Úvod > Co chcete dělat? > Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Příroda
Francouzský park prochází v současné době revitalizací a otevře se až roku 2021. Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu.
Francouzská zahrada je přísně symetrická a je rozvržena do tří teras. Spodní terasa u zámku je osázena zimostrázovou broderií, její dominantou je kruhová fontána s galerií soch. Na druhé terase se nachází stříhané loubí.

Celou zámeckou zahradu doplňuje bohatá sochařská výzdoba, většinou z dílny sochaře Ignáce Františka Platzera. K největším dílům patří sochařská výzdoba kaskádové kašny na druhé terase, kterou zdobí scéna Napájení Héliových koní.

Na nejvyšší terase francouzské zahrady se nachází budova oranžerie. Z anglického parku je spojená se skleníkem a voliérami. Severní stěna oranžerie je zdobena fragmenty freskové malby.

Na oranžerií se dříve nacházela bažantnice, dnes se zde rozkládá krajinářský park – ten zde vznikl po roce 1800. Parkem protéká potok, najdete zde tzv. Čertův most, ve skalách objevíte umělé jeskyně.
 

Revitalizace Francouzského parku

Francouzský park prochází od sezóny 2018 do roku 2021 náročnou revitalizací. Do té doby je také park pro veřejnost uzavřen.

Cílem projektu je celková revitalizace zámecké oranžérie, která dodnes funguje jako skleník. Oprav se dočkají i její jižní prosklené stěny, střecha a čtyři sochy. Ve Francouzském parku například dojde k obnově veškerých opěrných stěn a závlahového systému. Během rekonstrukce se obnovy mimo jiné dočkají také zdejší nefunkční fontány.

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Dobříš

Zámecký hotel Dobříš

Dobříš, Střední Čechy
Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Obořiště, Střední Čechy
Rezidence Holšín

Rezidence Holšín

Rosovice, Střední Čechy