ÚvodCo chcete dělat?PamátkyTechnické památky
Kalendář 2025: Traktory – traktoriády, srazy, muzea i zážitkové expozice

Technické památky Celá ČR

Rozmanité technické památky, staré doly, vodní i větrné mlýny, hamry i starodávné hutě jsou místa, která probouzejí naši zvědavost. Většinu z nich najdete i na portálu Kudy z nudy a dozvíte se to, co vás zajímá. Pozveme vás i do technických muzeí, do nitra přehradních hrází a zajímavých expozic.

Tipy pro fandy železnic

Na dobu, která přála odvážným a schopným, se dá vzpomínat jak v železniční expozici Národního technického muzeaPraze nebo v Muzeu Českých drahLužné, tak při výletu vlakem. K nejoblíbenějším místům patří jindřichohradecká úzkokolejka, která vás proveze Českou Kanadou, úzkorozchodná železniceTřemešné do Osoblahy anebo dvě muzejní tratě, úzkokolejka v průmyslovém muzeu Mladějov a Kolínská řepařská drážka. Spousty fanoušků mají také technicky náročně tratě se stoupáním, tunely a viadukty, přezdívané podle rakouské předlohy Semmering: už jste se projeli Krušnohorským Semmeringem, Pražským Semmeringem a Slezským Semmeringem?
 

Toulky za vodou

Kolem vody se točí řada akcí, prohlídkami zajímavých míst můžete slavit třeba jarní Den vody. Pravidelně se jej účastní Muzeum pražského vodárenství a vodárna v Podolí, expozice věnovaná historii vodárenstvíOstravě anebo vodárenské věže, k prohlídkám spojeným s atraktivními plavbami v podzemí láká Stará čistírna odpadních vod v Bubenči. S námi poznáte také útroby hráze Dalešické přehrady anebo přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, jeden ze sedmi divů Česka.
 

Do podzemí pěšky nebo důlním vláčkem

Míst, kde se dá nahlédnout do starých dolů, je každý rok víc. V Hornickém muzeuPříbrami či v Landek parku Ostrava jste už možná někdy byli, ale víte, že skvělé zážitky vás čekají rovněž v Hornickém muzeuHarrachově či v důlní expozici Chrustenická šachta? V Grafitovém dole pod Českým Krumlovem či ve skanzenu Solvayovy lomy se dokonce projedete důlními vláčky. Zajímavé expozice objevíte také v Hornickém muzeuKrásně, na návštěvu k permoníkům láká malé i velké výletníky zábavní park PermoniumOslavanech.
 

Živá památka: Průmyslový areál Dolní Vítkovice


Rájem pro fandy industriální architektury jsou Dolní Vítkovice, bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Symbol Ostravy a Moravskoslezského kraje se mění v živé centrum; najdete tu například multifunkční centrum Gong, interaktivní expozice Malého a Velkého světa techniky, výhled do okolí nabízí originální nástavba vysoké pece Bolt Tower, o další zábavu se postará některá z řady akcí, které se v areálu pořádají.
Zobrazit více

Technické památky na mapě


Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.
Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.
Praha 7, Praha

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. V roce 2025 se zde otevřelo Muzeum přeživších.
Brněnec, Pardubický kraj

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký svět techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.
Lužná, Středočeský kraj

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Brno, Jihomoravský kraj

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.
Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.
Nevřeň, Plzeňský kraj

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.
Praha 7, Praha

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Navštívit zde můžete také zajímavou expozici.
Bílá Třemešná, Královéhradecký kraj