Čelákovice

Jedno z mnoha měst v Polabí, v krajině lužních lesů a úrodných polí, leží jen kousek od Prahy. Díky řece a spoustě značených cest y cyklostezek jde o oblíbené výletní místo, jezdí sem i rybáři a milovníci historie a kuriozit. Bylo tu totiž objeveno zvláštní pohřebiště čelákovických upírů!

Co musíte vidět v Čelákovicích

Stranou od dnešního centra města s novobarokní radnicí objevíte středověkou, renesančně upravenou tvrz, v níž sídlí Městské muzeum s přírodovědnou, archeologickou a historickou expozicí. O kousek dál v rodném domku čelákovického malíře Čeňka Jandy si prohlédnete výstavu věnovanou košíkářství; to bývalo vedle rybářství jedním z tradičních čelákovických řemesel. Historické jádro města doplňuje středověký mlýn, budova děkanského úřadu a kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Jediné upírské pohřebiště v Česku

Část muzejní expozice se věnuje čelákovickým upírům. V místě zvaném Mrchovláčka bylo v roce 1966 nalezeno jedenáct hrobů s kosterními pozůstatky. Odborníci zjistili, že nejde o běžné pohřebiště, ale že tu proběhly pohřby s projevy vampyrismu, tedy víry v upíry. Ať už věříte pověstem o sání krve a probodávání srdce zašpičatělým kůlem nebo ne, faktem zůstává, že čelákovické pohřebiště je ve střední Evropě unikátní a že nikde jinde v Čechách nic podobného nenajdete.
 

Cesty kolem Čelákovic

Po březích Labe, kolem jezer i blízké pískovny Malvíny vede řada značených i neznačených cest, ideálních pro pěší i cyklistické výlety. Patří k nim i naučná stezka Údolím Labe, vedoucí z Lysé nad Labem k Městskému muzeu v Čelákovicích. Snadno se po ní dostanete například do Lázní Toušeň anebo do Přerova nad Labem, kde můžete navštívit skanzen lidové architektury anebo muzeum historických motocyklů a bicyklů.

Turistická informační centra


22.6.
T-Mobile Olympijský běh Čelákovice

T-Mobile Olympijský běh Čelákovice

Čelákovice, Středočeský kraj
Pískovna Malvíny u Čelákovic

Pískovna Malvíny u Čelákovic

Čelákovice, Středočeský kraj
Hrbáčkovy tůně

Hrbáčkovy tůně

Čelákovice, Středočeský kraj
Tvrz Čelákovice

Tvrz Čelákovice

Čelákovice, Středočeský kraj