Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Velká nad Veličkou: obec v Bílých Karpatech

Když se vydáte z Veselí nad Moravou směrem na Slovensko, nejkratší cesta vede právě přes Velkou nad Veličkou. Rozkládá se v severní části chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, okolní svahy pokrývají vinohrady, ovocné sady a horské louky. Dominantou obce je kostel sv. Máří Magdalény s kněžištěm z první poloviny 14. století, opevněný hradební zdí, zajímavostí pak je židovský hřbitov z konce 19. století, ležící naproti obecnímu hřbitovu.
 

Folklorní slavnosti, řemesla a dobroty

Velká nad Veličkou je největší obcí Horňácka, které se podobně jako Moravské Kopanice a Dolňácko řadí mezi podoblasti Slovácka. Zdejší nářečí, kroje, lidové umění a řemesla nejlépe poznáte každoročně v červenci, kde se konají Horňácké slavnosti. Folklorní festival nabízí přehlídku autentického folkloru celého Horňácka, jarmark tradičních řemesel, košty klobásek, kyselého zelí, slivovice a dalších regionálních pochoutek. Odlišnosti jednotlivých slováckých oblastí a jejich lidové stavitelství mapuje Skanzen – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Strážnici.
 

Přes hory do větrného mlýna a na farmu

Chcete poznat Bílé Karpaty a jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu? U nádraží ve Velké nad Veličkou začíná naučná stezka, která vede přes řadu zajímavých míst i zachovalým bukovým pralesem až na nejvyšší bod pohoří. V blízkém Kuželově si prohlédnete větrný mlýn s expozicí horňáckého bydlení, který jako památku spravuje Technické muzeum v Brně. V Hrubé Vrbce zve k návštěvě ekologicky hospodařící Horňácká farma, kde si zblízka si prohlédnete, pohladíte nebo nakrmíte koně, ovce, kozy, prasata, oslíky a další zvířata.

Akce v obci Velká nad Veličkou

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2024

Každoročně v červenci se do Velké nad Veličkou sjíždějí tisíce návštěvníků, kteří si během desítek uměleckých vystoupení připomínají atmosféru dob dávno minulých a zároveň si pochutnávají na regionálních pochutinách či zkoušejí vlastní zručnost během tradičního Horňáckého jarmarku.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Aktivity v obci Velká nad Veličkou

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Máří Magdalény ve Velké nad Veličkou

Z původní gotické stavby zůstal jen závěr zaklenutý gotickou křížovou klenbou. Koncem 15. století byl kostel opevněn hradbou s 16 klíčovými střílnami zpevněnou opěrnými pilíři. V neklidných dobách konce 17. a počátku 18. století sloužil obyvatelům jako útočiště.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov ve Velké nad Veličkou

Židovský hřbitov ve Velké nad Veličkou byl založen roku 1886 a na ploše 443 m² se dochovalo celkem 36 náhrobních kamenů. Do 70. let minulého století byla v rohu hřbitova i malá márnice.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.