ÚvodAktualityMikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy
Životní styl

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

  • 15. září 2023
Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s námi podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!

Podzim 2023: čas pro mikrodovolenou

Jak na to? Jednoduše: maximálně využije soboty a neděle, rozkrájejte týden dovolené na jednotlivé dny a tu a tam si dopřejte prodloužené víkendy. Předem si nachystejte program a seznam toho, co chcete vidět a zažít. Naopak se vyvarujte toho, co vás nebaví, a snažte se do několika dnů zabalit co nejvíc cestovatelských zážitků a radovánek. Cestovní kanceláře, které mikrodovolené nabízejí, většinou také počítají s programem nanejvýš na čtyři dny. A všichni víme, že vzít si jeden dva dny volna je snazší než vybrat volno na dva týdny, že? Navíc na Kudy z nudy myslíme i na vaše peněženky: podzimní počasí bývá krásné a dají se podnikat dlouhé procházky v přírodě. Čas nevlídných plískanic je daleko, z hor se otvírají kouzelné výhledy a ještě je spousta času prozkoumávat neobjevené výletní cíle. Pusťte se do toho, máme pro vás spousty inspirativních tipů!
 

Pět rad, aby mikrodovolená vyšla podle vašeho přání

  • Nejezděte nikam daleko, cesta by vám neměla spolknout víc času než pár hodin.
  • V Česku je spousta míst, kde jste ještě nebyli. Samozřejmě si vyberete takové, které vás láká, ale volte i podle toho, co je v okolí. A zase platí, nijak daleko, nejlépe jen pár kilometrů, které snadno ujdete pěšky.
  • Nechte stranou vyhlášená turistická místa a objevujte ta méně známá. Bonusem jsou jak rozumné ceny ubytování, jídla i vstupného, tak to, že se vyhnete davům a třeba ještě ulovíte překrásný snímek.
  • Obyčejné památky vás nudí? Vyberte si hrad nebo zámek a vezměte s sebou piknikový koš. Ochutnejte regionální speciality a rezervujte prohlídky místních řemeslnických dílen.
  • Naplánujte si mikrodovolenou podle našeho kalendáře akcí tak, abyste si užili například oblíbená vinobraní a pivní festivaly, historické slavnosti nebo zajímavé výstavy.
 

Abeceda podzimní mikrodovolené 2023

 

A jako Abertamy

Městečko Abertamy leží v Karlovarském kraji v srdci Krušných hor. Máte to odtud jen kousek na Plešivec, kde je rozhledna, zimní Skiareál, letní bobová dráha a pro děti stezka krušnohorských pověstí plná tajemných dřevěných soch. Nedaleko leží Boží Dar a Ježíškova cesta, můžete si projít naučnou stezku Blatenský vrch – Vlčí jámy a  seznámit se s hornickou kulturní krajinou zapsanou v UNESCO. Třeba ikonické občerstvení u Červené jámy je otevřené celý rok, podobně jako o něco vzdálenější aquacentrum a wellnesslázních Jáchymov
 

B jako Bílé Karpaty

Poznejte Bílé Karpaty jako krajinu orchidejových luk, působivých přírodních rezervací a větrných mlýnů. Vystoupejte na nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, projděte se Velkou nad Veličkou, a u Uherského Brodu otevřete magické dveře do krásné krajiny. Život na slavných Moravských Kopaninách poznáte na naučné stezce Okolo Hrozenkova. Krásný rozhled do kraje poskytne rozhledna Královec u Valašských Klobouků.
 

C jako Cvikov

Už jste někdy slyšeli o Kunratickém Švýcarsku? Je to nádherná krajina kolem CvikovaLibereckém kraji. Seznámit se s ní můžete třeba při výletě po křížové cestě na Kalvárii a pak po vyhlídkovém okruhu kolem Zeleného vrchu s několika vyhlídkami a romantickým zastřešeným pavilonkem Švýcárna. Odpočinout si můžete v Lesním divadle, na vyhlídce Dutý kámen, u skalní kaple nebo na odpočívadle nazvaném Karlův odpočinek. Navíc to máte docela blízko do Lužických hor a přímo ve Cvikově ochutnáte pivo z místního pivovaru.
 

