Úvod > Co chcete dělat? > Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice
Příroda

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.
Přehrada byla vystavěna v letech 1965 – 1975 na říčním kilometru 4,29, nad soutokem Želivky se Sázavou. Přímá zemní hráz dosahuje výšky 58 metrů, délka koruny hráze činí 860 m. Před nádrží Švihov byla vybudována soustava menších vodních nádrží (Trnávka, Němčice, Sedlice), jejichž účelem je zachytit splaveniny před vodárenskou nádrží.
 
Vodní nádrž je zásobárnou pitné vody především pro střední Čechy včetně hlavního města, ale tuto vodu pijí i lidé z oblasti Humpolecka, Pelhřimovska, Pacovska, Ledečska a Havlíčkova Brodu s okolím. Se svou rozlohou 1602,6 hektarů a objemem 309 milionů kubíků je největší vodárenskou nádrží v České republice i ve střední Evropě. Přehradní jezero má délku vzdutí 38 km a její hráz dosahuje výšky 58 m, v koruně měří 850 m. Úpravna vody podává výkon 7 tisíc litrů za sekundu. Vodní nádrž je překlenuta silničním mostem na silnici č. 18, mezi Bezděkovem a Brzoticemi.
 
Velkým oříškem pro projektanty bylo vyřešit dopravu vody do Prahy. Po řadě sporů zvítězil projekt tlakového tunelového přivaděče. Více než 50 km dlouhá štola začíná v úpravně vody v Nesměřicích u hráze a končí nedaleko Jesenice u Prahy, vede i pod koryty řek Sázavy a Blanice. Výstavba tohoto gigantického díla výrazně zasáhla do životů místních obyvatel i krajiny. Z mapy zmizela historická městečka Dolní a Horní Kralovice, Zahrádka a několik menších osad (Švihov), zdemolováno bylo téměř 900 staveb, mimo jiné zámek, kostel a železniční nádraží.
 
I když oblast kolem řeky Želivky byla kdysi nejnavštěvovanějším koutem Vysočiny, dnes v okolí nádrže platí zákaz vjezdu, zákaz vstupu, zákaz rybolovu a zákaz koupání. Přesto lze ve Vodním domě objednat prohlídku hráze s průvodcem.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Švihov u Želivky

Rodinný pivovar Švihov u Želivky

Loket, Středočeský kraj
Tábořiště U Kouzelníka v Kácově

Tábořiště U Kouzelníka v Kácově

Kácov, Středočeský kraj
Pivovar Hubertus Kácov

Pivovar Hubertus Kácov

Kácov, Středočeský kraj
Hotel a sportovní středisko Kácov

Hotel a sportovní středisko Kácov

Kácov, Středočeský kraj