Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.
Rokokový zámek Dobříš s přilehlými parky pochází z druhé poloviny 18. století, kdy byla provedena přestavba původního barokního sídla poničeného požárem. Tehdejší majitelé z rodu Mansfeld se roku 1771 spojili sňatkem s rodem Colloredo. Zámek Dobříš byl ve vlastnictví rodiny Colloredo-Mannsfeld do roku 1942, kdy byl vyvlastněn ve prospěch německé říše. V roce 1945 následovala konfiskace Československým státem a zřízení Domova spisovatelů pod záštitou Svazu československých spisovatelů.
V roce 1998 byl zámek Dobříš navrácen zpět do vlastnictví rodiny Colloredo-Mannsfeld. Od tohoto roku zámek prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, obnovou fontány Napájení Heliových koní či generální opravou barokních věžních hodin. Současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld. Velmi oblíbenou bývá návštěva francouzské zahrady zámku, která s květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Shönbrunu.
Pro romantický pobyt na zámku můžete využít jeden z 10 dvoulůžkových pokojů či přímo svatební apartmá. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness nebo si zapůjčit horské kolo v půjčovně hotelu.
Francouzský park
Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2021 náročnou revitalizací. Jejím cílem byla celková rekonstrukce zámecké oranžérie, která dodnes funguje jako skleník. Oprav se dočkaly i její jižní prosklené stěny, střecha a čtyři sochy. Ve Francouzském parku také došlo k obnově veškerých opěrných stěn a závlahového systému. Obnovy se dočkaly mimo jiné také zdejší fontány, které jsou opět plně funkční. Francouzský park a Oranžérie jsou otevřeny v letní sezóně (červenec – srpen od úterý do neděle 9:00 až 18:00 hodin, v září od středy do neděle 9:00 až 17:00 hodin). Vstupné stojí 110 Kč dospělí, 65 Kč (děti, studenti, senioři), děti do 6 let zdarma, osoby na invalidním vozíku 20 Kč.
Anglický park
Celý park se rozkládá na ploše 65 hektarů a kromě upravené francozké zahrady se zde nachází i část v přírodně krajinářském anglickém stylu. Anglický park vznikl po roce 1800 na místo původní bažantnice. Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých jehličnanů a listnáčů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. Významný je i z hlediska přírodovědného, najdeme zde mnoho jedinečných ekosystémů s rozmanitou druhovou skladbou, proto byl roku 2013 dobříšský park prohlášen přírodní památkou.
Otevřen je zdarma všem příchozím od dubna do října (po – ne 7:00 až 21:00 hodin). Součástí parku je i obora s jelenci běloocasými.
Z historie zámku
Současná podoba zámku v Dobříši pochází z let 1745 – 1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld. Jeho dcera Isabella byla provdána za Františka Gundakara Colloreda. Tímto vznikl šlechtický rod Colloredo – Mannsfeld, který zde pobýval až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší, a posléze roku 1945 konfiskován Československým státem a využíván jako Domov spisovatelů. V roce 1998 byl zámek spolu s francouzským a anglickým parkem vrácen do soukromého vlastnictví. Současným majitelem zámku je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld z Rakouska.
Prohlídkové okruhy a expozice na zámku
- Galerie JCM – rodová sbírka obrazů 18. a 19. století. Konají se zde také krátkodobé výstavy.
- Dobříšské přízraky + Zrcadlový sál – maximální počet 19 osob + průvodce
- Muzeum hraček ukončilo svoji činnost k 31. 8. 2021
- Nová zámecká expozice (není zatím k dispozici, snad v průběhu roku 2023)
Místnosti zámku procházejí
rekonstrukcí a v příští sezóně nabídnou novou expozici. Zájemci zde naleznou předměty z různých historických období a rovněž se dozví
zajímavosti o rodině Colloredo-Mannsfeld od jejích kořenů v italském Colloredo di Monte Albano přes bitvu na Bílé hoře, až k době nacismu a komunismu. Návštěvníci budou mít k dispozici
audioprůvodce, díky němuž mohou strávit v expozici kolik času budou potřebovat.
Expozice Voda a Les v Oranžerii
Obnovy se dočkalo také
Návštěvní centrum, které se stalo výchozím bodem jako pro návštěvu expozic, tak i pro vstup do francouzského parku a oranžerie. V
oranžerii najdou děti výstavu
"Voda" a
"Les", které hravou formou přiblíží nejmenším vodohospodářství a lesnictví zdejšího kraje. V oranžerii vznikne také, podle přání zesnulého pana Zdeňka Milera, galerie jeho manželky
Emilie Milerové. Děti se zde mohou těšit na známou postavu krtečka.
Doplňkové služby
- svatební obřady
- ubytování
- pronájem prostor
- restaurace