Úvod > Co chcete dělat? > Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce
Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.
Přírodní rezervace se nachází se na rozmezí okresu Chrudim a Svitavy, na katastrálních územích Bor u Skutče, Budislav, Jarošov, Leština, Nové Hrady, Paseky, Podměstí, Proseč a Zderaz. Soustava uzoučkých roklí vytváří skryté skalní městečko, které je protkáno systémem chodeb, jeskyní a děr se zajímavými názvy jako Kuchyně, Sklep, Myší díra nebo Zvon. Skály tvoří svrchně křídové pískovce mořského původu. Oblast je křižována turisticky značenými trasami i cyklotrasami. Hned vedle jsou tzv. Městské maštale se skalními útvary Liščí doupě, Hrad a Deštník.

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle na počest statečného zvířátka, které odvážným horolezeckým výkonem uniklo honicím psům.

Vysvětlení podivného jména najdeme v pověstech: podle nich zde měl svůj tajný úkryt loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec z tvrze v Jarošově. V okolí Toulovcovy Maštale naleznete rozsáhlou síť cykolostezek v nádherné přírodě, která svou různorodostí uspokojí rodinu i náročné bikery. Zajeďte se podívat do muzea dýmek, navštivte zámek Nové Hrady, muzeum cyklistiky nebo vyšplhejte na blízkou Toulovcovu rozhlednu.

Toulovcovy Maštale

Provozovatel

Sdružení obcí Toulovcovy Maštale

Proseč 125
539 44 Proseč
Tel.:
+420 469 319 413
Email:
mastale@mastale.cz
WWW:
www.mastale.cz
GPS:
49,814722 16,138611
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Budislav, Pardubický kraj
Maštalskými hvozdy

Maštalskými hvozdy

Budislav, Pardubický kraj
Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna

Proseč, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Proseči

Apartmány v Proseči

Proseč, Pardubický kraj
Hájenka Budislav

Hájenka Budislav

Litomyšl, Pardubický kraj
Chalupa Sokolík

Chalupa Sokolík

Proseč, Pardubický kraj
Ubytovací hostinec Na Skalách

Ubytovací hostinec Na Skalách

Budislav, Pardubický kraj