Ekologické cestování

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji! Udržitelnost není jen péče o životní prostředí.
Cestování vás zavede na zajímavá místa a získáte při něm spoustu krásných zážitků. Aby bylo udržitelné (ekologické), mělo by zahrnovat respekt k přírodě a kultuře míst, která navštívíte. Už to, že začnete o zelenějším cestování uvažovat, znamená, že jste na cestě být odpovědným cestovatelem.

Pár tipů pro zelenější cestování 

Kromě základních pravidel, jako jsou šetrné chování k přírodě, nezanechávání odpadků a jejich třídění, můžete svůj dopad na životní prostředí zlepšit například tím, že budete šetřit vodu a energie nejen doma, ale i na cestách. Když svými nákupy podpoříte lokální výrobce a místní farmáře místo nadnárodních konglomerátů, pomůžete udržet a rozvíjet komunitu regionu, který právě poznáváte.   

Nebo zkuste cestovat nalehko! Cestování s menšími zavazadly vám nejen ušetří námahu, ale sníží také spotřebu paliva. A pokud si můžete vybírat, volte ekologičtější způsob dopravy. Dejte přednost vlaku před autem. Při pomalejším cestování si cestu víc užijete.   

Ekologičtí turisté se vyhýbají stresu či hlučnému prostředí. Dávají přednost relaxaci a objevování. Zaměřují se na aktivity, které zapojují tělo i ducha, jako jsou například pěší turistika, cyklistika či rafting. Navštěvují kulturní památky dané oblasti, ochutnávají místní pochoutky, vína i nápoje a seznamují se s jejich historií i výrobními postupy. Navštěvují ekologické hotely nebo místní farmy v rámci agroturistiky či podnikají výlety do přírody v rámci ekoturistiky.

Nabízíme spousty možností pro volný čas

O udržitelnosti v cestování stále více přemýšlí i pořádatelé akcí (např. hudebních festivalů, sportovních akcí nebo různých kurzů). Snahou všech je minimalizovat negativní dopady na životní prostředí a místní komunitu. Udržitelné akce se snaží se nejen zamezit negativním dopadům, ale vytvořit také pozitivní odkaz v místě konání.

Vyzkoušejte si pomalou turistiku!

Vychutnávejte si pomalou přepravu, pomalá místa i pomalé jídlo a především opravdu autentické zážitky. Když zpomalíte, pomůžete nejen přírodě, ale také sobě. Výlet nebo dovolenou si užijete bez stresu, přirozeně načerpáte sílu i klid a k tomu ještě jen tak mimochodem pomůžete planetě.

Vyberte si z mozaiky krásných míst a zážitků

Turistická nabídka zajímavostí a novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělají vám naše tipy velkou radost.
 

Další tipy k tématu venkovská turistika na Kudy z nudy