Č jako Černý Most

Mikrodovolená v Praze je skvělý nápad! Až vás unaví procházky městskými ulicemi, vydejte se na Černý Most, do městské části, která dostala jméno podle starého kamenného mostu nad železniční tratí do Čelákovic, začouzeného od kouře z parních lokomotiv. Zjistíte, že východní okraj Prahy zdaleka nejsou jen nekonečná sídliště, důkladně se seznámíte také s řadou hezkých přírodních zákoutí. Mezi Černým Mostem a Dolními Počernicemi se táhne park Čihadla s rozhlednou Doubravka, přes přírodní rezervaci V pískovně a park U Čeňku projedete do přírodního parku Klánovice, do Xaverovského háje a nakonec do Klánovického lesa s přírodní galerií. Nebudete věřit, že jste ještě pořád v hlavním městě!
 

D jako Dobříš

Město Dobříš ve Středočeském kraji láká výletníky nejenom na celoročně otevřený rokokový zámek s francouzskou zahradou, oranžerií a anglickým parkem. Odtud také můžete podnikat skvělé výlety pěšky do Brd a v nedaleké Strži objevíte dům s památníkem spisovatele Karla Čapka. Příjemná procházka vás provede místy, kudy chodíval na procházky se svou milovanou fenkou Dášeňkou, na milovníky technických památek čeká údolí zlatonosné říčky Kocáby se zříceninou mlýna Plechhamr.
 

E jako Everest

Samozřejmě nemyslíme ten v Himálaji! Na Lipensku v Jihočeském kraji mají pro všechny milovníky Šumavy projekt Šumavský Everest. Do nadmořské výšky 8848 metrů se dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů, jejichž výška v součtu dá nejvyšší horu světa. Na nich si orazítkujete vrcholový pas anebo se vyfotíte, za což vám po úspěšném zdolání celého Everestu v infocentru v Horní Plané vystaví certifikát. Z pilnosti navíc můžete vystoupat třeba na šumavské Trojmezí a projít se kolem Schwarzenberského plavebního kanálu.
 

F jako Fulnek

Zkuste to jako Jan Amos Komenský: tři roky, kdy žil ve FulnekuMoravskoslezském kraji, považoval za nejšťastnější ve svém životě. Projděte se městem, nahlédněte do interaktivní expozice Svět Komenského a do síně slávy zdejší rodačky, tenistky Petry Kvitové. Děti vezměte na výlet do Pohádkového Poodří a nezapomeňte ani na tichý zelený svět Oderských vrchů se Stříbrným jezírkem a Čertovou kaplí.
 

G jako Greenway Jizera

Osou mikrodovolené, která nabídne mnohem víc než byste čekali, je Greenway Jizera v Českém ráji. Hustá síť značených cyklotras v čele s páteřní trasou Greenway Jizera vede od pramene řeky Jizery v Jizerských horách až k soutoku s Labem. A když podzimní počasí nebude přát cyklistice, vyměňte kolo za turistické boty a projděte se podél řeky třeba po Riegrově stezce ze Semil do Železného Brodu.
 

H jako hrady na Malši

Báječný program na tři čtyři dny v jižních Čechách nabízejí hrady, rozeseté podél řeky Malše jako korálky na niti. Jejich spojovacím prvkem je blízkost staré zemské cesty z Čech do Horního Rakouska, kterou začal budovat Přemysl Otakar II. jako rakouský vévoda a český král. V regionu Novohradsko – Doudlebsko mezí Římovem, Kaplicí a Dolním Dvořištěm na vás čekají hrady Pořešín, Louzek, Velešín, Sokolčí a od sezony 2022 nově i tvrz Tichá.
 

