Úvod > Kam pojedete? > Praha > Praha – Horní a Dolní Počernice
Praha, Počernice, Kudyznudy

Praha – Horní a Dolní Počernice

Horní i Dolní Počernice na východním okraji Prahy vás přivítají až venkovsky poklidnou atmosférou. K hlavnímu městu se obě připojily až v roce 1974. Nejznámějším místem v Dolních Počernicích je zámecký park, v Horních Počernicích si nenechte ujít prohlídku Chvalského zámku.

Co musíte vidět v Horních a Dolních Počernicích

Dominantou Horních Počernic je Chvalský zámek, společenské centrum městské části, kde se pořádá řada akcí a výstav. V zámku v Dolních Počernicích sídlí dětský domov, ale chloubou městské části je zámecký park, skutečná oáza klidu. Bývalý pivovar a mlýn slouží jako restaurace, je tu venkovní amfiteátr, dětské hřiště a jedna z cest vede po hrázi největšího rybníka v Praze, Velkého Počernického. V parku najdete také kočičí hrádek; kamenná hlava kočky vyplazuje jazyk a vytváří tak skluzavku.
 

Místo zaslíbené rekreaci a sportu

Horní i Dolní Počernice si nemohou stěžovat na nedostatek zeleně, malebných přírodních zákoutí a výletních cest. Prozkoumat můžete například přírodní rezervaci v Pískovně, rybník Martiňák a soustavu rybníků na Svépravickém potoku, po jejichž březích vede cyklostezka. K procházkám láká Xaverovský háj, součást přírodního parku Klánovice-Čihadla, který připomíná klasické lesy, jaké v Praze takřka nenajdete. Směrem k sídlišti Černý Most na něj navazuje 18jamkové golfové hřiště Black Bridge.
 

Broukárna, most, motokáry a zábava

Víte, že na břehu Velkého Počernického rybníka stával domek, kterému se říkalo broukárna? Na konci 19. století v něm sídlila první hydrobiologická stanice na světě, dnes ji připomíná jen informační panel. Také ze starého kamenného mostu nad železniční tratí do Čelákovic, začouzenému od kouře z parních lokomotiv, se dochovalo jen torzo a jméno městské části Černý Most. V Horních Počernicích objevíte motokárový areál Praga Arena a zábavní park Tvrz Hummer se spoustou atrakcí pro děti i dospělé.

Aktivity

Rodinný klub Veselý čertík v Dolních Počernicích

Rodinný klub Veselý čertík v Praze – Dolních Počernicích nabízí velké množství aktivit pro rodiče (hlavně maminky) s dětmi, nebo jen pro rodiče, dále pak různé kulturní akce, vzdělávací projekty a přednášky, hernu, hlídání a mnoho dalšího.
Praha-Dolní Počernice, Praha

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

David Černý (*1967) patří k nejvýraznějším osobnostem české výtvarné scény. Plastiky, které u nás i v zahraničí umisťuje do veřejného prostoru, probouzejí spousty emocí, od nadšení přes rozpaky až po pohoršení. Projděte se s Kudy z nudy Prahou a poznejte nejoriginálnější kousky i další díla, která se zatím teprve plánují.
Prahou s davidem Černým, Výpravy za kuriozitami

S osobností na procházku: po Praze s architektem Josefem Fantou

Na přelomu 19. a 20. století byl architekt Josef Fanta (1856–1954) jednou z vůdčích osobností nově nastupujícího směru, secese. Právě v té době se zrodily jeho nejznámější stavby, k nimž se vydáme na procházku s Kudy z nudy. Začít samozřejmě nemůžeme jinde než u nejznámější a největší, na pražském Hlavním nádraží. V nejpůsobivějším interiéru vznikla kavárna, kde by byl hřích se nezastavit – jmenuje se totiž přímo podle svého tvůrce: Fantova kavárna.
Procházka po Praze s architektem Josefem Fantou, Pěšky po Česku

S osobností na procházku: Prahou z Vysočan na Vinohrady s Emilem Kolbenem

Praha a městská čtvrť Vysočany, jedna ze starých usedlostí Flajšnerka, náměstí Organizace svobodných národů, stanice metra Kolbenova, nová rezidenční čtvrť, umělecký prostor Pragovka Art District a také Vinohrady: to jsou místa, kam se vydáme na procházku s Emilem Kolbenem, vynálezcem, jehož jméno dodnes žije v názvu strojírenského koncernu ČKD – Českomoravské-Kolben-Daněk. Pojďte se seznámit s osudy jednoho z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.
procházka Prahou, Pěšky po Česku

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila v Paříži, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.
S Toyen prahou, Pěšky po Česku