Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Schwarzenberský plavební kanál
Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Mimořádné vodní dílo Schwarzenberský plavební kanál bylo postaveno ve svahu Trojmezné a Plechého v letech 1789 až 1791 (první úsek, tzv. "starý kanál" o délce 39,9 km) a 1821 až 1822 (druhý úsek o délce 11,7 km) podle projektu inženýra Josefa Rosenauera.

Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně. Během let 1793 až 1891 bylo do Vídně splaveno téměř 8 milionů krychlových dřeva. Projektant kanálu Josef Rosenauer byl později za své zásluhy při zásobování Vídně dřevem jmenován čestným občanem města Vídně.

Plavba dříví na kanálu trvala nepřetržitě do roku 1891, část koryta kanálu nepravidelně až do roku 1961. V 70. letech došlo různými vlivy k poškození kanálu, následná rekonstrukce, na které se podílelo několik organizací, byla započata koncem 80. let a pokračovala až do roku 2001.

Schwarzenberský plavební kanál je dlouhý 51,9 kilometru. Z toho v povodí Vltavy vede 44,3 kilometru.


Naučná stezka Schwarzenberský plavební kanál

Naučná stezka vede od parkoviště na Jeleních Vrších (u dolního portálu) podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí, kde je také možnost parkování pro motoristy. Spojuje na svých 9 km délky mnoho atraktivních částí technického díla: od tunelu (v současnosti dlouhý 397,22 m) s architektonicky vyvedenými vstupními portály, připojení Jeleního smyku vyúsťujícího z Jeleního jezírka, Rosenauerovu kapličku v místě křížení s Jezerním potokem přitékajícím z Plešného jezera, Jezerní smyk, akvadukt u Rossbachu, který je zároveň viaduktem nad Koňským potokem přitékajícím od napájecí nádržky Říjiště, "nezapomenutou" (unvergessen) kamennou lavičku, několik stavidel a bočních propustí po celé délce stoky a hlavně krásnou přírodu Šumavy s nezapomenutelnými zvuky, vůněmi a vjemy pro všechny smyslové orgány.

Stezka je vhodná pro všechny: cyklisty, pěší turisty, v zimě pro běžkaře a vzhledem k rovnému, nenáročnému povrchu a dosažitelnosti i pro vozíčkáře a další návštěvníky.
 

Želnavský smyk – rekonstrukce 2018 – 2021

Jedním z pozoruhodných úseků této historické technické památky je Želnavský smyk, který prošel od podzimu 2018 do jara 2021 rekonstrukcí. Do opravy se pustily Vojenské lesy a statky ČR v rámci společného projektu s Lesy ČR a rakouským spolkem Tourismusverband Böhmerwald.

Želnavský smyk odbočuje ze Schwarzenberského kanálu na hranici Národního parku Šumava v místě zvaném Klápa a vede do Vltavy. Je to speciální 3,5 kilometru dlouhá vodní cesta umožňující plavení i celých kmenů stromů. Má proto dlouhé přímé úseky a mírné zatáčky. Tímto kanálem lesníci dopravovali kmeny do Vltavy a odtud až do Prahy
 

Setkání s tradicí na Schwarzenberském kanálu

Před více než dvěma sty lety protnula tehdejší pralesy jižní části Šumavy modrá stužka plavebního kanálu. Do míst, kde se řeka Große Mühl vlévá do Dunaje, kam připlouvala polena z plavebního kanálu, přicházeli pravidelně lidé ze Strakonicka, mladí muži a ženy. Po tvrdé práci od pěti ráno do sedmi do večer místo toho, aby šli spát a odpočinuli si před následujícím dnem, několikrát do týdne nad ohni osvíceným táborem zněly housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, lidové písně, tančilo se. A ráno, opět čekala tvrdá práce, beze stop po veselém večeru.

S myšlenkou vrátit lidovou písničku a lidový tanec k plavebnímu kanálu přišlo folklorní sdružení Libín-S z Prachatic. Svůj projekt na setkávání folklorních souborů z jižních Čech, z Horních Rakous i z Bavorska na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu orámované ukázkami plavení dříví a lidových řemesel nazval Libín-S "Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu". Dále několikrát za sezónu koná ukázkové plavení dříví. Tehdy uvidíte lesní dělníky pracovat ručním nářadím, jak porážejí strom pilou břichatkou, odvětvují jej sekerami a odkorňují loupáky. Nechybí ani lesní mše s českými, rakouskými a bavorskými věřícími.

