Úštěk

Městečko na severovýchodním okraji Českého Středohoří možná znáte z filmů: v Renčových Rebelech tančila po náměstí a před barokním kostelem sv. Petra a Pavla Zuzana Norisová, Jan Svěrák tu natáčel scénky z oscarového filmu Kolja. A kdo si rád zahrává s peklem, ten by měl navštívit Muzeum čertů!

Co musíte vidět ve městě Renčových Rebelů

Jako v pohádce si budete připadat na náměstí, lemovaném měšťanskými domy se štíty a gotickým podloubím. Dochovala se i unikátní věžovitá synagogažidovským hřbitovem a části hradeb – a právě v Pikartské věži, která byla nejsilnější a nejmohutnější věží městského opevnění, objevíte Muzeum čertů a Pekelné sklepy. Těšit se můžete jak na krotké čerty domácí, také přespolní ďábly, rarachy, satanáše a démonické bytosti ze všech koutů světa, líbit se vám bude i pohyblivý Peklém.
 

Koho byste měli znát z historie Úštěku

Město Úštěk vzniklo na úzkém ostrohu, kde byla nouze o každý čtvereční centimetr. Na skalní hraně tak dodnes balancují zvláštní domky, které připomínají ptačí hnízda. Z ulice 1. máje vypadají docela obyčejně, ale na opačné straně, nad údolím kolem Loubního potoka, mají i několik pater, místnosti zčásti vyhloubené v masivu a jsou nalepené na skále jako ptačí hnízda – a právě proto se jim říká Ptačí domky. V polovině 19. století si je postavili italští dělníci, kteří v Úštěku stavěli železnici.
 

Cestovatelská potěšení v okolí Úštěku

Poblíž Úštěku leží jezero Chmelař; ke koupání a odpočinku můžete využít písečné pláže, půjčit si lze lodičky i šlapadla. Až vás vodní radovánky omrzí, vydejte se do Trnobran; tamní malá farma nabízí vyjížďky na koních pro začínající i pokročilé a zkušené jezdce, podobné aktivity nabízí i ekofarma v bývalém zájezdním hostinci. K výletům do okolí láká hrádek Helfenburk; díky zachovalé obvodové hradbě s cimbuřím dodnes vypadá jako opravdový pohádkový hrad, který vás navíc překvapí svou rozlehlostí.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Úštěk

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.
Úštěk, Ústecký kraj

Muzeum čertů v Úštěku – na temnou návštěvu do pekelných sklepů

Pokud si myslíte, že váš život je peklo, přijeďte se podívat do muzea a Pekelných sklepů, nádherných středověkých prostor, táhnoucích se pod bývalým hradem a měšťanskými domy v severočeském Úštěku. Unikátní soubor výtvarných děl věnovaných čertům je jedinečným muzeem ve střední Evropě.
Úštěk, Ústecký kraj

Kalvárie Ostré u Úštěku

Barokní poutní místo se nachází na vrchu Kalvárie nad obcí Ostré, která je vzdálena 1,5 km od Úštěku.
Úštěk, Ústecký kraj

Galerie U brány v Úštěku

Galerie byla poprvé otevřena roku 2000, při příležitosti konání 3. historického jarmarku. Motivací byla snaha zasadit do prostředí městské památkové rezervace v Úštěku něco trvalého, umělecky příjemného, co potěší srdce a nechá na chvíli zapomenout na běžné starosti.
Úštěk, Ústecký kraj

Ptačí domky v Úštěku

Ptačí domky byly postaveny v polovině 19. století italskými dělníky, kteří v Úštěku stavěli železnici. Jedná se o dřevěné přístavky na skalní stěně připomínající ptačí hnízda. Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále.
Úštěk, Ústecký kraj

Zámek Konojedy

Zámek, dříve klášter Konojedy a kostel Nanebevzetí Panny Marie, které spolu tvoří jeden celek na základech původní gotické tvrze z 14. století která byla v polovině 16. století přestavěna na renesanční zámek, který byl v první polovině 18. století zbourán a jeho místě vystavěn barokní kostel.
Úštěk, Ústecký kraj

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero vzniklé zatopením oblasti pojmenované příznačně Chmelař. V pivu se tu koupat sice nebudete, ale obrovská vodní plocha a dvě písečné pláže a sportovní vybavení kempu s možností ubytování ve stanech i v chatkách vás v horkém létě osvěží zaručeně.
Úštěk, Ústecký kraj

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná

Svět včel je úžasný, tak proč se s ním neseznámit blíže? Včelařka, apiterapeutka a majitelka farmy Andrea Novotná vám ochotně ukáže své království na exkurzích, pořádá nejrůznější workshopy a nabízí prvotřídní včelí produkty a certifikované svíčky s oceněním Regionální produkt Českého středohoří.
Úštěk, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Úštěk

Pizzerie a vinárna Čertovna v Úštěku

Pizzerie Čertovna Úštěk nabízí romantické posezení v historickém barokním objektu při Pikartské věži v samotném centru městečka Úštěk.
Úštěk, Ústecký kraj

Dobrá poctivá česká kuchyně v Úštěku

V restauraci Racek pro vás připraví atmosféru klidu a relaxace a tradiční českou kuchyni. Ochutnejte například vepřové koleno na medu a pivu!
Úštěk, Ústecký kraj

Držovická stodola

Držovická stodola je krásným místem pro romantické ubytování, rodinná setkání, kurzy a workshopy, svatby i firemní akce.
Úštěk, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České středohoří


Mordýřské putování Václava Babinského

Málokdo se tak postaral o svou pověst jako Václav Babinský. Stal se hrdinou dnes už zapomenutých kramářských písní i brakové literatury a na sklonku života ochotně líčil svá dobrodružství po pražských hospodách.
Litoměřice, Výlety s příběhem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov

Když se blížíte silnicí podél Labe směrem na sever k Ústí, okamžitě si jich všimnete. Na jednom břehu se tyčí na skále majestátný hrad Střekov, na druhém výletní zámeček Větruše. Každý z nich má úplně jinou historii, ale přece mají jedno společné. Z obou je krásný výhled na město i řeku. Díky jejich kouzlu není Ústí nad Labem jen průmyslovým městem lemovaným paneláky.
Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Bohatá vévodkyně a spálené účty – díky nim vás Ploskovice nadchnou

V Ploskovicích nechala v letech 1720 až 1730 Anna Marie Františka Toskánská postavit honosný barokní zámek, jehož autorem je zřejmě K. I. Dienzenhofer. Stavba sídla, které mělo vypadat jako malé Versailles, stála přes milion zlatých, a aby Anna Marie Františka tuto okolnost utajila před manželem – skrblíkem, vychytrale veškeré účty spálila.
Ploskovice, Na hrady a zámky