Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Velká nad Veličkou: obec v Bílých Karpatech

Když se vydáte z Veselí nad Moravou směrem na Slovensko, nejkratší cesta vede právě přes Velkou nad Veličkou. Rozkládá se v severní části chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, okolní svahy pokrývají vinohrady, ovocné sady a horské louky. Dominantou obce je kostel sv. Máří Magdalény s kněžištěm z první poloviny 14. století, opevněný hradební zdí, zajímavostí pak je židovský hřbitov z konce 19. století, ležící naproti obecnímu hřbitovu.
 

Folklorní slavnosti, řemesla a dobroty

Velká nad Veličkou je největší obcí Horňácka, které se podobně jako Moravské Kopanice a Dolňácko řadí mezi podoblasti Slovácka. Zdejší nářečí, kroje, lidové umění a řemesla nejlépe poznáte každoročně v červenci, kde se konají Horňácké slavnosti. Folklorní festival nabízí přehlídku autentického folkloru celého Horňácka, jarmark tradičních řemesel, košty klobásek, kyselého zelí, slivovice a dalších regionálních pochoutek. Odlišnosti jednotlivých slováckých oblastí a jejich lidové stavitelství mapuje Skanzen – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Strážnici.
 

Přes hory do větrného mlýna a na farmu

Chcete poznat Bílé Karpaty a jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu? U nádraží ve Velké nad Veličkou začíná naučná stezka, která vede přes řadu zajímavých míst i zachovalým bukovým pralesem až na nejvyšší bod pohoří. V blízkém Kuželově si prohlédnete větrný mlýn s expozicí horňáckého bydlení, který jako památku spravuje Technické muzeum v Brně. V Hrubé Vrbce zve k návštěvě ekologicky hospodařící Horňácká farma, kde si zblízka si prohlédnete, pohladíte nebo nakrmíte koně, ovce, kozy, prasata, oslíky a další zvířata.

Akce

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2023

Každoročně v červenci se do Velké nad Veličkou sjíždějí tisíce návštěvníků, kteří si během desítek uměleckých vystoupení připomínají atmosféru dob dávno minulých a zároveň si pochutnávají na regionálních pochutinách či zkoušejí vlastní zručnost během tradičního Horňáckého jarmarku.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Aktivity

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Máří Magdalény ve Velké nad Veličkou

Z původní gotické stavby zůstal jen závěr zaklenutý gotickou křížovou klenbou. Koncem 15. století byl kostel opevněn hradbou s 16 klíčovými střílnami zpevněnou opěrnými pilíři. V neklidných dobách konce 17. a počátku 18. století sloužil obyvatelům jako útočiště.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov ve Velké nad Veličkou

Židovský hřbitov ve Velké nad Veličkou byl založen roku 1886 a na ploše 443 m² se dochovalo celkem 36 náhrobních kamenů. Do 70. let minulého století byla v rohu hřbitova i malá márnice.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Karavanem od jara do zimy: na pohodovou dovolenou k Vranovské přehradě

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky s obytňákem po nejzápadnějších výběžcích Znojemska! Čeká vás oblíbená rekreační oblast, jejímž srdcem je Vranovská přehrada, krásné hrady a zámky, skvělé koupání i gastronomické zážitky.
výlet po nejzápadnějších výběžcích Znojemska, Výlety za každého počasí

Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.