!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Rabštejn nad Střelou
Kultura

Muzeum Rabštejn nad Střelou

Muzeum Rabštejn navazuje na obtížný úkol, který si předsevzal Josef Vorel, nadšený badatel a místní patriot: představit tajemnou krásu přírody a slavnou historii strážného hradu Rabštejna. Založil ve svém domě u řeky Střely první městské muzeum a byl nezapomenutelným průvodcem.

Muzeum Rabštejn na náměstí navazuje na jeho práci. Všechny expozice mají jediné téma: Rabštejn.

Rabštejn je symbolem věčně se obnovující přírody a proměnlivosti dějin. Zářné chvíle střídají temná léta a zapomnění. Dnes je nejmenším městem s dochovaným středověkým půdorysem. Základy všech domů na náměstí a v podhradí byly vybudovány ve 14. století. Rabštejn si přes všechna staletí zachoval tajemnou atmosféru v každém domě, památce a kameni. Zdejší husté lesy, bohaté na divoce žijící zvěř, obdivoval vášnivý lovec Karel IV, otec vlasti. Nespoutaná příroda je stejně neopakovatelná jako atmosféra města tyčícího se nad nespoutanou pstruhovou řekou Střelou.

Muzeum Rabštejn si vzalo za svůj úkol ukázat, co zde roste za stromy a byliny, jací brouci žijí v trávě a pod kameny, zviditelnit ptáky, které lze zhlédnout na obloze a slyšet v lese i na louce. Ukázat divoce žijící zvěř, ušlechtilé jeleny a srnce, muflony i dravce lovící ve tmě. Příroda a myslivost patří k sobě, proto expozice ukazují tuto nerozdílnost.

Budování Muzea Rabštejn není ukončeno. Expozice se budou měnit a doplňovat. Vznikly z nadšení místních lidí, kteří se chtějí s ostatními podělit o radost pobývat a žít na Rabštejně.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Lovecký klub Hubert v Rabštejně nad Střelou

Lovecký klub Hubert v Rabštejně nad Střelou

Manětín, Plzeňsko a Český les
Penzion u Laury

Penzion u Laury

Manětín, Plzeňsko a Český les
Podviniční mlýn

Podviniční mlýn

Manětín, Plzeňsko a Český les
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňsko a Český les