Úvod > Co chcete dělat? > Riegrova stezka – Naučná stezka Údolím Jizery
Letní sporty

Riegrova stezka – Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, vedoucí z městské části Bítouchov – Semily do Spálova. Trasa stezky návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizery a prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova.

Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po 77 m dlouhé visuté lávce 6 m nad řekou – skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m. Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s pěkným výhledem na řeku.

Historie Riegrovy stezky se píše již od konce 19. století, kdy Klub českých turistů vybudoval tzv. starou část Riegrovy stezky, 1,3 km dlouhou cestu ze Železného Brodu k soutoku říčky Kamenice s Jizerou. V roce 1901 měla být stezka prodloužena do Semil, ale navrhovatelé narazili na odpor tehdejšího majitele pozemků, který neměl s městem dobré vztahy. Až v roce 1909 se začalo s budováním tzv. nové části stezky od Podspálova do Semil.
 

Plánovaný okruh nad řekami Jizerou a Kamenicí

Klub českých turistů Semily realizuje nápad spojit Riegrovu a Kamenického stezku, který bude dlouhý asi 12 km. Okruh složený z obou stezek povede nad řekami Jizera a Kamenice. Procházel by kolem 544 metrů vysokého kopce Měděnec s Myší skálou, odkud se rozprostírá nádherný pohled především na Železnobrodsko. Výstup na Myší skálu ale zatím vyžaduje velkou opatrnost.

Zobrazit více

Riegrova stezka se řadí mezi TOP 10 nejkrásnějších tras u nás

Provozovatel

Turistické informační centrum Semily

Husova 2
513 01 Semily
Tel.:
+420 481 624 721
Email:
info@semily.cz
WWW:
www.semily.cz
WWW:
https://mapy.cz/t...
GPS:
50,621465 15,304500
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Český ráj
Město:
Semily
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí