ÚvodVýletyVýlety pro dětiDovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Na dovolenou s dětmi: užijte si pět dnů v Praze

Docela obyčejná procházka historickým centrem Prahy se totiž může proměnit ve fantastické představení plné překvapení. Památková rezervace s rozlohou 866 hektarů je navíc památkou UNESCO: zahrnuje jak nejstarší části města na obou březích Vltavy, tedy Staré Město, Josefov aneb Židovské město, Malou Stranu, Nový Svět a Hradčany s Pražským hradem a Nové Město s Vyšehradem, tak části dalších čtvrtí, namátkou Vinohrad, Holešovic, Podolí a Smíchova. Výhodou je, že celou dobu pobytu v Praze můžete strávit ubytovaní na jediném místě, a hned první den také oceníte promyšlenou síť městské hromadné dopravy. Tvoří ji metro, tramvaje, autobusy i lanovka na Petřín. Jízdenky snadno koupíte pomocí sms anebo bezkontaktní platbou; terminály na výdej jízdenek jsou nainstalovány ve všech tramvajích a ve vestibulech metra.
 

1. den: Pražské výhledy a Pražský hrad

Prohlídku hlavního města zahájíte v nejstarší rodinné atrakci v Praze, kam chodí na výlety už několik generací: na Petříně u rozhledny, která připomíná pařížskou Eiffelovku. Od zastávky tramvají Újezd vyjedete nahoru lanovkou (už o ní byla řeč, nejstarší pozemní lanovka v Česku je součástí pražské MHD). Až se z výšky rozhlédnete po místech, která budete prozkoumávat během dalších dnů, zaskočte si také do zrcadlového bludiště s různě pokřivenými zrcadly, a pak se vydejte Petřínskými sady kolem Strahovského kláštera k Pražskému hradu. Cestou určitě narazíte na některé z mnoha dětských hřišť a vyhlídkových restaurací.
Odpoledne na vás čekají Hradčany a Pražský hrad. Od 9. století byl sídlem českých knížat, později králů a prezidentů, a podle Guinessovy knihy rekordů je považován za největší hrad na světě. Jeho rozloha i historie vzbuzují úctu, zvláště když k tomu připočítáme také hradby, hradní zahrady nebo Jelení příkop, hlubokou přírodní rokli na severní straně hradního areálu. Navštívit můžete například Starý královský palác se slavnostním Vladislavským sálem, obrazárnu, baziliku sv. Jiří, pitoreskní Zlatou uličku, legendami opředenou věž Daliborku či Královskou zahradu s nádherným letohrádkem královny Anny a obnovenou oranžerií. Každou celou hodinu je k vidění výměna hradních stráží.
 

2. den: Troja aneb zoologická a botanická zahrada

Báječná zoologická zahrada v Praze se vám postará o program na celý den: není tak rozsáhlá, abyste se unavili, ale je tu spousta míst k odpočinku, zábavě i k občerstvení. Komu se nechce šlapat do kopce, ten se může svézt sedačkovou lanovkou anebo jít pěkně zvolna po vyhlídkové cestě Zakázance. Prim ale samozřejmě hrají zvířata, od goril přes Údolí slonů a pavilon hrochů až po pavilon Darwinův kráter s tasmánskými čerty. Za vidění stojí i pavilon gaviálů indických (které zoo Praha získala jako první v Evropě) či Velemlokárium, nechybí ani relaxační a herní areál pro rodiče i děti Rezervace Bororo v dolní části zahrady.

V zoo můžete docela v pohodě strávit celý den, ale současně můžete program spojit třeba s procházkou do Stromovky nebo podél Vltavy, případně s návštěvou Trojského zámku nebo Botanické zahrady s jednou z nejkrásnějších pražských vinic, vinicí sv. Kláry, a tropickým skleníkem Fata Morgana. Návštěva je atraktivní zejména v době, kdy se líhnou exotičtí motýli, v botanické zahradě je i pěkné dětské hřiště.
Do Troji k zoo se dostanete výletní lodí z centra Prahy; vyplouvá se z Rašínova nábřeží anebo od Čechova mostu, plavba jedním směrem trvá přibližně hodinu.
 

