Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Slezské Rudoltice

Slezské Rudoltice

Slezské Rudoltice objevíte v Osloblažském výběžku téměř na hranicích s Polskem. Poznáte je například při výletu vlakem po úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy, vypravit se můžete i na rudoltický barokní zámek, který býval jedním z kulturních center Slezska.

Co musíte vidět ve Slezských Rudolticích

Vedle novorománského kostela sv. Kateřiny je dominantou obce zámek Slezské Rudoltice, kdysi přezdívaný Slezské Versailles. Z bývalé krásy lze najít jen nepatrné zbytky. Zámek přišel o dvě věže i měděnou střechu, zmizely čínské zahrady, arkádové průjezdy, upravené háje i zahrady, nemluvě o zámeckém archivu, nábytku a obrazech. V interiérech si prohlédnete například výstavu zbraní a paličkovaných krajek, původní mobiliář kapličky v Koberně a také expozici věnovanou historii zámku a obce.
 

Úzkokolejkou do Osoblahy

Třemešné přes Slezské Rudoltice a Bohušov až do Osoblahy vede již více než sto let úzkorozchodná železniční trať. Jde o poslední úzkokolejku s pravidelnou osobní přepravou, kterou provozují České dráhy. Vaši pozornost si zaslouží zejména Osoblaha, kdysi půvabné historické město. V březnu 1945 byla po těžkých bojích osvobozena Rudou armádou jako vůbec první místo na českém území, ale právě během bojů byly zničeny téměř všechny historické památky včetně kostela a náměstí.
 

Trosky kostela, Víno a kuriózní rozhledna

Působivým místem je zaniklá ves Pelhřimovy na česko-polské hranici se zříceninou gotického kostela sv. Jiří a okolním hřbitovem. Vinařům se v tomto kraji bez vinic bude líbit pojmenování osady Víno jihozápadně od Slezských Rudoltic, milovníci kuriozit zajásají nad rozhlednou na Hraničním vrchu u Města Albrechtic. Vznikla propojením dvou nepoužívaných věží pro přenos telefonního signálu; na jednu z nich vede schodiště, na druhou se dostanete po můstku ve výšce 24 metrů.

Aktivity v obci Slezské Rudoltice

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.
Slezské Rudoltice, Moravskoslezský kraj

Zaniklá obec Pelhřimovy s kostelem sv. Jiří u Slezských Rudoltic

Ves Pelhřimovy u Slezských Rudoltic byla po odsunu původních německých obyvatel srovnána se zemí a zanikla.
Slezské Rudoltice, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích byl postavený v novorománském stylu v letech 1871-1874. Na tomto místě stával románský kostel.
Slezské Rudoltice, Moravskoslezský kraj

Regionální muzeum na zámku Slezské Rudoltice

Po dvouleté rekonstrukci v květnu 2023 se otevřel zámek Slezské Rudoltice v tzv. Osoblažském výběžku. Novinkou je vznik Regionálního muzea.
Slezské Rudoltice, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jeseníky


Procházka okolím Zlatých hor

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i pohnutou historii druhé světové války. Pojďte se projít k rozhledně Biskupská kupa, okolo štol pod Příčným vrchem i k tajemstvím opředené vyhlídce Hříbek. Na závěr si můžete prohlédnout muzeum těžby zlata ve zlatorudných mlýnech.
Zlaté Hory, Cesty krajinou

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz ocení především milovníci přírody, krásných výhledů a turisté, kterým nevadí delší procházka s vyšším převýšením. Naše trasa začíná v Jeseníku, v ulici Josefa Hory a pokračuje k rozhledně Zlatý Chlum, Velkému Mechovému jezírku a zpět do Jeseníku po zelené značce přes Krásnou vyhlídku. Celá trasa měří cca 20 kilometrů.

Pěší okruh za přírodními unikáty na Rejvízu

Malebná osada Rejvíz je se 780 metry nadmořské výšky nejvýše položenou obcí ve Slezsku. Polohou na náhorní pláni obklopené lesy připomíná Šumavu, v okolí objevíte řadu pěkných míst pro nenáročné i delší výlety.

Výlet pro zdatné turisty v Jeseníkách – z Karlovy Studánky do Koutů nad Desnou

Náročné putování začíná v Karlově Studánce, kde se vám údolí Bílé Opavy otevře pohledem na vodopád – první z mnoha. Ideální je vydat se na túru po relaxaci v Horských lázních Karlova Studánka, kde načerpáte dostatek energie.
Karlova Studánka, Pěšky po Česku