Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zpřístupněny jsou prostory zámecké kaple, sala terreny, chodby prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zajímavá je i zámecká terasovitá zahrada.
Na místě dnešního zámku stávala kolem roku 1600 pozdně středověká tvrz. V roce 1681 kupuje zbytky vyhořelé tvrze bohatý žatecký měšťan a na místě tvrze staví zámek ve stylu vrcholného baroka.
Ve 2. pol. 18. století došlo k rokokové úpravě objektu. Fresky a nástěnné iluzivní malby pokryly stěny a strop sala terreny, reprezentačního sálu a kaple. Také stěny obytných pokojů v patře byly opatřeny velice kvalitní iluzivní malbou. Kaple byla vybavena nástěnnými obrazy Ignáce Raaba. Výzdobu interiérů doplnil štukový dekor a v návaznosti na to proběhla i rokoková úprava fasád zámku, zahrad a ohradních zdí zámeckého areálu.
Potomci Gérolda Détéindre potom drželi velkostatek Stekník až do prosince r. 1949. Tehdy byl velkostatek Stekník (včetně zámku a mobiliáře) Československou vládou vykoupen v rámci tzv. Náhradové dohody uzavřené mezi Švýcarskou Konfederací a Československou republikou. Později jej užívala Národní galerie Praha, která zde umístila depozitář obrazů. V roce 1996 byl převeden do správy Národního památkového ústavu, který jej spravuje dosud.
Kromě zpřístupněné terasovité zahrady si můžete prohlédnout také interiér zámku. V patře se seznámíte s tím: "Jak se opravuje památka", s průvodcem se také podíváte do salónů jižního a západního křídla zámku, kde probíhá výstava historických hraček a kočárků. Zpřístupněny jsou také zrestaurované prostory: zámecké kaple s původním mobiliářem z roku 1772, dále vstupní hala a chodby prvního patra.
Trasa reprezentační a soukromé prostory
Nová trasa se otevřela 18. 7. 2019 v západním křídle zámku. Trasu tvoří prostor sala terreny, chodby, jídelny, kuchyně, pánského pokoje a tzv. rohového pokoje. Součástí nové trasy je i překrásně zrestaurovaný hlavní sál, kde se během restauračních prací podařilo objevit původní pozdně barokní výmalby z druhé poloviny 18. století. Jedná se o figurální výzdobu s tematikou čtyř živlů a podařilo se dokonce objevit autorskou signaturu.
Autorem malby je Kryštof Seckel, malíř architektur, který byl komorním umělcem hraběte Františka Václava z Kolowrat. Je známý především jako malíř vedut pozdního baroka a začínajícího klasicismu. K jeho nejznámějším dílům patří architektonické veduty pro Španělský sál Pražského hradu.
Prohlídkový okruh připomíná osudy rodiny švýcarského konzula Gerolda Déteindre, která zámek vlastnila v letech 1907–1949.
Cestování bez bariér
Bezbariérový přístup do zámecké kaple, výstavního prostoru v přízemí, dále horní terasa zámecké zahrady s nádvořím.