!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna Terezka u Proseče
Příroda

Rozhledna Terezka u Proseče

K rozhledně Terezka u Proseče je 28 metrů vysoká věž, která připomíná svým názvem spisovatelku Terezu Novákovou. Na vyhlídkovou plošinu vede 125 schodů a je odsud krásný rozhled do okolí. V sezóně slouží lidem s pohybovým omezením výtah.
Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky byla vystavěna v lokalitě na Pasekách nad Prosečí ve výšce 626 m n. m. Její výška je 28 metrů. Rozhledna má jednu hlavní vyhlídkovou plošinu, která je umístěna ve výšce 25 metrů a čtyři mezipatra. Vystoupáte na ní po 112 schodech. K rozhledně Terezce byla pro letní sezónu od roku 2019 umístěna kabina výtahu, která umožní osobám se sníženou schopností orientace a pohybu dostat se na nejvyšší vyhlídkovou plošinu rozhledny. Z výšky 25 metrů se nyní mohou rozhlédnout do mikroregionu Toulovcovy Maštale i ti, kteří běžně tuto krásu vidět nemohou. 

Kabina výtahu je na rozhledně umístěna od 1. července do 1. září. V provozu je dle provozního řádu rozhledny, denně od 10 do 17 hodin. Projekt je určen nejen osobám handicapovaným, ale i seniorům a všem, kterým chůze po schodech činí problémy.

Z rozhledny je překrásný rozhled do kraje, tato stavba je dominantou Pasek a cílem turistů, kteří zavítají do našeho kraje.
 

Spisovatelka Tereza Nováková

Jméno rozhledny připomíná spisovatelku Terézu Novákovou (1853 -1912), která do Proseče zajížděla od roku 1901. V roce 1903 zakoupili manželé Novákovi v Proseči chalupu, v letech 1903-06 zde vznikl román Děti čistého živého. Po smrti manžela tu Teréza Nováková zůstala natrvalo a zpracovávala náměty z cest po okolí do svých dalších románů.
 

Bonus pas Českomoravského pomezí

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních či restauracích a kavárnách. Podrobné informace najdete na stránkách Bonus pasu (www.ceskomoravskepomezi.cz/bonus-pas).

Od července do září můžete na svých toulkách Českomoravským pomezím využít také služeb cyklobusu.
Zobrazit více
27.11.
6.1.
Osvětlený dům Chotovice

Osvětlený dům Chotovice

Chotovice, Východní Čechy
30.12.
Silvestr na Chrudimce

Silvestr na Chrudimce

Hlinsko, Východní Čechy
13.11.
30.11.
140. výročí založení poličského muzea

140. výročí založení poličského muzea

Polička, Východní Čechy
13.11.
16.1.
Vánoce z depozitáře

Vánoce z depozitáře

Polička, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Proseči

Apartmány v Proseči

Proseč, Východní Čechy
Hájenka Budislav

Hájenka Budislav

Litomyšl, Východní Čechy
Ubytovací hostinec Na Skalách

Ubytovací hostinec Na Skalách

Budislav, Východní Čechy
Dům bratří Čapků v Budislavi

Dům bratří Čapků v Budislavi

Budislav, Východní Čechy