Úvod > Co chcete dělat? > Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla
Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.
Sázava patří mezi nejhezčí řeky v republice a to díky dvěma krásný peřejím v horní části s názvem Stvořidla a v dolní části mezi obcemi Krhanice – Pikovice. Řeku nevyhledávají pouze vodáci, ale i trampové, kteří jí od nepaměti říkají Zlatá řeka. Však cestou po řece uvidíte množství trampských osad. Na horním toku dokonce objevíte Sluneční zátoku, známou z dobrodružných knížek Jaroslava Foglara.

Sázava pramení jako Stružný potok, který spolu s dalšími potoky napájí největší rybník na Českomoravské vrchovině, rybník Velké Dářko. Z rybníka vytéká samotná Sázava, která je dlouhá 225 km a velká většina celého toku je sjízdná. Na meandrující řece stojí mnoho jezů, většina z nich je však sjízdná. Největšími přítoky Sázavy jsou řeka Želivka a Blanice.


Informace pro vodáky

Pokud se rozhodnete pro několikadenní putování po Sázavě počítejte s desítkami kilometrů "voleje", které pak z ničeho nic vystřídají dlouhé peřeje, které nemají v Česku na jiných řekách obdoby. Prakticky po celém toku Sázavy lemuje řeku železniční trať, takže si můžete naplánovat výlet s využitím vlaku. Vodácky nejpopulárnější je střední a dolní tok řeky, protože zde najdete vodácké kempy, půjčovny vodáckého vybavení a občerstvení na březích. Na březích řeky se nachází také spousta zajímavých památek, jako je například hrad Český Šternberk, klášter Sázava, zámek ve Zruči či vodácké muzeum tamtéž. Na dolním úseku od Týnce se řeka zařezává do hlušího údolí, přibývá kamenů a řeka nabírá na obtížnosti. Informace o jezech na řece najdete na webu tourist.posazavi.com (viz. druhý odkaz na web v kontaktech).

Oblíbené vodácké úseky na Sázavě
  • Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod (43 km) WW I – II (lze jet pouze za velké vody, po deštích či při jarním tání). Min. 55 cm vodočet Žďár, 60 cm vodočet Světlá nad Sázavou
  • Ledeč nad Sázavou – Zruč nad Sázavou (24 km) ZWC. Min. 67 cm vodočet Zruč nad Sázavou
  • Zruč nad Sázavou – Kácov (17 km)  ZWC – WW III (Stvořidla – za nižší vody jsou průjezdy mezi kameny nepřehledné. Za velké vody se z řeky stává silný tok s mohutnými válci a vlnami). Pro sjezd pouze Stvořidel doporučujeme úsek Smrčná – Vilémovice WW III)
  • Kácov – Rataje nad Sázavou (19 km) ZWB
  • Rataje nad Sázavou – Sázava (15,5 km) ZWB – C
  • Sázava – Čerčany (20 km) ZWB – C
  • Čerčany – Týnec nad Sázavou (14,5 km) ZWC
  • Týnec nad Sázavou – Pikovice (16 km) WW I – II (záleží na stavu vody). Min. 50 cm vodočet Týnec (kanoe), 60 cm (rafty).
 

Náš tip: Výlet na Stvořidla pro zkušené (Smrčná – Vilémovice)

Jednodenní výlet na horním toku ke Stvořidlům pro zkušené vodáky, kteří se nebojí rychlé dravé vody mezi velikými balvany, kde je potřeba umět bezchybně ovládat loď. Dobrodružství můžete začít ve Světlé nad Sázavou, kde řeka teče korytem, které je pro Sázavu obvyklé – mírný proud, četné zákruty a jezy s malou obtížností. Za Smrčnou začínají nejobtížnější peřeje Sázavy – Stvořidla. Říční koryto plné balvanů, proud řeky rychle uhání mezi kameny a obtížnost stoupá na WW II – III (závisí na stavu vody).

Plavbu je dobré ukončit u železniční zastávky Vilémovice. Železnice vás bude jistit po celou dobu plavby, takže ji můžete využít k rychlému přesunu z místa na místo. Za Vilémovicemi stojí za vidění Sluneční zátoka, známá z knížek "Hoši od Bobří řeky" Jaroslava Foglara, ale pak se z řeky stává únavný "volej" až do Ledče nad Sázavou. Světlá – Vilémovice cca 3-4 hod.; Světlá – Ledeč 4-5 hod.


Výlet na dolním toku: Nejkrásnější úsek Zlaté řeky pro pokročilé (Týnec – Pikovice)

Týnec nad Sázavou – Pikovice: nejkrásnější úsek dolní Sázavy s mnoha pěknými peřejemi s max. obtížností WW II., která se odvíjí od stavu vody. Sázava zde teče hlubokým údolím lemovaným starými trampskými osadami, které zaručují dostatek občerstvení po cestě. Peřeje střídají místa s hlubší vodou vhodnou ke koupání. Poměrně náročná trasa zabere 4-6 hodin.

Za nižšího stavu vody (letní měsíce) je trasa vhodná pro rodiny s dětmi i začínající vodáky. Na jaře a na podzim, kdy je vodní stav výrazně vyšší, doporučujeme úsek zkušeným vodákům.

Ubytování a restaurace v okolí

Tree house Stvořidla

Tree house Stvořidla

Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina
Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Dolní Město, Kraj Vysočina
Hotel Luna

Hotel Luna

Kouty, Kraj Vysočina
Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina