Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Slezské Rudoltice

Slezské Rudoltice

Slezské Rudoltice objevíte v Osloblažském výběžku téměř na hranicích s Polskem. Poznáte je například při výletu vlakem po úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy, vypravit se můžete i na rudoltický barokní zámek, který býval jedním z kulturních center Slezska.

Co musíte vidět ve Slezských Rudolticích

Vedle novorománského kostela sv. Kateřiny je dominantou obce zámek Slezské Rudoltice, kdysi přezdívaný Slezské Versailles. Z bývalé krásy lze najít jen nepatrné zbytky. Zámek přišel o dvě věže i měděnou střechu, zmizely čínské zahrady, arkádové průjezdy, upravené háje i zahrady, nemluvě o zámeckém archivu, nábytku a obrazech. V interiérech si prohlédnete například výstavu zbraní a paličkovaných krajek, původní mobiliář kapličky v Koberně a také expozici věnovanou historii zámku a obce.
 

Úzkokolejkou do Osoblahy

Třemešné přes Slezské Rudoltice a Bohušov až do Osoblahy vede již více než sto let úzkorozchodná železniční trať. Jde o poslední úzkokolejku s pravidelnou osobní přepravou, kterou provozují České dráhy. Vaši pozornost si zaslouží zejména Osoblaha, kdysi půvabné historické město. V březnu 1945 byla po těžkých bojích osvobozena Rudou armádou jako vůbec první místo na českém území, ale právě během bojů byly zničeny téměř všechny historické památky včetně kostela a náměstí.
 

Trosky kostela, Víno a kuriózní rozhledna

Působivým místem je zaniklá ves Pelhřimovy na česko-polské hranici se zříceninou gotického kostela sv. Jiří a okolním hřbitovem. Vinařům se v tomto kraji bez vinic bude líbit pojmenování osady Víno jihozápadně od Slezských Rudoltic, milovníci kuriozit zajásají nad rozhlednou na Hraničním vrchu u Města Albrechtic. Vznikla propojením dvou nepoužívaných věží pro přenos telefonního signálu; na jednu z nich vede schodiště, na druhou se dostanete po můstku ve výšce 24 metrů.

Aktivity

Zámek Slezské Rudoltice – slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.
Slezské Rudoltice, Moravskoslezský kraj

Zaniklá obec Pelhřimovy s kostelem sv. Jiří u Slezských Rudoltic

Ves Pelhřimovy u Slezských Rudoltic byla po odsunu původních německých obyvatel srovnána se zemí a zanikla.
Slezské Rudoltice, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích byl postavený v novorománském stylu v letech 1871-1874. Na tomto místě stával románský kostel.
Slezské Rudoltice, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem

Nejen zimní toulky v Beskydech: poznejte Těšínské Slezsko

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví