Úvod > Výlety > Cesty poznání > Kubistická procházka Prahou

Kubistická procházka Prahou

V pražské architektuře má unikátní zastoupení kubismus, umělecký sloh, který se především uplatnil v sochařství a malířství. Skvostem mezi pražskými kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží na nároží Celetné ulice a Ovocného trhu, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912.

Černá Matka Boží, unikátní lampa a zázrak rondokubismu

Dům U Černé matky BožíPětipatrová budova Domu U Černé Matky Boží s arkýřovými okny a mansardovou střechou byla původně navržena jako obchodní dům. Dnes zde expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu. Vystavené soubory i solitérní kusy nábytku spolu s interiérovými doplňky z keramiky, skla a kovů reprezentují průřez realizacemi nejvýznamnějších autorů kubismu. V prvním poschodí můžete navíc navštívit jedinou kubistickou kavárnu na světě – Grand Café Orient, pro kterou Josef Gočár navrhl vnitřní vybavení včetně lustrů a luceren.

kubistická lampa prahaDoslova unikátem je nenápadná kubistická lampa na Jungmannově náměstí architekta E. Králíčka. Je jediná na světě, navíc stojí na zvláštním místě, a to přímo vedle gotické brány, nedaleko kostela Panny Marie Sněžné. Dřík je z umělého kamene a tvoří ho série na sebe postavených komolých jehlanů, které pokrývá jednoduchý plastický dekor ze střídajících se žlábkovaných a hladkých trojúhelníků. Také vlastní lucerna z kovu a skla má kubistický tvar. Od jara 2024 (kdy se podařilo opravit poškozenou kabeláž) navíc lampa opět v noci svítí – spíná se současně s veřejným osvětlením se západem slunce.

Palác Adria je opravdovým architektonickým skvostem. Nachází se na rohu Jungmannova náměstí a Národní třídy. Tento zázrak rondokubismu, architektonického stylu, byl postaven v letech 1923 až 1924 a byl navržen architektem Josefem Zaschem ve spolupráci s Pavlem Janákem.
 

Skvosty pro milovníky kubismu nejen pod Vyšehradem

kovařicova vilaŽádný z milovníků kubismu by si neměl nechat ujít příležitost poznat unikátní skvosty kubistické architektury obdivuhodně se snoubící s tradicí a duchem podhradí starobylého Vyšehradu a na Rašínově nábřeží. Skutečným skvostem kubistické architektury je činžovní dům čp. 98-VI na rohu Neklanovy a Přemyslovy ulice. Dům postavil stavitel František Hodek v letech 1913-1914. V letech 1912-1913 postavil významný architekt Josef Chochol v kubistickém slohu Kovařovicovu vilu u Rašínova nábřeží (Libušina ulice č.p. 49/3) Nejvýraznějším kubistickým prvkem je průčelí, okna v hlubokých výklencích či nápadná plastická římsa.

Palác ArchaJednou z nejhonosnějších staveb v centru města je také budova Legiobanky v ulici Na poříčí. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět – budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923. Impozantní dům  má fasádu navrženou známým českým kubistickým sochařem Ottou Gutfreundem, prvním kubistickým sochařem na světě. Na fasádě je jeho plastika českých legionářů a jejich bitev v Srbsku během první světové války. Tato rondokubistická budova má nádherné dřevěné dveře, spletité železné zábradlí s ozdobnými spirálami, parketovou podlahu, malby na stěnách, prvky z mramoru a překrásnou klenutou halu ve druhém patře.