Novinky na seznamu UNESCO
Jizerskohorské bučiny jsou od července 2021 první českou přírodní památkou UNESCO, všechny ostatní jsou kulturními památkami.
Od července 2021 jsou na seznamu UNESCO také Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně,.Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku bylo na Seznam světového dědictví UNESCO zapsáno dalších osm lázeňských měst - Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. Všech 11 lázeňských měst tak společně představuje jednu položku na Seznamu světového dědictví.
Počet českých památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO se v červenci 2019 zvýšil na čtrnáct poté, co na něj přibyl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a poněkud nečekaně i Národní hřebčín Kladruby nad Labem. V případě Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří se jedná o pět míst na české a 17 na německé straně hranice.
Loutky, tanec, masopust i modrotisk

Několik úspěšných
zápisů do seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO zaznamenaly v posledních letech živé tradice naší lidové kultury. Nejnověji (od listopadu 2018) je zapsán tradiční středoevropský
modrotisk - o zápis této metody ozdoby textilu na Seznam společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.
Výsady býti na seznamu UNESCO se dočkaly tradiční mužský tanec
Slovácký verbuňk,
masopustní obchůzky a masky na
Hlinecku,
sokolnictví,
loutkářství a také
Jízda králů.
Slavnosti svobodných mužů spojené s voděním, honěním či stínáním krále se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen na
Slovácku a na
Hané. Ta nejznámější z nich,
Jízda králů ve Vlčnově, se pořádá již přes dvě stě let.
Poznejte památky světového dědictví

Našich 16 památek UNESCO se značně liší svou velikostí; někde jde o
historická jádra velkých měst či
rozsáhlou krajinu, jinde o
kostely, zámky a drobné stavby. Nejvíc času budete potřebovat na seznámení s centry
Prahy, Českého Krumlova, Telče a
Kutné Hory, rozšířené vedle
chrámu sv. Barbory o
katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Nezapomeňte nahlédnout i do
proslulé kostnice pod kostelem Všech svatých, od katedrály to k ní máte jen pár desítek metrů! Hodně času budete potřebovat i na prohlídku
Lednicko-valtického areálu, považovaného za
nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě.
Velké i malé, ale stále se značkou UNESCO
Jednou z nejznámějších českých památek UNESCO je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého od Jana Blažeje Santiniho na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Milovníky zahrad a architektury nadchne propojení Arcibiskupského zámku s Podzámeckou a Květnou zahradou v Kroměříži, pro obdivovatele selského baroka je velkým magnetem vesnická památková rezervace v Holašovicích. Kdo má rád renesanci, ten nesmí vynechat zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou v Litomyšli, zástupcem barokního stylu je bohatě zdobený sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a židovskou kulturu reprezentuje třebíčská židovská čtvrť, zapsaná mezi památky UNESCO společně s bazilikou sv. Prokopa. Dvacáté století a moderní architekturu zastupuje funkcionalistická vila Tugendhat v Brně, nejznámější evropská vila německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.
Poznejte památky zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO v České republice! Znáte také novinky, zapsané do seznamu nemateriálního kulturního dědictví?