Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Slezské Rudoltice – slezské Versailles
Zámek Slezské Rudoltice – slezské Versailles
"> "> "> Zámek Slezské Rudoltice "> Jídelna "> pracovna "> "> "> Interier zámku "> Interiere zámku "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Slezské Rudoltice – slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Zámek a zámecký park ve Slezských Rudolticích bývaly svého času považovány za sedmý div světa a místu se přezdívalo Slezské Versailles. Největšího rozkvětu zámek zaznamenal za Alberta z Hodic v 1. polovině 18. století, kdy byl přepychově vybaven a upraven v rokokovém stylu. Současně byl také založen zámecký park ozdobený mnoha stavbami. Na zámeckých slavnostech nechyběly ani nejvýznamnější postavy té doby jako pruský král Fridrich II..

Z parku se do dnešních dnů dochovala pouze malá část, která prochází postupnou revitalizací v duchu francouzských a anglických zahrad. Posledním soukromým majitelem zámku ve Slezských Rudolticích byl koňský handlíř. Za 2. světové války zde sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy a později sloužil i jako výcvikové středisko Hitlerjugend. Po roce 1945 byl zámecký areál účelově využit.

Na zámku se pořádají nejrůznější výstavy, mimo to je zde řada dalších atraktivních expozic jako například historický nábytek, vykopávky, nebo kompletně vybavený salon v jakém trávili volné chvíle šlechtici a smetánka vyšší společnosti.

Další expozicí je zde dámský a pánský pokoj. Mezi nejzajímavější předměty patří Hitlerův kulečníkový stůl, který podle všeho nechali vyrobit Krnované na zakázku v roce 1938 při návštěvě města Adolfem Hitlerem. Důkazy o tom, zda jej vůdce vůbec někdy použil, se však nedochovaly. 

Areál zámku také nabízí zajímavé ubytování ve dvou zámeckých apartmánech, v prostorách bytu bývalého správce zámku. Apartmán I. tvoří 2 vzájemně propojené čtyřlůžkové pokoje (celkem 8 lůžek) a Apartmán II. tvoří samostatná místnost se 4 lůžky (2 patrové postele). V obou apartmánech se nachází LCD televizí a rádio s CD. V apartmánu je umístěna samostatná vybavená kuchyň s elektrickým sporákem, lednicí, mikrovlnnou troubou, varnou konvicí. V koupelně je umístěna vana se sprchovacím koutem a automatickou pračkou. WC v samostatné místnosti, oddělené od koupelny. K dispozici hostům je žehlička a vysavač. Apartmán je vytápěn akumulačními kamny. V chodbě apartmánu je možno uskladnit jízdní kola. V apartmánech je zakázáno kouření.

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační areál Bohušov

Rekreační areál Bohušov

Bohušov, Moravskoslezský kraj
Ubytování na faře v Bohušově

Ubytování na faře v Bohušově

Bohušov, Moravskoslezský kraj
Pivovar Nachmelená opice

Pivovar Nachmelená opice

Krnov, Moravskoslezský kraj