Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě
Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.
Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 byla zpřístupněna v půlce června 2018. Autorem rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Nejen, že vyhlídkovou věž pojmenovali, vtiskli jí také podobu výrazné originální konstrukce, které dominují tři masivní nohy. Rozhledna vznikla z iniciativy radnice Prahy 14, která je jejím vlastníkem.

Architekt Martin Rajniš je velkým zastáncem přírodních materiálů a staveb, které z přírody pocházejí. Konstrukci rozhledny tvoří akátové dřevo, které je jednou z nejvíce trvanlivých dřevin. Celkově bylo na stavbu použito přes 7 kilometrů akátových kmínků. Dále stavba využívá také dubové dřevo. Součástí rozhledny jsou ale i ocelové díly. V konstrukci bylo použito také přes tři tisíce svorníků. Rozhledna v roce 2019 obdržela Národní cenu za architekturu.
 

Cesta k Doubravce

Originální rozhledna se stala záhy terčem vandalů, kteří ji úmyslně zapálili. Požár rozhledny nastal nad ránem 20. listopadu 2019. Hořela jedna ze tří stabilizačních částí rozhledny do výšky asi šesti metrů, hasičům se však povedlo rozhlednu uhasit rychle. Stavba byla opravena ještě před koncem roku 2019. 

Nová rozhledna je součástí projektu Cesta k Doubravce, který má za úkol revitalizaci turistických tras, cyklotras a dalších komunikací v lokalitě Čihadla. Součástí záměru je také osazení mnoha prvků drobné architektury, vzniku odpočinkových, relaxačních nebo piknikových míst, zázemí pro občerstvení přímo u samotné Doubravky nebo vznik dětského hřiště v rezidenční čtvrti Rajský vrch.