CH jako Chotěboř

Pohádková socha čerta s šachovým stolkem od Michala OlšiakaChotěboři je tou nejlepší pozvánkou do města na Vysočině a do jeho půvabného okolí. Hlavním magnetem jsou Železné hory s blízkou přírodní rezervací Polom a kaňon řeky Doubravy, která mezi Horním mlýnem u Chotěboře a Bílkem vytváří malebná i divoká zákoutí s balvanitým řečištěm a četnými peřejemi. Nad řekou se pak zvedá skutečná skalní vyhlídka Čertův stolek, tentokrát bez čerta!
 

I jako Ivančice

Město Ivančice na jižní Moravě znáte jako rodiště herce Vladimíra Menšíka a secesního malíře Alfonse Muchy, každoroční dějiště Slavností chřestu a také jako místo s nádherným okolím. Podél řeky Jihlavy pohodlně dojdete do Dolních Kounic s romantickými zříceninami gotického kláštera, ochutnáte zdejší víno, prohlédnete si rozhlednu Vladimíra Menšíka či torzo ivančického viaduktu. S dětmi objevujte zajímavá odpočinková místa v okolních lesích – Zvěrokruh a Stromokruh Evropy, zastavení U Žáby, U Raka, U Šneka, U Lišky, U Dvou bobrů nebo Ptačí hotel.
 

J jako Josefov

Pevnostní město JosefovKrálovéhradeckém kraji patří k vrcholným dílům fortifikačního stavitelství druhé poloviny 18. století. Pevnost, která se postupně rozrůstala a zdokonalovala, sloužila armádě až do poloviny devadesátých let 20. století a dodnes nevydala všechna svá tajemství. Přijeďte se společně s fanoušky vojenské historie projít ulicemi města a podívat se také do tajuplných podzemních prostor, do lapidária soch Matyáše Bernarda Brauna nebo do pevnostní kovárny. Vydejte se také do nedaleké Jaroměře anebo do Kuksu. Víte, že lámání pískovce na stavbu josefovské pevnosti kdysi málem zlikvidovalo známý Braunův betlém?
 

K jako Kladská

Jen pár kilometrů od Mariánských Lázní s rušným lázeňským životem a wellness existuje docela jiný svět: chráněná krajinná oblast Slavkovský les a minerální prameny, rašeliniště, hadce, mokřady a lesy. Na Kladské v sousedství loveckého zámečku si prohlédnete Dům přírody Slavkovského lesa, projdete se po naučné stezce kolem Kladského rybníka, a přes lesy se můžete vypravit na výlet třeba na zámek Kynžvart s nádherným a rozsáhlým zámeckým parkem.
 

L jako Litovelské Pomoraví

Tok řeky Moravy severozápadně od Olomouce lemují rozsáhlé lužní lesy a mokřadní louky s tůněmi. To je chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, rovinatá krajina protkaná řadou cyklostezek. Přes Horku nad MoravouDomem přírody Litovelského Pomoraví dojedete do Litovle a dál přes areál Nových Zámků až do Mohelnice. Podzim je pro výlety do lužní krajiny ideální, léto tu totiž často ztrpčují všudypřítomní komáři.
 

M jako Moravské Toskánsko

O Moravském Toskánsku se už dlouho mluví a píše jako o nejfotogeničtější krajině Česka. Když jeden z cestovatelských časopisů zařadil malebně zvlněné kopce v okolí Kyjova mezi padesát nejkrásnějších míst světa, začali jižní Moravu objevovat fotografové z celého světa. Ideální čas pro focení krajiny bývá na jaře a na podzim, na mikrodovolenou se sem ale můžete vypravit kdykoliv – na jaře kvetou stromy a louky září barvami, na podzim zase vynikne hněď zoraných polích a zelené linie mezi nimi, často v mlžném oparu.
 

