Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Manětín

Manětín

Západočeské město ležící severně od Plzně vás od první chvíle okouzlí množstvím barokních památek. Největší pozornost přitahuje terasově upravené náměstí se zámkem, kostel sv. Jana Křtitele, barokní měšťanské domy, sousoší Nejsvětější Trojice a hřbitovní kostel sv. Barbory.

Manětín: téměř neznámá barokní perla západních Čech

Za prohlídku nestojí jenom zámek, ale celé město včetně několika desítek soch a sousoší. Rozhodující roli pro současnou podobu Manětína sehrál požár roku 1712, kdy shořela většina domů včetně zámku a kostela. Majitelé panství Lažanští vzápětí nechali město postavit znovu – a protože linie a tvary tehdy určovalo baroko, zrodilo se městečko v jednotném barokním stylu. Na zámek, spojený krytou chodbou s oratoří kostela sv. Jana Křtitele, navazuje barokně komponovaná okrasná zahrada a anglický park.
 

Na návštěvě u hraběnky Lažanské

O rozkvět města se zasloužil hrabě Václav Josef Lažanský (1673–1715) a jeho manželka Marie Gabriela Lažanská (?–1758), rozená z Chudenic. Z Benátek přivezla ostatky dvou svatých – sv. Inocencie a sv. Justiny, které věnovala kostelu sv. Jana Křtitele, její zásluhou na zámku uvidíte také sedm obrazů, namalovaných Petrem Brandlem. Říká se, že je zobrazena v sochařské alegorii Lásky na terasách před zámkem, kde hraběnka představuje mladou ženu sedící na kolébce, obklopenou čtyřmi dětmi.
 

Turistické trasy z Manětína vedou do všech stran

Tak hustou síť značených stezek, jako mají v Manětíně, hned tak nenajdete. Zavedou vás například do lesů přírodního parku Manětínská anebo na stolovou Chlumskou horu. Prohlubeň na jejím vrcholu vám prozradí, že stojíte na bývalé sopce, jedná se totiž o bývalý sopečný kráter. Botanickou raritou je vzácný jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světě! Daleko to není ani ke zřícenině hradu Preitenstein Nečtinách anebo do nejmenšího města v Česku Rabštejna nad Střelou.

Turistická informační centra


Výstava obrazů paní Růženy Šeré v zámecké galerii

Výstava.
Manětín, Plzeňský kraj

Víkend otevřených zahrad v Manětíně

Zámek Manětín.
Manětín, Plzeňský kraj

Český pohár vodáků 2023 na řece Střele

Další ročník závodu se koná v polovině září. Start závodu je v Rabštejně nad Střelou, cíl závodu u bývalého Kozičkova mlýnu. Závodníci mohou pokračovat až do Mladotic, což je 17 km. Obtížnost je do WW I.
Manětín, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících

V dřevěných lavicích restaurovaného kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající věřící obyvatele, kteří ve vesnici dřív žili.
Manětín, Plzeňský kraj

Přírodní park Manětínská

Přírodní park Manětínská se nachází mezi městem Manětín a vesnicí Úněšov. Tvoří ho rozsáhlý lesní komplex Lomské vrchoviny s několika menšími rybníky a prameništi potoků Třemošenského, Černého, Zlatého, Pstružného, Malého, Dubiny, Kačiny a potoků Chladná a Veska.
Manětín, Plzeňský kraj

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.
Manětín, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Rabštejn nad Střelou

Z původního hradu se dochovaly zbytky dvou válcových věží a pozůstatky hradního zdiva. V hradním areálu stojí od roku 1609 klášter servitů a od roku 1705 barokní zámek.
Manětín, Plzeňský kraj

Mlýnská stezka Manětín – Nečtiny

Za krásu západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.
Manětín, Plzeňský kraj

Vyhlídka na Chlumské hoře

Vydejte se na vrchol Chlumské hory (650 m.n.m) nedaleko Manětína, kde roste vzácný strom Jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světe! Sama stolová hora je sopečného původu – na vrcholu jejího jihovýchodního výběžku najdete talířovou prohlubeň, bývalý sopečný kráter.
Manětín, Plzeňský kraj

Hřbitovní kostel sv. Barbory v Manětíně

Raně barokní hřbitovní kostel sv. Barbory v Manětíně byl vystavěn v roce 1607 na místě gotického předchůdce. Architektem současné stavby byl Jean Baptista Mathey.
Manětín, Plzeňský kraj

Sousoší Nejsvětější Trojice v Manětíně

Město Manětín a jeho okolí charakterizuje bohatá sochařská výzdoba z let 1680-1780. Dochovaný je soubor více než 30 barokních soch a sousoší. Celému náměstí v Manětíně dominuje především sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1719.
Manětín, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Dům u řeky – Tauhaus v Manětíně

Citlivě zrekonstruovaný objekt s důrazem na ekologii nabízí ubytování v nevšedním duchu, avšak v tradičním provedení. Stylem se vracíme o sto let zpět, mimořádnou kvalitou zůstáváme v současnosti.
Manětín, Plzeňský kraj

Zámecká restaurace Manětín

V areálu manětínského zámku je vám k dispozici restaurace s možností pořádání svateb, večírků i rautů. Pro zájezdy je možné zajistit prohlídku zámku.
Manětín, Plzeňský kraj

Podviniční mlýn

Nevíte, kde strávit dovolenou nebo víkendový pobyt? Ubytování v klidném a atraktivním prostředí pro rodiny s dětmi, páry i jednotlivce.
Manětín, Plzeňský kraj

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

V Pizzerii „Na náměstí“ v Manětíně se můžete kromě profesionálně vyškoleného personálu těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.
Manětín, Plzeňský kraj

Penzion U svaté Barbory Manětín

Nově zrekonstruovaný Penzion U svaté Barbory stojí na klidném místě v obci Manětín s přilehlou loukou a potokem. Můžete se nejen ubytovat, ale třeba i využít sportovních možností okolí ze sedla kola nebo při hraní míčových her.
Manětín, Plzeňský kraj

Penzion u Laury

V Rabštejně nad Střelou nedaleko Manětína se můžete ubytovat v Penzionu u Laury, kde vám bude k dispozici i restaurace pro chvíle posezení a odpočinku.
Manětín, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví