Mohelnice

Mohelnice leží v pomyslném trojúhelníku mezi třemi hrady: Bouzovem, Mírovem a Úsovem. V okolí najdete také skvělé rybníky pro letní koupání, chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví láká k bližšímu seznámení s řekou Moravou a v samotném městě čeká řada zajímavých památek.

Co musíte vidět v Mohelnici

Ze středověku se v Mohelnici nedochoval jen tvar historického centra, ale i zbytky hradeb s baštami a Severní bránou, kostel sv. Tomáše z Canterbury ze 14. století s vysokou štíhlou věží, hřbitovní kostel sv. Stanislava a také biskupský hrádek na Kostelním náměstí. Jde o jednu z nejstarších budov ve městě a sídlí v ní muzeum s historickými expozicemi; k vidění je například sbírka loštických pohárů. Víte, že právě takový pohár objevíte na obraze Zahrada pozemských rozkoší malíře Hieronyma Bosche?
 

V Mohelnici zemřela nejznámější oběť čarodějnických procesů

Domu čp. 2 na mohelnickém Kostelním náměstí se říká čarodějnický; právě tady byl vězněn děkan Kryštof Alois Lautner (1622–1685), který se pokusil zabránit čarodějnickým procesům v nedalekých Velkých Losinách. Děkan Lautner, zřejmě dosud jediná rehabilitovaná oběť řádění inkvizitora Bobliga, byl zatčen v srpnu 1680 a o pět let později byl v Mohelnici veřejně upálen. Jeho osud připomínají pamětní desky v parku a na budově šumperského děkanství i film Kladivo na čarodějnice režiséra Otakara Vávry.
 

Hrady, jezera, řeka a kolo

Zmínili jsme se o třech hradech; Bouzov a Úsov samozřejmě můžete navštívit, hrad Mírov však slouží jako věznice.

Východně od města najdete rozlehlá a hluboká jezera, která vznikla těžbou štěrkopísků, ideální pro letní slunné dny, můžete si také půjčit loď a vypravit se na vodáckou expedici do Litovelského Pomoraví. Spoustu dalších tipů objevíte na trase výletu Na kole okolo Mohelnice.

Turistická informační centra


28.4.
10.7.
V rukou restaurátora

V rukou restaurátora

Mohelnice, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Morava Camp v Mohelnici

Morava Camp v Mohelnici

Mohelnice, Olomoucký kraj