N jako Náměšť na Hané

Klasicistní zámek v Náměšti na Hané, městečku na rozhraní střední Moravy a Drahanské vrchoviny, poznáte na první pohled: oklopuje ho pravidelný kruhový park, z něhož se do čtyř světových stran rozbíhají dlouhé aleje. Ve městě lze strávit pár klidných dnů a pobyt spojit s procházkami Terezským údolím, návštěvou nedalekých Čech pod Kosířem i výstupem na Velký Kosíř s rozhlednou.
 

O jako Osoblaha

Pro fanoušky železničních zajímavostí je rájem Osoblažský výběžek a zejména úzkorozchodná železniční trať, která vede z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku; tam se napojuje na trať z Krnova do Jeseníku. Ubytovat se můžete třeba na faře v Bohušově, k výletům lákají Slezské Rudoltice se zámkem, jemuž se přezdívalo Slezské Versailles, nebo dvojrozhledna na Hraničním vrchu ve Městě Albrechtice.
 

P jako Prášily

Jedním z oblíbených středisek ŠumavyPlzeňském kraji jsou Prášily, obec v krásné krajině jihovýchodně od Železné Rudy. V 18. a 19. století je proslavily zejména sklárny, vyrábějící zrcadlové sklo, a také poslední ruční papírna v Čechách. Dnes se z Prášil rozbíhají desítky kilometrů značených tras pro pěší i cyklisty, v zimě pak upravované trasy pro běžky. V okolí najdete dvě ledovcová jezera, Prášilské a jezero Laka, vystoupat můžete k rozhledně Poledník, projít se podél divoké říčky Křemelné anebo navštívit bývalou sklářskou osadu Hůrkakaplí.
 

R jako Rabštejn nad Střelou

Zříceniny několika hradů, barokní zámek, vyhlídky, kamenný gotický most, kaple, staré roubené a hrázděné domy, muzeum a okružní naučná stezka: to všechno nabízí Rabštejn nad Střelou. Sice je „jen“ městskou částí většího Manětína, to mu ovšem neubírá na zajímavosti. Tady, v oblasti PostřelíPlzeňském kraji, můžete trávit mikrodovolenou v tichu a klidu stranou kolotoče všedních dnů, a podnikat dlouhé výlety třeba do přírodního parku Manětínská.
 

S jako Stekník

Jednou z neobjevených památek Ústeckého kraje je rokokový zámek Stekník. Leží v Dolním Poohří, v kraji chmelnic a klikatých meandrů řeky Ohře, jen pár kilometrů od Žatce. Pokud patříte k milovníkům piva a technických památek, tohle je pro vás to pravé místo: seznamte se s pivovarnickými zajímavostmi Žatecka, slavným žateckým chmelem a zajímavými místy v okolí, třeba s historickou sušárnou chmele v Trnovanech.
 

T jako Toulovcovy Maštale

Prodloužený víkend či mikrodovolená je ideální pro seznámení s rozsáhlou krajinou skalních měst, kterým se souhrnně říká Toulovcovy Maštale.  Objevíte je v překrásném koutě Českomoravského pomezí, mezi městy Litomyšl a Proseč. Skalní město je protkané roklemi, chodbami, jeskyněmi a převisy, prochází jím řada značených i neznačených turistických tras, stezek, pěšinek a cyklostezek. Mezi oblíbené cíle patří také tři rozhledny: Terezka na Pasekách, Toulovcova rozhledna mezi obcemi Budislav a Jarošov, a Borůvka u obce Hluboká.
 

U jako Úštěk

Malé, malebné a se spoustou zajímavostí: takové je městečko ÚštěkÚsteckém kraji severovýchodně od Litoměřic. Střed města se zachovalými pozdně gotickými měšťanskými domy, synagogou a pitoreskními Ptačími domky se objevil v celé řadě filmů, krásná je ale i okolní krajina. Navštívit můžete například celoročně přístupný hrad Helfenburk, barokní poutní místo na vrchu Kalvárie anebo vyšplhat za krásnými výhledy na Sedlo, jednu z hor Českého středohoří.
 

