Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Město Albrechtice

Město Albrechtice

Město leží severozápadně od Krnova na řece Opavici, která v délce několika kilometrů tvoří hranici s Polskem. Na jedné straně se zvedají první stráně Jeseníků, na straně druhé se otvírají široké polské roviny. Je to odtud jen kousek na osoblažskou úzkokolejku a mají tu velmi neobvyklou rozhlednu.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět ve Městě Albrechticích

Dominantou Města Albrechtic je pozdně barokní kostel Navštívení Panny Marie, ovšem už zdálky vás upoutá jiná stavba: dvě ocelové věže na Hraničním vrchu, které sloužily k přenosu telefonního signálu. Město je odkoupilo za symbolickou cenu a proměnilo je v originální rozhlednu.

Má dvě věže, jedno schodiště a vyhlídkové plošiny ve výšce 25 metrů propojené lávkou. Hranice vede jen pár metrů od rozhledny, malebná kaskáda rybníčků, kterou spatříte východním směrem, už leží v Polsku.
 

Jízda po osoblažské úzkokolejce

Od trati z Krnova do Jindřichova na Moravě odbočuje v Třemešné úzkokolejka, která se klikatí mírně zvlněnou krajinou dvacet kilometrů až do Osoblahy, městečka u polských hranic. V provozu je od roku 1898 a vláčky tu jezdí nanejvýš čtyřicetikilometrovou rychlostí. Vystoupit můžete například ve Slezských Rudolticích, kde je v letní sezoně přístupný zajímavý barokní zámek. Přezdívalo se mu Slezské Versailles, řadu desetiletí chátral a nyní se zvolna probouzí do někdejší krásy.
 

Toulky po městě i po okolí

Ve městě objevíte malé muzeum kočárků a panenek, golfisté tu najdou šestijamkové golfové hřiště. S dětmi se vypravte na zámek Linhartovy na půli cesty mezi Krnovem a Městem Albrechticemi; k vidění jsou například figurky legendárních Igráčků, modely letadel, panenky a cínoví vojáčci. Výhled do krajiny se otevírá také z rozhledny Strážnice nad obcí Liptaň; pohodlně vás sem dopraví úzkokolejka.

Aktivity ve městě Město Albrechtice

Dvojrozhledna Hraniční vrch ve Městě Albrechtice

Město Albrechtice na Bruntálsku se pyšní originální rozhlednou, která vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Unikátní rozhlednu, z níž se lidé mohou kochat pohledem na Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu nechala postavit obec ve spolupráci s dvěma partnerskými městy.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Pohádková stezka ke krtečkově studánce u Města Albrechtic – stezka uzavřena

Z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti všech návštěvníků se Lesy ČR rozhodly 31. 8. 2023 tuto stezku uzavřít.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Galerie soch Eldorádo v Hynčicích

V části Města Albrechtic Hynčice na Bruntálsku můžete s dětmi navštívit unikátní soukromou galerii s názvem Eldorádo. Čeká na vás více než sto soch zvířat a pohádkových postav, dokonce i několikametroví pravěcí ještěři.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Zámek v Linhartovech

Linhartovský zámek byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo a za dobu svojí existence několikrát zchátral.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Minimuzeum kočárků a panenek Město Albrechtice

Prohlédněte si rodinnou sbírku kočárků a panenek v Městě Albrechticích. Najdete zde na 80 kočárků různých typů i velkostí a přes 90 panenek. Atmosféru starých časů a dětských snů doplňují další hračky jako jsou plyšoví medvědi, dřevěná autíčka, kuchyňka nebo dřevěný panáček, který louská ořechy.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Městský turistický okruh Města Albrechtice

Městský turistický okruh spojuje atraktivní cíle Města Albrechtic: Vrch Doubí, Poutní horu, zříceninu Burkvíz, zámek Linhartovy a rozhlednu Hraniční vrch. Celá trasa měří 28 kilometrů a vede krásnou krajinou.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Hrobka Keilů v Městě Albrechticích

Rod Keilů založil Železárny a drátovny Bohumín. Svůj vztah k Městu Albrechticím Keilové projevili tím, že si zde postavili hrobku s kaplí.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Kostel Navštívení Panny Marie v Albrechticích

Pozdně baroktní kostel Navštívení Panny Marie je dominantou Města Albrechtice. Jeho dnešní podoba je z poslední čtvrtiny 18. století.
Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jeseníky


Procházka okolím Zlatých hor

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i pohnutou historii druhé světové války. Pojďte se projít k rozhledně Biskupská kupa, okolo štol pod Příčným vrchem i k tajemstvím opředené vyhlídce Hříbek. Na závěr si můžete prohlédnout muzeum těžby zlata ve zlatorudných mlýnech.
Zlaté Hory, Cesty krajinou

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz ocení především milovníci přírody, krásných výhledů a turisté, kterým nevadí delší procházka s vyšším převýšením. Naše trasa začíná v Jeseníku, v ulici Josefa Hory a pokračuje k rozhledně Zlatý Chlum, Velkému Mechovému jezírku a zpět do Jeseníku po zelené značce přes Krásnou vyhlídku. Celá trasa měří cca 20 kilometrů.

Pěší okruh za přírodními unikáty na Rejvízu

Malebná osada Rejvíz je se 780 metry nadmořské výšky nejvýše položenou obcí ve Slezsku. Polohou na náhorní pláni obklopené lesy připomíná Šumavu, v okolí objevíte řadu pěkných míst pro nenáročné i delší výlety.

Výlet pro zdatné turisty v Jeseníkách – z Karlovy Studánky do Koutů nad Desnou

Náročné putování začíná v Karlově Studánce, kde se vám údolí Bílé Opavy otevře pohledem na vodopád – první z mnoha. Ideální je vydat se na túru po relaxaci v Horských lázních Karlova Studánka, kde načerpáte dostatek energie.
Karlova Studánka, Pěšky po Česku