Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Dobříš – na výlet po celý rok
Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Rokokový zámek Dobříš s přilehlými parky pochází z druhé poloviny 18. století, kdy byla provedena přestavba původního barokního sídla poničeného požárem. Tehdejší majitelé z rodu Mansfeld se roku 1771 spojili sňatkem s rodem Colloredo. Zámek Dobříš byl ve vlastnictví rodiny Colloredo-Mannsfeld do roku 1942, kdy byl vyvlastněn ve prospěch německé říše. V roce 1945 následovala konfiskace Československým státem a zřízení Domova spisovatelů pod záštitou Svazu československých spisovatelů.

V roce 1998 byl zámek Dobříš navrácen zpět do vlastnictví rodiny Colloredo-Mannsfeld. Od tohoto roku zámek prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, obnovou fontány Napájení Heliových koní či generální opravou barokních věžních hodin. Současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld. Velmi oblíbenou bývá návštěva francouzské zahrady zámku, která s květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Shönbrunu.

Pro romantický pobyt na zámku můžete využít jeden z 10 dvoulůžkových pokojů či přímo svatební apartmá. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness nebo si zapůjčit horské kolo v půjčovně hotelu.


Francouzský park

Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 náročnou revitalizací. Jejím cílem byla celková rekonstrukce zámecké oranžérie, která dodnes funguje jako skleník. Oprav se dočkaly i její jižní prosklené stěny, střecha a čtyři sochy. Ve Francouzském parku také došlo k obnově veškerých opěrných stěn a závlahového systému. Obnovy se dočkaly mimo jiné také zdejší fontány, které jsou opět plně funkční.


Anglický park

Celý park se rozkládá na ploše 65 hektarů a kromě upravené francozké zahrady se zde nachází i část v přírodně krajinářském anglickém stylu. Anglický park vznikl po roce 1800 na místo původní bažantnice. Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých jehličnanů a listnáčů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. Významný je i z hlediska přírodovědného, najdeme zde mnoho jedinečných ekosystémů s rozmanitou druhovou skladbou, proto byl roku 2013 dobříšský park prohlášen přírodní památkou.

Otevřen je zdarma všem příchozím od dubna do října 7:00 – 21:00 a od listopadu do března 8:00 – 16:00 hodin. Součástí parku je i obora s jelenci běloocasými.
 

Z historie zámku

Současná podoba zámku v Dobříši pochází z let 1745 – 1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld. Jeho dcera Isabella byla provdána za Františka Gundakara Colloreda. Tímto vznikl šlechtický rod Colloredo – Mannsfeld, který zde pobýval až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší, a posléze roku 1945 konfiskován Československým státem a využíván jako Domov spisovatelů. V roce 1998 byl zámek spolu s francouzským a anglickým parkem vrácen do soukromého vlastnictví. Současným majitelem zámku je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld z Rakouska.
 

Prohlídkové okruhy a expozice na zámku

  • Galerie JCM – rodová sbírka obrazů 18. a 19. století. Konají se zde také krátkodobé výstavy.
  • Dobříšské přízraky + Zrcadlový sál – maximální počet 19 osob + průvodce
  • Muzeum hraček ukončilo svoji činnost k 31. 8. 2021
  • Nová zámecká expozice od sezóny 2022

Místnosti zámku prošly rekonstrukcí a v sezóně 2022 těší na první návštěvníky. Ti zde naleznou předměty z různých historických období a rovněž se dozví zajímavosti o rodině Colloredo-Mannsfeld od jejích kořenů v italském Colloredo di Monte Albano přes bitvu na Bílé hoře, až k době nacismu a komunismu. Návštěvníci budou mít k dispozici audioprůvodce, díky němuž mohou strávit v expozici kolik času budou potřebovat.
 
Na obnovu čeká také informační centrum, které se stane výchozím bodem jako pro návštěvu expozic, tak i pro vstup do francouzského parku a oranžerie. Právě v oranžerii nejdou děti výstavu "Voda" a "Les", které hravou formou přiblíží nejmenším vodohospodářství a lesnictví zdejšího kraje. V oranžerii zároveň vznikne, podle přání zesnulého pana Zdeňka Milera galerie jeho manželky Emilie Milerové. Děti se zde mohou těšit na známou postavu krtečka.
 

Doplňkové služby

  • svatební obřady
  • ubytování
  • pronájem prostor
  • restaurace
Zobrazit více

Zámek Dobříš

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Dobříš

Zámecký hotel Dobříš

Dobříš, Středočeský kraj
Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Obořiště, Středočeský kraj
Rezidence Holšín

Rezidence Holšín

Rosovice, Středočeský kraj
Restaurace Pivovar Kytín

Restaurace Pivovar Kytín

Kytín, Středočeský kraj