Úvod > Co chcete dělat? > Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií
Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

V Českém ráji najdete hustou síť značených cyklotras s páteřní trasou Greenway Jizera vedoucí od pramene Jizery v Jizerských horách až k soutoku s Labem.
Greenway Jizera vede po cyklotrasách Jizerskými horami, Západními Krkonošemi, Českým rájem a Polabím. Údolí a říční niva Jizery si dosud zachovaly přírodní kouzlo, které nepoznáte, projíždíte-li tudy jen autem či vlakem. Jizera se vlévá do Labe u Lázní Toušeň, cyklotrasa CT 17 / EuroVelo 4 ale pokračuje dále až do Prahy. Protože je Jizera nejčistší řekou u nás, nabízí se i sjetí řeky na kánoi např. z Malé Skály u Turnova či vykoupání v některých z jedinečných říčních lázních.

Jedná se o páteřní trasu podél celého toku řeky od polských hranic až k Praze, která prochází několika atraktivními regiony. Celou trasu lze v současnosti absolvovat po stávajících značených cyklotrasách. Postupně od osady Jizerky podél toku řeky lze využít cyklotrasy číslo 22 (přes Kořenov do Pasek nad Jizerou), č. 4170 (přes Vysoké nad Jizerou do Semil, Železného Brodu a Turnova), č. 14 (přes Turnov do Přepeř), č. 223 (přes Svijany, Mnichovo Hradiště do Kláštera Hradiště nad Jizerou) a č. 241 (přes Mladou Boleslav, Benátky nad Jizerou, Lázně Toušeň až k Praze).

Uvedené cyklotrasy ve větší či menší vzdálenosti sledují tok řeky a snaží se minimalizovat náročná stoupání. Především v Horním toku řeky se však cyklisté dílčímu převýšení nevyhnou. Také povrch a kvalita cyklotras je různorodá stejně jako krajina, kterou projíždí. Přesto tato dálková cyklotrasa svými téměř 190 kilometry vybízí buď k několikadennímu putování (pro zdatné cyklisty), anebo k opakovaným cyklovýletům do koridoru řeky s návštěvou přilehlých památek a zajímavostí.

Při plánování cyklistického putování lze s úspěchem využít i linek letních turistických autobusů v Českém ráji.

Provozovatel

Sdružení Český ráj

Antonína Dvořáka 335
511 01 Turnov
Tel.:
+420 481 366 225
Email:
info@cesky-raj.info
WWW:
www.greenway-jize...
GPS:
50,586675 15,157302
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Český ráj
Město:
Turnov
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

5,0 hodin

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pukū

Pukū

Turnov, Liberecký kraj
Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Liberecký kraj