3. den: Metrem za pražskými lákadly pro děti

Pro děti z venkova je atraktivní i docela obyčejná cesta metrem, ale v programu třetího dne se s ním svezete několikrát, od jednoho oblíbeného výletního cíle k dalšímu. Začít můžete třeba u stanice metra Anděl v Království železnic s největším modelovým kolejištěm ve střední Evropě a spoustou herních koutků a funkčních simulátorů skutečných dopravních prostředků.

Odpoledne navštivte Muzeum fantastických iluzí s více než stovkou optických klamů ve Vodičkově ulici (kousek od stanic metra Muzeum nebo Můstek, s muzeem sousedí známá cukrárna Myšák) a Muzeum smyslů v nedaleké Jindřišské ulici. Výlet může pokračovat třeba prohlídkou DinoParku na střeše nákupního centra Galerie Harfa (stanice metra Českomoravská) a návštěvou Světa medúz v nákupním centru Arkády (stanice metra Pankrác).
 

4. den: Staré Město, Kampa a Vltava

Po „pohodlném“ dnu a cestování metrem vás čeká procházka centrem historické Prahy s hlavními památkami. Dětem vylepšíte program četnými zastávkami, namátkou v muzeu voskových figurín Madame Tussauds v Celetné ulici, v Muzeu čokolády, anebo u orloje s apoštoly a kostlivcem na Staroměstském náměstí. Můžete vyšplhat na věž Staroměstské radnice (nahoru se dá rovněž dojet výtahem) nebo se svézt se kočárem.

Dětem uděláte radost zastávkou v Muzeu Lega a pak se můžete projít po Královské cestě Karlovou ulicí na Karlův most s oslnivým výhledem na Pražský hrad. Na malostranském konci mostu se dá po schodech sejít na Kampu, kde byste si neměli nechat ujít výhled na Čertovkuobřím kolem Velkopřevorského mlýna a vodníkem Kabourkem. Na děti na Malé Straně čekají další zajímavé expozice, například Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici anebo Filmové muzeum Karla Zemana, kde se ve filmových scénách můžete například vypravit do pravěku, vznášet se na létajícím stroji anebo plout v ponorce pod hladinou oceánu.

K návštěvě Prahy rozhodně patří plavby po Vltavě. Vybrat si můžete třeba dobrodružnou plavbu lodí Elektro Nemo po Čertovce a okolí Karlova mostu anebo vyhlídkovou plavbu pražskými Benátkami, břehy řeky ale lemují půjčovny malých lodiček i šlapadel.
 

5. den: Technika a moře

Ani poslední den v Praze se nudit nebudete: o to se postarají desítky rozmanitých expozic Národního technického muzea. Nejoblíbenějším místem je dopravní hala s automobily, letadly a lokomotivami, a také maketa uhelného a rudného dolu v podzemí muzea s chodbami v délce 370 metrů.

Odpoledne vám ještě zbude čas na Zoo Mořský svět, největší mořské akvárium v České republice na pražském výstavišti v Holešovicích. Také tady najdete dětské hřiště, pro větší děti pak boulder stěnu.
 

Slevové karty a cestovní výhody?

To nejdůležitější, co Praha nabízí, vám umožní poznat turistická karta Prague Card. Umožňuje bezplatně navštívit 60 nejzajímavějších objektů v Praze a dalších 50 s výraznou slevou, a to včetně exkurzí, plavby lodí po Pražských Benátkách a okružní jízdy turistickým autobusem. Kartu pořídíte v informačních centrech (TIC Pražský hrad, TIC Husova ulice, TIC Mostecká, TIC Panská, TIC Florenc a na dalších místech).
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

Dobré ubytování pro rodiny s dětmi nabízí například Hotel Ilf (u stanice metra Budějovická), Ibis Praha Old Town (v centru, ulice Na Poříčí), Aquapalace Hotel Praha (propojení s aquaparkem Čestlice, minigolf), Hotel Don Giovanni (u stanice metra Želivského), Top Hotel (wellness centrum, bazén), Hotel Panorama (u stanice metra Pankrác, bazén, u hotelu Svět medúz) a Hotel Duo.
 

Jak se tam dostanete?

Díky dálniční síti je Praha dobře dostupná autem (Brno 2 hodiny, Plzeň 1,5 hodiny, Ostrava 3,5 hodiny), vlakem (sbíhají se zde všechny rychlíkové tratě) či letecky.