Úvod > Co chcete dělat? > Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě
Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.
Původní Židovské ghetto bylo koncem 80. let 19. stol. coby chudinská čtvrť odsouzeno k „asanaci“. Z ghetta se zachovalo málo staveb, mezi nimi židovská radnice, Starý židovský hřbitov a šest synagog: Klausová, Maiselova, Pinkasova, Staronová, Španělská a Vysoká synagoga.

Za 2. světové války byli Židé deportováni do koncentračních táborů. Z opuštěného Josefova se stalo skladiště konfiskovaného majetku. Po ukončení války zůstalo mnoho pozůstalosti v rukách Židovského muzea, protože jeho původní majitelé byli zavražděni v koncentračních táborech a židovské muzeum se tak stalo druhým největším židovským muzeem na světě. Přestože se podařilo zachovat jen několik nejvýznamnějších památek na mnohasetletou historii pražských Židů, tvoří nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě.

Židovské muzeum nabízí zájemcům prohlídku s výhradně českým odborným výkladem při poskytnutí výrazné slevy. Tato prohlídka se koná v neděli a o státních svátcích ve 14.00 hod. Dospělí  zaplatí 95 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma a děti 6-15 let, studenti a důchodci zaplatí 55 Kč.

Program k výchově proti antisemitismu v ČR zahrnuje také komentovaný vstup do Židovského muzea a Staronové synagogy. Vstupenky je nutno zakoupit v Rezervačním centru Židovského muzea v Klausové synagoze. Dospělého vyjde na 130 Kč, děti do 6 let zdarma a děti 6-15 let, studenti, důchodci zaplatí 80 Kč.
Zobrazit více

Provozovatel

Židovská obec v Praze

Maiselova 18
110 01 Praha 1
Tel.:
+420 224 800 812
Email:
sekretariat@kehil...
WWW:
www.kehilaprag.cz
GPS:
50,089096 14,418000
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny