Manětín

Západočeské město ležící severně od Plzně vás od první chvíle okouzlí množstvím barokních památek. Největší pozornost přitahuje terasově upravené náměstí se zámkem, kostel sv. Jana Křtitele, barokní měšťanské domy, sousoší Nejsvětější Trojice a hřbitovní kostel sv. Barbory.

Oblíbené ve městě

Manětín: téměř neznámá barokní perla západních Čech

Za prohlídku nestojí jenom zámek, ale celé město včetně několika desítek soch a sousoší. Rozhodující roli pro současnou podobu Manětína sehrál požár roku 1712, kdy shořela většina domů včetně zámku a kostela. Majitelé panství Lažanští vzápětí nechali město postavit znovu – a protože linie a tvary tehdy určovalo baroko, zrodilo se městečko v jednotném barokním stylu. Na zámek, spojený krytou chodbou s oratoří kostela sv. Jana Křtitele, navazuje barokně komponovaná okrasná zahrada a anglický park.
 

Na návštěvě u hraběnky Lažanské

O rozkvět města se zasloužil hrabě Václav Josef Lažanský (1673–1715) a jeho manželka Marie Gabriela Lažanská (?–1758), rozená z Chudenic. Z Benátek přivezla ostatky dvou svatých – sv. Inocencie a sv. Justiny, které věnovala kostelu sv. Jana Křtitele, její zásluhou na zámku uvidíte také sedm obrazů, namalovaných Petrem Brandlem. Říká se, že je zobrazena v sochařské alegorii Lásky na terasách před zámkem, kde hraběnka představuje mladou ženu sedící na kolébce, obklopenou čtyřmi dětmi.
 

Turistické trasy z Manětína vedou do všech stran

Tak hustou síť značených stezek, jako mají v Manětíně, hned tak nenajdete. Zavedou vás například do lesů přírodního parku Manětínská anebo na stolovou Chlumskou horu. Prohlubeň na jejím vrcholu vám prozradí, že stojíte na bývalé sopce, jedná se totiž o bývalý sopečný kráter. Botanickou raritou je vzácný jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světě! Daleko to není ani ke zřícenině hradu Preitenstein Nečtinách anebo do nejmenšího města v Česku Rabštejna nad Střelou.

Turistická informační centra


Jana Havlíková – Obrazy a obrázky

Výstava.
Manětín, Plzeňský kraj

Kamenosochařský ateliér – Zrození z kamene

Kamenosochařský ateliér v Nečtinech – místo, kde esencí umění je poctivé řemeslo.
Manětín, Plzeňský kraj

Tajemství manětínských soch

Netradiční osvětlení promění cestu do zámku Manětín v nevšední zážitek. Součástí akce bude kostýmovaný průvod a další program.
Manětín, Plzeňský kraj

Tajemství manětínský soch

Kostýmovaný průvod městem od kostela sv. Barbory k zámku v Manětíně.
Manětín, Plzeňský kraj

Barokní den pro děti

Bohatý program: rodinná hra pro děti, divadlo pro děti, jízdy kočárem,tanec a barokní hudba, vystoupení a focení s friským koněm Tajfun (účast v TV popřadu československo má talent), poníci a koně pro děti, šermíři, lukostřelba.
Manětín, Plzeňský kraj

Barokní den pro rodiny s dětmi v Manětíně 2025

Zažijte v sobotu 9. srpna 2025 na zámku v Manětíně Barokní den pro rodiny s dětmi.
Manětín, Plzeňský kraj

Hradozámecká noc – Manětín v dobách zkoušek a naděje

Prohlídky zámku.
Manětín, Plzeňský kraj

Český pohár vodáků 2025 na řece Střele

Další ročník závodu se koná v polovině září. Start závodu je v Rabštejně nad Střelou, cíl závodu u bývalého Kozičkova mlýnu. Závodníci mohou pokračovat až do Mladotic, což je 17 km. Obtížnost je do WW I.
Manětín, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Manětín

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících

V dřevěných lavicích restaurovaného kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající věřící obyvatele, kteří ve vesnici dřív žili.
Manětín, Plzeňský kraj

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.
Manětín, Plzeňský kraj

Zámek Rabštejn nad Střelou

Zámek v Rabštejně na Střelou je kompletně rekonstrouván a stavebně vrácen do původního stavu. Již deset let jsou všechny prostory zámku, parku a zbytků původního hradu přístupné veřejnosti formou komentovaných prohlídek.
Manětín, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Rabštejn nad Střelou