V jako Vsetín a Velké Karlovice

Tři až čtyři dny, tedy přesně správně dlouhou mikrodovolenou, doporučují zkušení cyklisté pro projetí Cyklostezky Bečva. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s řekou Moravou vede více než 160 km po perfektně značené a upravené cyklotrase. Trasa podél Vsetínské Bečvy začíná ve Velkých Karlovicích na česko-slovenském pomezí a míří do jednoho z center Valašska, města Vsetína. Když pojedete dál, můžete navštívit hrad Helfštýn, zámky v Hranicích či Tovačově anebo Zbrašovské aragonitové jeskyně.
 

Z jako Zruč nad Sázavou

Když se vydáte z Prahy na výlet Posázavským Pacifikem, čeká vás spousta zážitků: samotné Posázaví, tedy údolí lemující tok řeky Sázavy, řada krásných hradů v čele s Českým Šternberkem, klášterSázavě, putování záhadnou Čertovou brázdou anebo romantický novogotický zámek ve Zruči nad Sázavou s několika expozicemi. S dětmi se vypravte do Vodního domu u vodní nádrže Švihov se zajímavou interaktivní expozicí.
 

Ž jako Želiv

Časy rozkvětu, ale i komunistického útlaku spojeného s akcí K, za sebou má Želivský klášter na Vysočině. Dnes je z něj komplex, který nabízí nejen duchovní služby, ale také prohlídky a ubytování. Součástí areálu je restaurace s pivovarem, kde si můžete vyzkoušet zážitkové vaření piva. Kdo touží po odpočinku v srdci přírody, ten se může vypravit do městečka Červená Řečice a k vodním nádržím Trnávka, Vřesník a Sedlice.
10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

Teploty na začátku září letos překonávají opakovaně rekordy. Podzim je však za dveřmi, teploty v noci se budou blížit k nule, slunce vystřídá déšť a ojediněle se mohou objevit i přízemní mrazíky. Přesto nás podle předpovědi počasí čeká ještě několik hezkých dnů, které budou ideální pro výlet do přírody. Prodlužte si léto a vydejte se v září na hezký výlet. Užijete si příjemné paprsky hřejivého slunce dřív, než opět nastanou podzimní plískanice. Co podniknout a kam se vypravit? Máme pro vás tipy na zajímavá místa v okolí Prahy.

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Těšit se na příjemné teploty a počasí můžeme i v dalších týdnech, září je skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Podle dlouhodobé předpovědi přijde ochlazení až v říjnu, kdy se ve větším množství očekávají přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami. Nechejte se inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet.

Kam s dětmi vyrazit i když prší?

Kam s dětmi vyrazit i když prší?

Slunce se na chvíli někde pozapomnělo a mokrá varianta pro výlety se tedy hodí. Nenechte se odradit nepříznivým počasím a podnikněte s dětmi výlet! Můžete se inspirovat hned několika místy, kde se určitě budete cítit dobře vy i vaše děti.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Tradice nejsou jen pro velké, vrátka do pestrého světa starých řemesel se na mnoha místech otvírají také pro děti. Nechali jsme si poradit od odborníků v jednotlivých krajích a nabízíme vám přehlídku míst, kde objevíte spousty zajímavostí a vyzkoušíte si i společné rodinné tvoření. Co vás čeká? Třeba maškary, rýžování zlata, porcelánová školička, venkovské statky, sladké obří koláče zvané frgály, psaní husím brkem, výroba křehkých vánočních ozdob nebo městečko, přezdívané Valašský betlém. Popadněte děti a jedem!

100 tipů na zajímavá muzea, kde se rozhodně nudit nebudete

100 tipů na zajímavá muzea, kde se rozhodně nudit nebudete

Kam se dá jít kdykoliv během celého roku? I když je opravdu nevlídné počasí, je vedro, vydatně prší či sněží? Přece do muzea! Máme pro vás nepřebernou nabídku zajímavých muzeí, kde se nebudete nudit. Vybrali jsme pro vás originální a unikátní expozice ze všech možných oborů. Vybrat si můžete expozice, kde si lze na exponáty i sáhnout, kde si mohou vaše děti hrát a něco zajímavého se dozvědět.

