Úvod > Kam pojedete? > Praha > Praha – Horní a Dolní Počernice
Praha, Počernice, Kudyznudy

Praha – Horní a Dolní Počernice

Horní i Dolní Počernice na východním okraji Prahy vás přivítají až venkovsky poklidnou atmosférou. K hlavnímu městu se obě připojily až v roce 1974. Nejznámějším místem v Dolních Počernicích je zámecký park, v Horních Počernicích si nenechte ujít prohlídku Chvalského zámku.

Co musíte vidět v Horních a Dolních Počernicích

Dominantou Horních Počernic je Chvalský zámek, společenské centrum městské části, kde se pořádá řada akcí a výstav. V zámku v Dolních Počernicích sídlí dětský domov, ale chloubou městské části je zámecký park, skutečná oáza klidu. Bývalý pivovar a mlýn slouží jako restaurace, je tu venkovní amfiteátr, dětské hřiště a jedna z cest vede po hrázi největšího rybníka v Praze, Velkého Počernického. V parku najdete také kočičí hrádek; kamenná hlava kočky vyplazuje jazyk a vytváří tak skluzavku.
 

Místo zaslíbené rekreaci a sportu

Horní i Dolní Počernice si nemohou stěžovat na nedostatek zeleně, malebných přírodních zákoutí a výletních cest. Prozkoumat můžete například přírodní rezervaci v Pískovně, rybník Martiňák a soustavu rybníků na Svépravickém potoku, po jejichž březích vede cyklostezka. K procházkám láká Xaverovský háj, součást přírodního parku Klánovice-Čihadla, který připomíná klasické lesy, jaké v Praze takřka nenajdete. Směrem k sídlišti Černý Most na něj navazuje 18jamkové golfové hřiště Black Bridge.
 

Broukárna, most, motokáry a zábava

Víte, že na břehu Velkého Počernického rybníka stával domek, kterému se říkalo broukárna? Na konci 19. století v něm sídlila první hydrobiologická stanice na světě, dnes ji připomíná jen informační panel. Také ze starého kamenného mostu nad železniční tratí do Čelákovic, začouzenému od kouře z parních lokomotiv, se dochovalo jen torzo a jméno městské části Černý Most. V Horních Počernicích objevíte motokárový areál Praga Arena a zábavní park Tvrz Hummer se spoustou atrakcí pro děti i dospělé.

Aktivity v obci Praha – Horní a Dolní Počernice

Rodinný klub Veselý čertík v Dolních Počernicích

Rodinný klub Veselý čertík v Praze – Dolních Počernicích nabízí velké množství aktivit pro rodiče (hlavně maminky) s dětmi, nebo jen pro rodiče, dále pak různé kulturní akce, vzdělávací projekty a přednášky, hernu, hlídání a mnoho dalšího.
Praha-Dolní Počernice, Praha

Inspirace na výlety z oblasti


Na kole z Chodova kolem Hostivařské nádrže k Podleskému rybníku

Jihovýchodní strana Prahy nabízí řadu zajímavých cyklostezek v okolí řek, nádrží i rybníků, kam se lze vydat nejen na kratší projížďky po práci, ale třeba i na celodenní výlet o víkendu s rodinou. Zkuste si udělat výlet okolo přehrady Hostivař k Podleskému rybníku v Uhříněvsi.
Praha Hostivař, Na kole po Česku

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Když si mezi přáteli zděláte malou anketu o místech s nejhezčím výhledem na Prahu, určitě vám někdo doporučí Jižní zahrady Pražského hradu. Od roku 2016 je můžete vidět v podobě, kterou jim vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po jeho stopách.