Úvod > Výlety > Cesty poznání > Kubistická procházka Prahou

Kubistická procházka Prahou

V pražské architektuře má unikátní zastoupení kubismus, umělecký sloh, který se především uplatnil v sochařství a malířství. Skvostem mezi pražskými kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží na nároží Celetné ulice a Ovocného trhu, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912.

Dům U Černé Matky Boží se připravuje na novou expozici

Dům U Černé Matky BožíPětipatrová budova s arkýřovými okny a mansardovou střechou byla původně navržena jako obchodní dům. Dlouhou dobu v Domě U Černé Matky Boží sídlilo Muzeum českého kubismu, které je však v současné době zrušeno. V domě probíhá velkolepá rekonstrukce a po ní zde bude otevřena zcela nová expozice pražského Umělecképrůmyslového muzea. V prvním poschodí však můžete navštívit jedinou kubistickou kavárnu na světě Grand Café Orient, pro kterou Gočár navrhl vnitřní vybavení včetně lustrů a luceren.

Doslova unikátem je nenápadná kubistická lampa na Jungmannově náměstí architekta E. Králíčka. Je jediná na světě, navíc stojí na zvláštním místě. Přímo vedle gotické brány, nedaleko kostela Panny Marie Sněžné. Dřík je z umělého kamene a tvoří ho série na sebe postavených komolých jehlanů, které pokrývá jednoduchý plastický dekor ze střídajících se žlábkovaných a hladkých trojúhelníků. Také vlastní lucerna z kovu a skla má kubistický tvar.

Palác Adria je opravdovým architektonickým skvostem. Nachází se na rohu Jungmannova náměstí a Národní třídy. Tento zázrak rondokubismu, architektonického stylu, byl postaven v letech 1923 až 1924 a byl navržen architektem Josefem Zaschem ve spolupráci s Pavlem Janákem.
 

Skvosty pro milovníky kubismu nejen pod Vyšehradem

Kovařovicova vilaŽádný z milovníků kubismu by si neměl nechat ujít příležitost poznat unikátní skvosty kubistické architektury obdivuhodně se snoubící s tradicí a duchem podhradí starobylého Vyšehradu a na Rašínově nábřeží. Skutečným skvostem kubistické architektury je činžovní dům čp. 98-VI na rohu Neklanovy a Přemyslovy ulice. Dům postavil stavitel František Hodek v letech 1913-1914. V letech 1912-1913 postavil významný architekt Josef Chochol v kubistickém slohu Kovařovicovu vilu u Rašínova nábřeží (Libušina ulice č.p. 49/3) Nejvýraznějším kubistickým prvkem je průčelí, okna v hlubokých výklencích či nápadná plastická římsa.

Jednou z nejhonosnějších staveb v centru města je také budova Legiobanky v ulici Na poříčí. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět - budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923. Impozantní dům  má fasádu navrženou známým českým kubistickým sochařem Ottou Gutfreundem, prvním kubistickým sochařem na světě. Na fasádě je jeho plastika českých legionářů a jejich bitev v Srbsku během první světové války. Tato rondokubistická budova má nádherné dřevěné dveře, spletité železné zábradlí s ozdobnými spirálami, parketovou podlahu, malby na stěnách, prvky z mramoru a překrásnou klenutou halu ve druhém patře.

Celý popis