Úvod > Co chcete dělat? > Hotel Clementin – nejužší pražský hotel
Ubytování

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Dříve se dům v Seminářské ulici nazýval U Panny Marie (nebo "U Naší milé Paní"). Jeho poloha v nepravidelné křivolaké uličce dokazuje velmi starý původ domu podle urbanistické struktury středověkého města, pro niž jsou typické právě křivé uličky lemované na sebe natěsnanými domy na úzkých dlouhých parcelách. Přesto je stavební historie domu nejasná, víme jen, že vznikl dodatečným rozdělením většího sousedního objektu. 

Dnešní podoba exteriéru i interiéru je výsledkem novodobé úpravy pozdně klasicistní fasády. Nejstarší část domu představuje gotický sklep s nezvykle masivní zdí, kde se taktéž zachoval zbytek kamenné, nepochybně středověké klenby. Do roku 1433 byl dům součástí sousedního čp.175, s nímž pravděpodobně souvisely sklepní prostory. Asi až v 17. nebo na samém počátku 18. století, došlo k úplnému osamostatnění a další přestavbě. Tehdy byl objekt zvýšen o 3. patro. Vstup do domu rámuje pískovcový barokní stuhový portál s nadsvětlíkem.

Provozovatel

Hotel Clementin Old Town **** Praha

Seminářská 4
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 222 231 520
Email:
clementin@avehote...
WWW:
www.clementin.cz
GPS:
50,086202 14,417252
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

2,0 hodiny