Mohelnice

Mohelnice leží v pomyslném trojúhelníku mezi třemi hrady: Bouzovem, Mírovem a Úsovem. V okolí najdete také skvělé rybníky pro letní koupání, chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví láká k bližšímu seznámení s řekou Moravou a v samotném městě čeká řada zajímavých památek.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Mohelnici

Ze středověku se v Mohelnici nedochoval jen tvar historického centra, ale i zbytky hradeb s baštami a Severní bránou, kostel sv. Tomáše z Canterbury ze 14. století s vysokou štíhlou věží, hřbitovní kostel sv. Stanislava a také biskupský hrádek na Kostelním náměstí. Jde o jednu z nejstarších budov ve městě a sídlí v ní muzeum s historickými expozicemi; k vidění je například sbírka loštických pohárů. Víte, že právě takový pohár objevíte na obraze Zahrada pozemských rozkoší malíře Hieronyma Bosche?
 

V Mohelnici zemřela nejznámější oběť čarodějnických procesů

Domu čp. 2 na mohelnickém Kostelním náměstí se říká čarodějnický; právě tady byl vězněn děkan Kryštof Alois Lautner (1622–1685), který se pokusil zabránit čarodějnickým procesům v nedalekých Velkých Losinách. Děkan Lautner, zřejmě dosud jediná rehabilitovaná oběť řádění inkvizitora Bobliga, byl zatčen v srpnu 1680 a o pět let později byl v Mohelnici veřejně upálen. Jeho osud připomínají pamětní desky v parku a na budově šumperského děkanství i film Kladivo na čarodějnice režiséra Otakara Vávry.
 

Hrady, jezera, řeka a kolo

Zmínili jsme se o třech hradech; Bouzov a Úsov samozřejmě můžete navštívit, hrad Mírov však slouží jako věznice.

Východně od města najdete rozlehlá a hluboká jezera, která vznikla těžbou štěrkopísků, ideální pro letní slunné dny, můžete si také půjčit loď a vypravit se na vodáckou expedici do Litovelského Pomoraví. Spoustu dalších tipů objevíte na trase výletu Na kole okolo Mohelnice.

Turistická informační centra


Akce ve městě Mohelnice

Farmářské trhy Mohelnice

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Mohelnici.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Co šeptají andělé

Andělé coby prostředníci mezi Bohem (božstvy) a lidmi člověka provázejí od nepaměti. V křesťanské tradici svou roli sehrávají nejen ve vánočním příběhu, bible o nich vypráví prakticky už od stvoření světa.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Aktivity ve městě Mohelnice

Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr

Pískovna Mohelnice s dvěma jezery se nachází na sever od obce Moravičany a na východ od Mohelnic. Pískovna s čistou vodou je oblíbeným místem ke koupání.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Minimuzeum prezentuje nejrůznější ruční řemesla, jako například krajkářství, patchwork a další zajímavé ruční práce.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Městské opevnění Mohelnice

Z původního městského opevnění Mohelnice se dochovaly v několika ulicích pozůstatky. Kompletně se zachovala se Vodní (Severní) brána, z těch ostatních pouze boční stěny s erby města.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici

Nejvýznamnější církevní památka v Mohelnici s dominantou města, věží s hodinami. Předchůdcem byl farní kostel z 13. století. Zaujmou tady hlavně nádherné barokní interiéry.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Muzeum Mohelnicka

Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století a který byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. Biskupův hrad je v Mohelnici připomínán počátkem 14. století. Tehdy byl dům prodán mohelnickému fojtovi.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Statek Studená Loučka v Mohelnici

Navštivte muzejní expozici Hřebečský grunt. Hřebečsko už v mapách dávno nenajdete, ale o jeho historii i lidských osudech se můžete dozvědět v areálu jednoho z mála dochovaných hřebečských statků.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole – ochotné ten rozdíl!

Cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole je výzvou pro cyklisty i labužníky, vede krásnou venkovskou krajinou a k tomu nabízí zajímavé gurmánské zážitky. Na cyklostezce je připraveno 13 zastavení na 91 kilometrovém okruhu. Trasa je variabilní, záleží jen na vás, jak moc si ji chcete vychutnat.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Mohelnice

Morava Camp v Mohelnici

V Morava Camp máme dlouholetou tradici a stojí za námi spoustu spokojených zákazníků. Každý rok se snažíme o moderní posun, a proto se vždy máte na co těšit.Najdete u nás pohodlí ať už v chatkách, turistických ubytovnách, v hotelových pokojích, ale i vyžití v podobě stanování.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.
Výlety za loupežníky, Výlety s příběhem

Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Výlet do Olomouce a na hrad Helfštýn za strážcem Jantarové stezky

Olomouc, od roku 2000 zapsána díky sloupu Nejsvětější Trojice na Seznam UNESCO, patří k nejkrásnějším městům České republiky. Při toulkách starobylými uličkami objevíte celou řadu paláců, kostelů a měšťanských domů. Komu by snad chyběl velkolepý hrad, ten musí zamířit na východ, kde kousek za Olomoucí nad údolím řeky Bečvy stojí Helfštýn. Víte, že předchůdcem jedné z nejrozsáhlejších pevností střední Evropy prý býval hrádek loupeživých rytířů?
výlet Olomouc a okolí, Cesty poznání

Výlet za zábavou i historií do Olomouce

Přátelská, romantická a jedinečná – právě taková je Olomouc, jedno z nejkrásnějších měst střední Evropy. Na své si tu přijde každý, vášniví cestovatelé a milovníci historie, co objíždějí muzea a památky, vyznavači sportu a dobrodružství i rodiny s dětmi.