Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Klánovický les
Příroda

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.
Krátká naučná stezka prochází západní částí rozsáhlého komplexu Klánovického lesa, která je chráněna jako přírodní rezervace a je součástí přírodního parku Klánovice–Čihadla a evropsky významné lokality Natura 2000 "Blatov a Xaverovský háj". Stezka vede kolem samoty Nové Dvory a místy, kde se rozkládala zaniklá ves Slavětice.

Stezka nemá žádnou pevně určenou trasu, je možné si ji projít jako okruh nebo v rámci delšího výletu Klánovickým lesem. Vede po kvalitních lesních cestách, je krátká, nenáročná, zcela bez převýšení. Od výchozího místa k Novým Dvorům vede po zelené turistické značce, poté se můžeme neznačenou cestou vrátit k výchozímu místu.

Východní část přírodního parku tvoří rozlehlý komplex Klánovických lesů (pokračující i mimo hranice Prahy a přírodního parku) s relikty několika zaniklých středověkých vesnic a na něj navazující Xaverovský háj, osou východní části je Rokytka s řadou rybníků (Počernický, Kyjský), na severu rezervace zahrnuje Svépravické rybníky. Kromě lesních porostů se zde nalézá řada velmi cenných mokřadních lokalit.

Modrá turistická značka spojuje Klánovické lesy s Xaverovským hájem a nádražím Praha – Běchovice, od ní se odpojující žlutá nás pak dovede do Dolních Počernic, které jsou též vděčným místem k návštěvě. V západní části přírodního parku, kam již žádné turistické značky nevedou, stojí za pozornost především lokalita V pískovně (s přilehlým rybníkem Martiňák) a románský kostel sv. Bartoloměje v Kyjích.

Ideálním dopravním prostředkem pro návštěvu tohoto přírodního parku je vlak na trati Praha – Kolín, který staví v Kyjích, Dolních Počernicích, Běchovicích a Klánovicích. Použít lze samozřejmě i některý z mnoha autobusů MHD a dostupný je poměrně dobře dokonce i od metra Černý Most.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Čertousy

Restaurace Čertousy

Praha 9, Praha
Pivovar Libertas

Pivovar Libertas

Úvaly, Středočeský kraj