Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok
Příroda

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.
Řeka pramení pod Vysokou ve výši asi 760 m n. m., sbírá vody z Javorníků a ze Vsetínských vrchů a u Valašského Meziříčí se stýká s Rožnovskou Bečvou, která pramení na severním svahu Vysoké. Tok Bečvy je dlouhý 119,3 kilometrů. Povodí Bečvy vykazuje značnou rozmanitost. Jejími nejvyššími body jsou Čertův mlýn s výškou 1 207 m n.m a Radhošť s výškou 1 130 m n.m. Naopak nejnižší místo naleznete při ústí Bečvy do Moravy na kótě 195 m n.m.

V roce 1997 patřilo povodí Bečvy po povodních k nejvíce poškozeným. Zničené byly nejvíce města a obce v okolí Přerova a Troubek. Povodeň v roce 1997 velmi značně zasáhla tuto řeku a ovlivnila její charakter. Od Troubek je část vody odváděna umělým kanálem (Malá Bečva) do Moštěnky, který je sjízdný a krajinovitě velmi zajímavý.
 

Informace pro vodáky

Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Až po své ústí do Moravy 62 km, což, podle množství vody, může být výlet na dva až tři dny. Za nižších stavů (pod 20 cm3) jsou nesjízdné sypané jezy, v letních měsících (pod 6 cm3, což bývá vcelku často) můžete už narazit na mělčiny po celé šířce řeky. Plavba na Bečvě je velmi příjemná, protože jen minimálně protéká civilizací. Úplně bezproblémové splutí si užijete na jaře a po deštích při 30 cm3 (tj- 130 – 135 cm na vodočtu v Dluhonicích). Za větší vody plavba svižně ubíhá 6-9 km/h, za malé vody pak cca 4 km/h. Nejvyšší vodní stav nastává v březnu, nejméně vody v září.

Nejlepší místo k nasednutí na řeku je soutok, necelý kilometr z vlakového nádraží. Při lepší vodě lze nasednout už na Rožnovské Bečvě pod železničním mostem (asi 300 metrů z vlakového nádraží). Za soutokem přichází po 500 metrech první peřej (ř. km 61), kde je slalomová trať místní TJ, ideální místo pro tréninkové přejezdy. Splutí můžete spojit také s jízdou na Vsetínské Bečvě.

Na Bečvě se vyskytují poměrně časté kamenné stupně (prahy), které jsou ale již výrazně rozvaleny. Při vyšším stavu vody oživují sjíždění této jinak nepříliš vodácky náročné řeky (pro celý tok platí označení ZW) a vytvářejí drobné peřeje. Jezy pod Valašským Meziříčím jsou nebezpečné a je doporučeno je přenést (nacházejí se kousek od sebe na 58,7 a 58,1 ř. km).
 

Oblíbené vodácké úseky na Bečvě

  • Valašské Meziříčí – Hranice na Moravě, 20,5 km, ZWC
  • Hranice na Moravě – Osek,16 km, ZWC
  • Osek – Přerov nebo až na soutok s Moravou, 12 nebo 24,5 km, ZWC
  • Za nejkrásnější úsek se považuje Choryně – Přerov
  • Obvyklé nástupní místo: Valašské Meziříčí, Choryně, Hustopeče n. B., Hranice, Lipník n.B., Přerov, Troubky
  • Obvyklý konec plavby: Přerov, Troubky

S láskou k Valašsku

Obsáhlá výstava k 130. výročí narození malíře, grafika, ilustrátora a spisovatele Jožky Barucha.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Vánoce na Valašsku – Od adventu po Tři krále

Jaké byly Vánoce na Valašsku kdysi a dnes?
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Vánoční tvoření

Přijďte si užít vánoční čas do MaGC, kde si společně vyrobíme zimní dekorace.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Valašský výtvarný salón 2022

Tradiční přehlídka lokálního umění.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Vsetínská Bečva

Řeka Vsetínská Bečva, které se také říká Horní Bečva, protéká Zlínským krajem a je jednou ze dvou zdrojnic řeky Bečvy. Pramení na severozápadním svahu Javorníků a teče až do Valašského Meziříčí, kde se spojuje s Rožnovskou Bečvou (Dolní). Povodí měří 734 km³, délka sjížděného úseku je 54 km.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Wellness centrum v Hotelu Abácie

Odpočinek a načerpání svěží energie v romantickém a klidném prostředí prostor Wellness Abácie. Wellness centrum uspokojí veškeré požadavky na relaxaci a odpočinek.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Schlattauerova kavárna ve Valašském Meziříčí

Kavárna se nachází v Moravské gobelínové manufaktuře. Přijďte si prohlédnout galerii a vybrat některou z více než dvaceti druhů kávy. Nekuřácká kavárna je vybavena dětským koutkem. Za teplého počasí je možno využít letního posezení na zahrádce.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Naučná stezka Jana Karafiáta ve Valašském Meziříčí

Naučná stezka je věnována Janu Karafiátovi, autorovi známých Broučků, který 20 let sloužil jako evangelický farář na Velké Lhotě (1875 – 1895). Naučná stezka má délku 14 km a najdete na ní celkem 16 zastavení.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Abácie & Wellness ve Valašském Meziříčí

Hotel Abácie je komfortní rodinný hotel, který nabízí pohostinnost, relaxaci a sportovní vyžití na vysoké úrovni, kde se hostům věnuje příjemný personál s osobním přístupem ke každému individuálnímu přání a požadavku klienta.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Hotel Apollo Valašské Meziříčí

Hotel Apollo ve Valašském Meziříčí je umístněn v klidné části města pouhých pět minut od centrálního náměstí. Kromě ubytování nabízí hotel také příjemné posezení v hotelové kavárně.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Kavárna Zašívárna ve Valašském Meziříčí

Ochutnejte lahodnou kávu z pražírny Mamacoffee, vynikající zákusky, pralinky a jiné dobroty.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí zahájilo provoz v září 2015 a představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem...
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj