!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Torzo železničního viaduktu mezi Dolními Kounicemi a Ivančicemi
Památky

Torzo železničního viaduktu mezi Dolními Kounicemi a Ivančicemi

V druhé polovině 19. století se začalo budovat nové železniční spojení Brna s Vídní. Trasa vedla značně členitým terénem a tak si vyžádala stavbu několika mostů a tunelů. Všechny byly dvojkolejné, kromě jednoho, toho největšího mostu. Najdete jej u řeky Jihlavy Mezi Ivančicemi a Dolními Kounicemi.
Viadukt u Ivančic, kterému se přezdívá také Bránický železňák, byl vybudován mezi lety 1868 až 1870 přes údolí řeky Jihlavy a do provozu byl slavnostně předán 15. září 1870. Most s pěti litinovými pilíři o celkové délce 373,5 metru a hmotnosti cca 1 600 tun byl rozdělen na 6 polí. Největší výška nad údolím činila 42,7 metru.

Most sloužil až do roku 1979, kdy byl uzavřen a nahrazen mostem podobné konstrukce v těsné blízkosti starého mostu. V roce 1991 už je stav mostu uváděn jako havarijní, stále se ale nenašly možnosti, jak tento stav řešit. Torzo mostu je i nadále technickou památkou a jeho část stále chátrá.

Mezi technické zajímavosti patří také to, že samotná montáž trvala pouhých pět týdnů, kdy konstrukci smontovala asi třicítka dělníků. Prvenství při stavbě zdejší trati má také ražba dynamitem, kterýžto postup zde byl uplatněn úplně poprvé na našem území.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák

Ivančice, Jižní Morava
Vinařství Trpělka a Oulehla

Vinařství Trpělka a Oulehla

Dolní Kounice, Jižní Morava
Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jižní Morava