Stožecké mistrovství světa v tlučení špačků

Stožecké mistrovství světa v tlučení špačků. Letos se opět budete moci utkat ve staročeské hře. Soutěžit budeme ve dvou kategoriích – muži/ženy (již od 12ti let) a na vítěze každé kategorie čekají jako každý rok netradiční ceny.
Stožec, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Czech O-Tour Šumava

Závody v orientačním běhu ze seriálu Czech O-Tour na Šumavě (Kubova Huť). Pro zkušené orientační běžce, začátečníky i celou rodinu.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Profily loutkových divadel – Divadlo Alfa

V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích byla instalována první výstava z cyklu výstav mapujících vznik a činnost nejvýznamnějších českých loutkových profesionálních divadel. Výstava je věnována Divadlu Alfa.
Prachatice, Jihočeský kraj

Unikátní výstava „Móda s honzíkem“ v Prachaticích

Jedinečná výstava autentického historického textilu 70. a 80. let 19. století předvede na jednom místě to nejlepší z depozitářů 16 jihočeských muzeí. Připomene vám svět Divokého západu, Sherlocka Holmese, nebo Julese Vernea. Anebo současné reminiscence ve stylu gothic a steampunk.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pilates festival

Odpoledne plné pilates, jógy a sauny pro dokonalé uvolnění svalů.
Prachatice, Jihočeský kraj

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.
Vodňany, Jihočeský kraj

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států

Šumavské horské sedlo Trojmezí (1324 m) se nachází mezi vrcholy Plechý a Trojmezná. Protínají se zde státní hranice Česka, Německa a Rakouska. Místo je označeno trojbokým žulovým sloupem z roku 1993, který je ozdoben státními znaky a názvy států v jednotlivých mateřských jazycích.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Trojmezenský prales u Plešného jezera

Trojmezenský prales je největší a nejlépe dochovaný zbytek horského smrkového lesa ve střední Evropě. Když se vám poštěstí, můžete zahlédnout jeho vzácné obyvatele. Je domovem datlíka tříprstého, kulíška nejmenšího, tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem

Nad severozápadním břehem Plešného jezera se nachází pomník Adalberta Stiftera, básníka Šumavy. Má tvar štíhlého 14,5 metru vysokého obelisku zhotoveného ze žuly. Z místa se otevírá nádherný výhled do okolí.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Nová Pec, Jihočeský kraj

Penzion U Mauritzů ve Stožci na Šumavě

Penzion se nachází v obci Stožec, která je situována v Národním parku Šumava se skvělou dostupností jak autem, tak vlakem. Z penzionu na vás dýchne tradice šumavských chalup, jejich útulnost a pohostinnost. Díky vyznačeným a upraveným stezkám, zde najdou bohaté vyžití především cyklisté.
Stožec, Jihočeský kraj

Hotel České Žleby

Když ráno vyjdete před hotel, posadíte se na naší terasu, zadíváte se na vrchol Třístoličníku a nadechnete se...zjistíte proč tolik milujete Šumavu. Je nádherná v každé roční době.
Stožec, Jihočeský kraj

Hotel Florián ve Stožci

Zveme do nového stylového hotelu, který vznikl díky citlivé rekonstrukci historického šumavského stavení v nedotčeném a divokém koutu Šumavy v nadmořské výšce 930 m n. m. Wellness hotel Florián v Českých Žlebech poskytuje vysoký komfort aktivním návštěvníkům, cyklistům, turistům a lyžařům.
Stožec, Jihočeský kraj

Wellness Hotel Marlin

Oblíbený Wellness hotel na Šumavě s veškerým vybavením pro náročnou klientelu.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Penzion Farma Žleby

Penzion Farma Žleby se nachází v nejvýše položené obci jižní části Šumavy. Přímo z penzionu můžete vidět na hřeben Plechého a Třístoličníku
Volary, Jihočeský kraj

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy

Nabízíme táboření ve stanech, chatkách nebo přívěsech bez elektrického proudu a dalších vymožeností moderní civilizace. V areálu se nachází bufet. Ubytování je možné ve vlastních stanech, přívěsech nebo v pronajatých chatkách.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion Snežná ve Volarech

Ubytujte se ve Volarech v původním roubeném domě alpského stylu. V každé části budovy, která je evidovanou kulturní památkou, na vás zapůsobí jedinečná atmosféra domu.
Volary, Jihočeský kraj