výjimka neplatí.
  • Pokud jedete na velkou sportovní akci nebo festival, před cestou se podívejte na webové stránky. Pořadatelé například mohou pro karavany připravit speciální parkoviště přímo v místě konání a vyjednat pro karavanisty výjimku.