Co dělat, když prší: velký přehled tipů z celé ČR

Co dělat, když prší: velký přehled tipů z celé ČR

Plánujte vyrazit ven, ale je zataženo a předpověď hlásí špatné počasí? Připravili jsme pro vás velký přehled tipů ze všech turistických regionů, které si skvěle užijete i v dešti. Špatné počasí znamená vlastně skvělý den pro muzea, objevování podzemí a všechny kryté atrakce. Naplánujte si, kam na výlet v Česku za pár vteřin. V dešti doporučujeme určitě navštívit.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Stejná situace se sice opakuje každých sedm let, přesto je to pokaždé velmi zásadní otázka: kolik bude příští rok volných dní? Kolik prodloužených víkendů nás čeká a kdy budou Velikonoce? Rok 2024 v tomhle ohledu vychází velmi dobře – svátky prodlouží hned čtyři letošní víkendy! Naplánujte si volno a pak si ho užijte do poslední minuty.

22 očekávaných novinek roku 2022

22 očekávaných novinek roku 2022

Tradičně jsme si půjčili číslo z letopočtu a všem zvídavým výletníkům přinášíme symbolických dvaadvacet novinek cestovního ruchu v roce 2022. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!

50 akcí, které nemůžete na podzim vynechat

50 akcí, které nemůžete na podzim vynechat

Přinášíme vám tipy na nejvýznamnější podzimní akce. Kde byste letos na podzim neměli chybět? K podzimu patří víno, výlovy rybníků, historické i gastronomické akce. Nabízíme vám z každé oblasti něco. Za historií se vydejte do Slavkova, víno ochutnejte v Brně, ryby v Třeboni. Za filmy vyjeďte do Jihlavy. V celé republice vás potěší také Noc divadel. Z naší nabídky si určitě vybere každý!

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Pardubická se blíží…

Jen pro ten dnešní den... užijte si wellness pobyty na zámcích, v lázních i na horách

Jen pro ten dnešní den... užijte si wellness pobyty na zámcích, v lázních i na horách

Jen pro ten dnešní den... stojí za to žít, zpívá Oldřich Nový ve slavném černobílém filmu Kristian. Vášnivý den, pro který stojí za to žít, můžete proměnit v realitu se svým přítelem, svojí přítelkyní, láskou, manželkou či partnerem na romantických programech ve starobylých zámcích nebo v osvěžujících lázních. Zamilujte se znova!

Další aktuality

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?
18. červenec 2024 11:12
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
16. červenec 2024 8:46
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
9. červenec 2024 15:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?
5. červenec 2024 9:00
Životní styl

10 tipů na zlaté brány, uličky, stezky a trasy aneb ve stínu a na výsluní

Zlato je krásný, cenný a lesklý kov, obestřený spoustou legend a pověstí. Když je něco zlaté, je to pro nás vzácné, ceněné a působivé, od Zlaté Prahy až po Zlaté Hory. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zvoní zlatem – třeba k Zlaté bráně, do Zlaté uličky i do Zlaté ulice, do kláštera Zlatá koruna, po zlatých stezkách anebo na rozhlednu Zlatý chlum!
1. červenec 2024 10:37
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
30. červen 2024 10:36
Životní styl

Procházky se psy v Praze, na hradech a zámcích a v zoo

Pes je členem vaší rodiny a na výletě bez něj to prostě není ono? Na Kudy z nudy myslíme i na čtyřnohé kamarády a nachystali jsme pro ně i pro vás pár tipů na výlet. Poradíme vám nejenom kam vyrazit do přírody, ale i třeba na hrad, zámek či do zoo a pár dalších zajímavých vychytávek.
28. červen 2024 15:00
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!
26. červen 2024 8:49
Životní styl