Ekologické cestování

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji! Udržitelnost není jen péče o životní prostředí.
Cestování vás zavede na zajímavá místa a získáte při něm spoustu krásných zážitků. Aby bylo udržitelné (ekologické), mělo by zahrnovat respekt k přírodě a kultuře míst, která navštívíte. Už to, že začnete o zelenějším cestování uvažovat, znamená, že jste na cestě být odpovědným cestovatelem.

Ekologické cestování je šetrnější způsob trávení dovolené

Ekoturismus vznikl spojením pojmů ekologie a turistika. Ekoturista je uvědomělý cestovatel, který se zajímá nejen o přírodu a navštěvuje určité místo, aniž by ho poškodil nebo změnil, ale dokonce na něj má pozitivní vliv. Je to cestovatel, který se zajímá o ochranu životního prostředí, o místní kulturu a zvyky.
 

Jaké aktivity si ekoturista vybírá?

Především aktivity v přírodě. Své smysly nechá probudit například na chodníku pro bosé nohy nebo ve voňavé bylinné zahradě. Ekoturista se také velmi často vydává na pěší turistiku na některou z četných naučných stezek. Zaujmout ho může hipoturistika, neboli vyjížďky na koních do přírody. Zajímavou alternativou může být oslí treking. Šetrnou aktivitou je také pozorování zvířat ve volné přírodě na k tomu určených místech. V rámci vzdělávání navštěvuje ekocentra a zajímá se, jak zlepšit životní prostředí. V rámci svých cest ekoturista podporuje místní producenty a výrobce a nakupuje regionální produkty. Ubytuje se mimo frekventovaná místa, nejčastěji ve venkovských typech ubytování, která mají blízko k přírodě. Mohou to být ekofarmy či rodinné statky nabízející kromě ubytování také venkovské zážitky. Takovou kombinaci, kterou ocení hlavně rodiny s dětma, nabízí certifikované subjekty Prázdniny na venkově.

Pár tipů, které správný ekoturista dodržuje

Nabízíme spousty možností pro volný čas

O udržitelnosti v cestování stále více přemýšlí i pořádatelé akcí (např. hudebních festivalů, sportovních akcí nebo různých kurzů). Snahou všech je minimalizovat negativní dopady na životní prostředí a místní komunitu. Udržitelné akce se snaží se nejen zamezit negativním dopadům, ale vytvořit také pozitivní odkaz v místě konání.

Vyzkoušejte si pomalou turistiku!

Vychutnávejte si pomalou přepravu, pomalá místa i pomalé jídlo a především opravdu autentické zážitky. Když zpomalíte, pomůžete nejen přírodě, ale také sobě. Výlet nebo dovolenou si užijete bez stresu, přirozeně načerpáte sílu i klid a k tomu ještě jen tak mimochodem pomůžete planetě.

Vyberte si z mozaiky krásných míst a zážitků

Turistická nabídka zajímavostí a novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělají vám naše tipy velkou radost.
 

Další tipy k tématu venkovská turistika na Kudy z nudy