Z původního hradu se dochovaly zbytky dvou válcových věží a pozůstatky hradního zdiva. V hradním areálu stojí od roku 1609 klášter servitů a od roku 1705 barokní zámek.
Manětín, Plzeňský kraj

Přírodní park Manětínská

Přírodní park Manětínská se nachází mezi městem Manětín a vesnicí Úněšov. Tvoří ho rozsáhlý lesní komplex Lomské vrchoviny s několika menšími rybníky a prameništi potoků Třemošenského, Černého, Zlatého, Pstružného, Malého, Dubiny, Kačiny a potoků Chladná a Veska.
Manětín, Plzeňský kraj

Vyhlídka na Chlumské hoře

Vydejte se na vrchol Chlumské hory (650 m.n.m) nedaleko Manětína, kde roste vzácný strom Jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světe! Sama stolová hora je sopečného původu – na vrcholu jejího jihovýchodního výběžku najdete talířovou prohlubeň, bývalý sopečný kráter.
Manětín, Plzeňský kraj

Infocafé Četnická stanice Rabštejn nad Střelou

Infocentrum a kavárnu Četnická stanice najdete na rabštejnském náměstí v domě, kde v první polovině dvacátého století sídlila četnická stanice. Infocentrum s kavárnou vzniklo v roce 2012 úsilím několika nadšenců z lásky k Rabštejnu a ke kávě.
Manětín, Plzeňský kraj

Mlýnská stezka Manětín – Nečtiny

Za krásu západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.
Manětín, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Manětín

Podviniční mlýn

Nevíte, kde strávit dovolenou nebo víkendový pobyt? Ubytování v klidném a atraktivním prostředí pro rodiny s dětmi, páry i jednotlivce.
Manětín, Plzeňský kraj

Zámecká restaurace Manětín – uzavřeno

Restaurace v areálu zámku Manětín je od konce roku 2024 uzavřena a hledá se nový nájemník.
Manětín, Plzeňský kraj

Penzion U svaté Barbory Manětín

Nově zrekonstruovaný Penzion U svaté Barbory stojí na klidném místě v obci Manětín s přilehlou loukou a potokem. Můžete se nejen ubytovat, ale třeba i využít sportovních možností okolí ze sedla kola nebo při hraní míčových her.
Manětín, Plzeňský kraj

Penzion u Laury

V Rabštejně nad Střelou nedaleko Manětína se můžete ubytovat v Penzionu u Laury, kde vám bude k dispozici i restaurace pro chvíle posezení a odpočinku.
Manětín, Plzeňský kraj

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

V Pizzerii „Na náměstí“ v Manětíně se můžete kromě profesionálně vyškoleného personálu těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.
Manětín, Plzeňský kraj

Dům u řeky – Tauhaus v Manětíně

Citlivě zrekonstruovaný objekt s důrazem na ekologii nabízí ubytování v nevšedním duchu, avšak v tradičním provedení. Stylem se vracíme o sto let zpět, mimořádnou kvalitou zůstáváme v současnosti.
Manětín, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Kostely, které předpovídají smrt a další zajímavá místa na Plzeňsku

Na návrší nad vsí Všekary stojí osamocený kostel sv. Barbory. Příchozím už zdálky ukazuje svou barokní krásu, zblízka však poznáte, že se zvolna mění ve zříceninu. Říká se o něm, že si místo pro stavbu zvolil sám, ale zřejmě si nevybral příliš dobře.

Výlet do Slavkovského lesa nejen za přírodními skvosty

Výlet vás zavede do samotného srdce Slavkovského lesa, kde v Bečově nad Teplou navštívíte majestátní hrad se zámkem, podíváte se do Muzea motocyklů a vystoupáte na Slavkovský les z výšin rozhledny na Krásenském vrchu a v závěru navštívíte muzea v Krásně a v Horním Slavkově.
Bečov nad Teplou a okolí, Cesty poznání

Výlet do Plas za zázrakem stojícím na vodě

Cisterciácký klášter v Plasích založil před rokem 1146 kníže Vladislav II., současnou podobu areál získal během velkolepé barokní přestavby dle plánů J. B. Matheye a J. B. Santiniho. Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném. Stavba byla v době svého vzniku unikátní, protože její základy v podmáčeném terénu spočívají na 5 100 dřevěných pilotech a roštu, tvořeném dubovými trámy.