Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Město Albrechtice

Město Albrechtice

Město leží severozápadně od Krnova na řece Opavici, která v délce několika kilometrů tvoří hranici s Polskem. Na jedné straně se zvedají první stráně Jeseníků, na straně druhé se otvírají široké polské roviny. Je to odtud jen kousek na osoblažskou úzkokolejku a mají tu velmi neobvyklou rozhlednu.

Co musíte vidět ve Městě Albrechticích

Dominantou Města Albrechtic je pozdně barokní kostel Navštívení Panny Marie, ovšem už zdálky vás upoutá jiná stavba: dvě ocelové věže na Hraničním vrchu, které sloužily k přenosu telefonního signálu. Město je odkoupilo za symbolickou cenu a proměnilo je v originální rozhlednu.

Má dvě věže, jedno schodiště a vyhlídkové plošiny ve výšce 25 metrů propojené lávkou. Hranice vede jen pár metrů od rozhledny, malebná kaskáda rybníčků, kterou spatříte východním směrem, už leží v Polsku.
 

Jízda po osoblažské úzkokolejce

Od trati z Krnova do Jindřichova na Moravě odbočuje v Třemešné úzkokolejka, která se klikatí mírně zvlněnou krajinou dvacet kilometrů až do Osoblahy, městečka u polských hranic. V provozu je od roku 1898 a vláčky tu jezdí nanejvýš čtyřicetikilometrovou rychlostí. Vystoupit můžete například ve Slezských Rudolticích, kde je v letní sezoně přístupný zajímavý barokní zámek. Přezdívalo se mu Slezské Versailles, řadu desetiletí chátral a nyní se zvolna probouzí do někdejší krásy.
 

Toulky po městě i po okolí

Ve městě objevíte malé muzeum kočárků a panenek, golfisté tu najdou šestijamkové golfové hřiště. S dětmi se vypravte na zámek Linhartovy na půli cesty mezi Krnovem a Městem Albrechticemi; k vidění jsou například figurky legendárních Igráčků, modely letadel, panenky a cínoví vojáčci. Výhled do krajiny se otevírá také z rozhledny Strážnice nad obcí Liptaň; pohodlně vás sem dopraví úzkokolejka.

Dvojrozhledna Hraniční vrch ve Městě Albrechtice

Město Albrechtice na Bruntálsku se pyšní originální rozhlednou, která vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Unikátní rozhlednu, z níž se lidé mohou kochat pohledem na Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu nechala postavit obec ve spolupráci s dvěma partnerskými městy.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Pohádková stezka ke krtečkově studánce

Do lesů Bruntálska se nastěhovaly pohádkové bytosti. Dřevěné sochy v podobě trpaslíků, skřítků, Hejkala nebo Žabího prince budou součástí nové naučné stezky pro děti v okolí Města Albrechtic. Trasa má celkem 11 zastavení a zvládnou ji i maminky s kočárky.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Zámek v Linhartovech

Linhartovský zámek byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo a za dobu svojí existence několikrát zchátral.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Galerie soch Eldorádo v Hynčicích

V části Města Albrechtic Hynčice na Bruntálsku můžete s dětmi navštívit unikátní soukromou galerii s názvem Eldorádo. Čeká na vás více než sto soch zvířat a pohádkových postav, dokonce i několikametroví pravěcí ještěři.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Minimuzeum kočárků a panenek Město Albrechtice

Prohlédněte si rodinnou sbírku kočárků a panenek v Městě Albrechticích. Najdete zde na 80 kočárků různých typů i velkostí a přes 90 panenek. Atmosféru starých časů a dětských snů doplňují další hračky jako jsou plyšoví medvědi, dřevěná autíčka, kuchyňka nebo dřevěný panáček, který louská ořechy.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Golf Club Město Albrechtice

Nabízíme rekreační golf ve zdravém prostředí podhůří Jeseníků. Hřiště nabízí 6 jamek, driving, vodní i písečné překážky a různou náročnost úderů. Pro rodiny s dětmi je k dispozici dětské hřiště s trampolínou. Na zimní sezónu je pro hráče indoor na patování, trénink odpalů spolu s klubovým barem.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Hrobka Keilů v Městě Albrechticích

Rod Keilů založil Železárny a drátovny Bohumín. Svůj vztah k Městu Albrechticím Keilové projevili tím, že si zde postavili hrobku s kaplí.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Kostel Navštívení Panny Marie v Albrechticích

Pozdně baroktní kostel Navštívení Panny Marie je dominantou Města Albrechtice. Jeho dnešní podoba je z poslední čtvrtiny 18. století.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem

Nejen zimní toulky v Beskydech: poznejte Těšínské Slezsko

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví