Úvod > Co chcete dělat? > Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> prevalski1.JPG "> "> "> prevalski2.JPG "> "> prevalski3.JPG "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.
Kouzelná Pražská zoologická zahrada leží v kopcovité a lesnaté Troji. V roce 2018 největší cestovatelský server TripAdvisor zveřejnil žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa, který vznikl hodnocením miliónů jeho uživatelů. Pražská zoo se v něm umístila na 5. místě, což potvrdilo její celosvětovou popularitu. Časopis Forbes ji už v roce 2008 ohodnotil jako 7. nejlepší zoo na světě.

Zoo Praha se rozkládá na 60 hektarech, z nichž 50 ha tvoří expozice zvířat. Zoologická zahrada byla poprvé otevřena v roce 1931 s 200 zvířaty. V současné době se může pochlubit s 670 druhy a téměř s 5 tisíci jedinci.

V nedávné době tu přibyly pavilony Indonéská džungle, kde se chovají varani komodští, expozice lachtanů, Opičí ostrov, stejně jako nesmírně oblíbené gorily. Pražská zoo je slavná také svým úspěšným chovem koní Převalského. Přijďte se podívat na unikátní gaviály indické do pavilonu Čambal! Největší expozicí v Zoo Praha je Údolí slonů. Výběhy o rozloze 7,5 tisíce metrů čtverečních tvoří pro slony indické výborné prostředí. Sloni mají ve výbězích k dispozici koupací jezera, písčité, hlinité i zatravněné terény. Mezi unikátní expozice patří Velemlokárium vybudované pro největší obojživelníky světa – velemloky čínské – je zároveň poctou Karlu Čapkovi a jeho Válce s Mloky. V roce 2021 byla v Teráriu otevřena nová expozice českých hadů: představuje čtyři druhy hadů, které se běžně vyskytují na území České republiky: užovku obojkovou, užovku podplamatou, užovku hladkou a zmiji obecnou.

Roku 2019 otevřeli v Zoo Praha Rákosův pavilon, který je domovem papoušků z velehor i z nížin, z polopouští i z tropických pralesů. V osmi jednotlivých expozicích pavilonu, včetně dvou průchozích, se ptáci představují v kontextu krajin, kde jsou doma. Stezka nazvaná Voliéry pod skalou vede od pand červených k Pavilonu velkých želv. Patří takřka výhradně ptákům. Její dominantu představují tři prostorné voliéry, do nichž mohou návštěvníci vstoupit a naplno si tak vychutnat pobyt ve společném prostoru s ptáky. Dalším ptačím územím v zoo jsou Ptačí mokřady. V pestrém světě mokřadních ptáků mají domov nejen elegantní jeřábi a majestátní člunozobci, ale třeba i překrásní ibisové rudí nebo čile pobíhající čejky.
 

Darwinův kráter s živočichy Austrálie a Tasmánie

Roku 2020 Zoo Praha otevřela mimořádnou expozici nazvanou Darwinův kráter. Název i pojetí nové expozice tasmánské a australské fauny v Zoo Praha inspiroval kráter stejného jména, který se nachází na Tasmánii a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700 – 800 tisíci lety. Expozice představuje více než dvě desítky druhů zvířat, z nichž nejvýznamnější jsou ohrožení ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“.

Hned u Darwinova kráteru je také nová průchozí expozice klokanů, kteří se pasou na trávnících hned vedle návštěvníků.
 

Programy v Zoo Praha

Pražská zoo celoročně nabízí svým návštěvníkům komentovaná krmení zvířat, prohlídku zahrady s průvodcem, speciální programy Chovatelem v zoo, zážitkové programy pro děti a vzdělávací programy pro školy. Ve vybraných měsících se mohou zájemci přihlásit na atraktivní noční prohlídku Zoo.

Rodičům s malými dětmi nabízí pražská zoo možnost vypůjčit si pohodlné kočárky, nebo velké trakaře, do kterých se dětí vejde hned několik.
 

Nedávné historické mezníky a zajímavosti ze zoo

V srpnu roku 2002 postihly zahradu ničivé povodně a téměř polovina areálu byla zatopena, zničena. Následovala rozsáhlá rekonstrukce a vybudování nových expozic jako je: Vodní svět, Dětský koutek, Pavilon kočkovitých šelem, Pavilon želv nebo v horní části zahrady Indonéská džungle, Afrika z blízka či Africké panorama.

V roce 2008 Zoo Praha dovezla gaviály indické – jedno z nejvzácnějších zvířat planety. Zoo Praha se tak stala jedinou evropskou zoo, která je chová. I v celosvětovém měřítku jde o naprostou raritu. Mimo Indii se gaviálem může pochlubit jen 10 zoo ve 4 zemích (USA, Japonsko, Singapur, Srí Lanka) . Ve všech dohromady je chováno pouhých 19 jedinců. Pražská skupina tří samců a čtyř samic gaviála je svou početností rekordní. 

Největší událostí roku 2014 v pražské zoologické zahradě bylo otevření velemlokária. Nový pavilon představuje velemloky v nečekaných pohledech a v prostředí, které přesně odpovídá čínským horám, kde se vyskytují. Současně v pavilonu zoo připomíná literární dílo, které inspirovali – Čapkovu Válku s mloky. Další novinkou je herní areál pro děti v prostorách starého slonince – Rezervace Bororo. Na Zakázance byla otevřena i expozice českých plazů na Zakázance, došlo k vytvoření repliky protileteckého krytu.

Zoo Praha se může pochlubit také nejkratší lanovkou ČR. Má délku pouhých 110 m a byla postavena v roce 1970. Lanovka spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Kapacita je 720 lidí za hodinu, jízda trvá dvě minuty.


Rozhledna Obora je uzavřena

Rozhledna Obora, umístěna na nejvyšším místě zoologické zahrady, poskytující výhled na panorama Prahy, vltavské údolí i areál zoo byla v dubnu 2018 uzavřena. Dřevěná rozhledna vysoká 18,5 metru v severní části areálu vzhledem ke svému materiálu již dosloužila.

Zoo Praha