Olomouc, Kudyznudy

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Olomouc – královna Hané

Ve středověku bývala třetím největším městem zemí České koruny, v 18. století byla přebudována na mocnou pevnost a stala se významným obranným centrem a sídlem silné vojenské posádky. Vážená, vzdělaná a opředená tajemstvími. Taková je Olomouc – působiště Wolfganga Amadea Mozarta, univerzitní město a historická metropole Hané, kterou můžete najít také pod slangovými názvy Olomóc, Holomóc, Olmík nebo Olm. S přibližně čtyřmi sty tisíci obyvateli je šestým nejlidnatějším městem v ČR. Leží na řece Moravě a je známá nejen historickými památkami, ale díky své atmosféře je rovněž vyhledávaným místem konání mezinárodních konferencí a festivalů. Zveme vás na ty nejzajímavější z nich:
 
➡️ Academia Film Olomouc – mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů s více než padesátiletou tradicí.
➡️ Divadelní Flora – významný český divadelní festival.
➡️ Flora Olomouc – mezinárodní výstava zaměřená na zahradnictví a pěstování rostlin.
➡️ Festival Religiosa – mezinárodní festival duchovní a církevní hudby. 
➡️ Mezinárodní varhanní festival
➡️ Beerfest – největší český pivní festival s hudebním programem.
➡️ Flamenco festival
 
Olomouc je považována také za centrum vzdělanosti, najdete zde Univerzitu Palackého, která je druhou nejstarší univerzitou v Česku, dále Vědeckou knihovnu nebo Slovanské gymnázium. Město je sídlem arcibiskupství a centrem pravoslavné církve na Moravě. Z justičních památek stojí za zmínku Vrchní a Okresní soud.
 

Historická Olomouc

Olomouc je domovem mnoha galerií, divadel, nakladatelství, muzeí a výstavních síní. Je významným kulturním a historickým centrem. Město je doslova protkané pamětihodnostmi a jeho historická část je proto chráněná jako městská památková rezervace. Jeden den vám k návštěvě rozhodně nestačí. Specifická architektura, malebná náměstí a monumentální stavby vás pohltí a nepustí. Naplánujte si alespoň prodloužený víkend a přijeďte poznat Olomouc a jeho okolí. Co nesmíte minout?
 
⭐ Goticko-renesanční radnice s orlojem na Horním náměstí.
Sloup Nejsvětější Trojice zapsaný do seznamu UNESCO.
⭐ Zbytky Přemyslovského románského paláce.
Katedrála sv. Václava v areálu přemyslovského hradu.
⭐ Monumentální barokní chrám na Svatém Kopečku.
⭐ Renesanční Edelmannův palác s bohatě zdobenou fasádou.
⭐ Secesní Vila Primavesi.
Unikátní soubor deseti barokních kašen.
⭐ Nespočet kostelů, klášterů a bazilik.
 
Na Svatém Kopečku můžete kromě chrámu navštívit také místní Zoologickou zahradu, která je umístěná v příjemném lesním prostředí.
 

Jak chutná Olomouc? Jako pivo a tvarůžky.

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. A Olomouc je toho zářným příkladem. Předně je třeba zmínit domácí pivovar Svatokopecké pivo, které se od roku 2012 vaří na Svatém Kopečku. Nedaleko náměstí Republiky pak najdete Svatováclavský pivovar, na jih od Horního náměstí Pivovar Moritz, Hanácký pivovar na ulici Šlechtitelů a na Riegrově ulici minipivovar Riegrovka. V Olomouci má navíc své sídlo akciová společnost Pivovary Lobkowicz Group, kam patří sedm pivovarů – Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter a Vysoký Chlumec.
 
Přibližně 30 km severozápadně od Olomouce narazíte na Loštice, které jsou proslulé zejména díky dlouhé tradici výroby olomouckých tvarůžků. Moravský zrající sýr se vyrábí z odtučněného mléka a má svoji specifickou chuť a výraznou vůni. Této pochoutce je zde věnováno celé muzeum, kde jsou k vidění stroje a zařízení původně používané k výrobě. V Lošticích sídlí také podniková prodejna, Tvarůžková cukrárna a Tvarůžkové bistro.

Turistická informační centra


PAF – Přehlídka animovaného filmu Olomouc

Festival PAF Olomouc 2022 se koná od 1. do 4. prosince 2022. Dvacátá první Přehlídka filmové animace a současného umění proběhne po dvou online ročnících opět fyzicky v kulisách barokního konviktu a na dalších místech Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Advent ve sklenících v Olomouci

Vánoční workshopy ve sbírkových sklenících.
Olomouc, Olomoucký kraj

Christmas Night Run Olomouc

Charitativní vánoční běh pro No foot, No stress. Koná se na výstavišti Flora – pavilon E.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vánoční charitativní koncert Honzy Mlčocha

Zazní hřejivé vánoční a popové melodie z nevyčerpatelného repertoáru zlatého slavíka Karla Gotta.
Olomouc, Olomoucký kraj

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.
Olomouc, Olomoucký kraj

Privátní wellness pokoje Arigone Olomouc

Objevte zcela nový způsob wellness relaxace v úplném soukromí ve dvou nebo jen s Vašimi přáteli s využitím finské sauny, vířivky, zážitkové sprchy a odpočinkové zóny na Vámi zvolený časový úsek od 1,5 hodiny.
Olomouc, Olomoucký kraj

Přemyslovský hrad v Olomouci

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.
Olomouc, Olomoucký kraj

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Entrée Olomouc

Pro jedinečného hosta jedinečnou nabídku, to je poselství restaurantu Entrée. Nechejte se unést unikátním konceptem inspirovaným přírodou. Ve spojení s neotřelým interiérem a profesionálním servisem si každý host naplno vychutná nezapomenutelné gastronomické zážitky.
Olomouc, Olomoucký kraj

Penzion Tõde v Olomouci

Pod patronátem sester Františkánek Marie Immaculaty funguje v Olomouci nový penzion s názvem Tõde, estonsky pravda.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace a penzion Archa na Svatém Kopečku

Stylovou restauraci a penzion Archa s luxusními pokoji naleznete u východu ze ZOO Olomouc na Svatém Kopečku. Salónky jsou vhodné jak pro svatby, rauty, tak pro firemní semináře a další akce, které se zde pořádají, jako např. koncerty, dětské a gastronomické akce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Minipivovar & Steakhouse Riegrovka

V roce 2015 vznikl projekt minipivovaru s restaurací v samém srdci Olomouce, v Riegrově ulici. O rok později jsme otevřeli unikátní Steakhouse s vlastní komorou na suché zrání, kterou máme jako první v republice. Vychutnejte si šťavnaté a křehké steaky z farem České republiky.
Olomouc, Olomoucký kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Přerov

Přerovská trasa je krásným místem pro trávení volného času, běží se nedaleko přírodní památky Malé laguny.
běhání v Přerově, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Poběžte s námi kolem krásné vodní nádrže Plumlov v Prostějově. Trasa je dlouhá necelých 5 km.
Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví