Úvod > Co chcete dělat? > Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami
Příroda

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami

V blízkosti Cvikova, za místní částí Drnovec, se nachází chráněný přírodní výtvor zvaný Dutý kámen – pískovcové skály v borovém lese. Jedna z těchto skal je uvnitř dutá, jak by řekli odborníci, jedná se o sloupkový rozpad pískovce.
Uvnitř dutiny totiž najdete čtyř až šestiboké sloupky, vzniklé přetavením původní horniny žhavým čedičem. Tento mimořádný geologický jev byl chráněn už od roku 1914 místním spolkem a po 2. světové válce byla jeho ochrana znovu vyhlášena v roce 1955.
 
Právě místní Horský spolek pro nejsevernější Čechy upravil roku 1914 pískovcové skály na výletní místo nazývané Körnerova výšina. Od hlavní silnice k němu vede upravená cesta se zbytky vytesaných schodů. Na začátku cesty minete Karolínin odpočinek, kamennou lavici jejíž opěradlo zdobí reliéf koruny. Hned za odpočívadlem vyčnívá vzhůru nejvýznamnější skalní suk, nazývaný někdy podle svého tvaru Vějíř, nebo Varhany. Skalní útvar je složený z drobných šestibokých pískovcových sloupečků, které se směrem vzhůru vějířovitě rozevírají. Hřebenová cesta pokračuje na malé prostranství mezi skalami, na kterém je vytesán reliéf hlavy ozdobené vavřínem, lyrou a mečem. Byl vytesán ke 100 výročí úmrtí básníka Theodora Körnera, který se proslavil svou bojovnou lyrikou.
 
Do skály za reliéfem je vytesané úzké schodiště vedoucí na vyhlídkovou skálu zvanou Široký kámen, na jejímž vrcholu stojí osmihranný kamenný stůl s lavicí. Na horní desce stolu byla původně astronomicko-geografická orientační tabule a sluneční hodiny, z nichž se dodnes zachoval ciferník se zapuštěným hrotem vrhajícím stín. Na kruhu jsou vyznačeny směry hlavních evropských měst a jejich kilometrická vzdálenost. Pozorný turista může na zbytcích orientační tabule najít údaje o místní odchylce od středoevropského času (-1 min. 22 s) a o zeměpisné poloze místa.
 
Přírodní památka Dutý kámen se nachází po pravé straně silnice I/13 z Cvikova do Jablonného v Podještědí u obce Drnovec. 

Provozovatel

Informační centrum Cvikov

Náměstí Osvobození 63
471 54 Cvikov
Tel.:
+420 487 829 011
Email:
info@cvikov.cz
WWW:
www.cvikov.cz
GPS:
50,770058 14,655800
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Lužické hory
Město:
Cvikov
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
21.8.
Samuel XC triatlon

Samuel XC triatlon

Radvanec, Liberecký kraj
30.7.
Dětské rybářské závody Velká a Malá Valcha

Dětské rybářské závody Velká a Malá Valcha

Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj
13.8.
Festival rozkvetlé louky

Festival rozkvetlé louky

Brniště, Liberecký kraj
9.7.
Tvoření se Šárkou

Tvoření se Šárkou

Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí