Úvod > Česká nej > Osobnost > Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů
Osobnost

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.
Jeho protiválečné romány a hry, které byly aktuální hlavně v předvečer druhé světové války, neztratily na významu ani dnes. Karel Čapek byl též žurnalistou, prozaikem, překladatelem a kritikem a autorem knih pro děti, patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Jeho rozsáhlé dílo se stále vydává po celém světě, i když pro Čapkovu obdivuhodně rozsáhlou slovní záslobu (25 000 slov) se převádí do cizích jazyků velmi obtížně. Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu a jeho díla se vydávají i v Japonsku.

Karel Čapek se narodil 9. ledna roku 1890 Malých Svatoňovicích u Trutnova do rodiny venkovského lékaře Antonína Čapka. Nebyl to však on, kdo význačného spisovatele přivedl k psaní. Byla to jeho babička Helena Novotná, kdo výrazně ovlivnil jeho cit pro jazyk a rozvinul v něm sociální cítění. Ze Svatoňovic se rodina Čapkova přestěhovala nejprve do Úpice, a když bylo Karlovi Čapkovi sedmnáct let, přesunuli se Čapkovi do Prahy. Zde Karel vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy.

Čapek trpěl od mládí Bechtěrevovou chorobou, díky které nebyl odveden za první světové války. Po ukončení studia v roce 1917 přijal první zaměstnání jako soukromý učitel syna hraběte Lažanského na zámku Chyše. Poté se stal novinářem pro Národní listy, ovšem odešel odtud kvůli odlišnému politickému smýšlení. Až do konce života potom působil v redakci Lidových novin a současně se mezi lety 1921-1923 stal dramaturgem a režisérem Vinohradského divadla. Tady také potkal svoji budoucí manželku herečku a spisovatelku Olgu Scheinpflugovou, se kterou se vzali až v roce 1935 po dlouholetém přátelství. Spolu rádi jezdili na své letní sídlo ve Strži na Příbramsku.
 

O Čapka se zajímalo Gestapo, přišlo však pozdě

Karel Čapek byl znám tím, že své politické názory neskrýval, naopak byl jako novinář velmi činný. Setkával se s řadou osobností uměleckého i politického života, nebál se kritizovat kapitalismus i komunismus, čímž si vysloužil řadu nepřátel na všech politických frontách.

Ostře se stavěl proti nastupujícímu fašismu, z tohoto období pochází například hra Bílá nemoc, kde nelze přehlédnout, že je jedna z hlavních postav Maršál se nápadně podobá Hitlerovi. Konec Čapkova života byl spojen se štvanicemi na jeho osobu a velkým zoufalstvím z pomnichovského vývoje. Zemřel duševně vysílen po komplikacích chřipky 25. prosince 1938 ve věku 48 let.
 

Nejznámější Čapkova díla

1921       R.U.R. (divadelní hra, poprvé užito slovo Robot)
1921       Ze života hmyzu (divadelní hra, s Josefem Čapkem)
1922       Věc Makropulos (divadelní hra, zhudebnil Leoš Janáček)
1924       Krakatit (román, zfilmován v roce 1948)
1928       Hovory s T. G. Masarykem
1929       Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy
1929       Zahradníkův rok (fejetony)
1933       Dášeňka čili Život štěněte
1933       Hordubal (román – 1. díl trilogie, zfilmován v roce 1937)
1934       Povětroň (román – 2. díl trilogie)   
1934       Obyčejný život (román – 3. díl trilogie)  
1936       Válka s mloky (román)
1937       Bílá nemoc (divadelní hra, zfilmována v roce 1937)
 

Zajímavosti z Čapkova života aneb co jste možná nevěděli

  • Kromě řady próz a divadelních her napsal také mnoho cestopisů.
  • Byl také významným překladatelem francouzské poezie.
  • V Praze bydlel spolu se svým bratrem Josefem ve dvojvile na Vinohradech. Dům patří městské části Praha 10, která zde připravuje muzeum bratří Čapků (ralizace do roku 2021).
  • K velkým zálibám Karla Čapka patřilo zahradničení, cestování a fotografování
  • Slovo "robot", poprvé použito ve hře R.U.R., vlastně vymyslel bratr Josef. Karel chtěl umělého člověka pojmenovat slovem „labor“ (odvozenina slova "dělník" z latiny).
Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Příběh empírového domu ve Strži a slavného českého spisovatele

Příběh empírového domu ve Strži a slavného českého spisovatele

Když se spisovatel Karel Čapek v srpnu 1935 oženil s Olgou Scheinpflugovou, přítel Václav Palivec, bratr Čapkova švagra, básníka Josefa Palivce, jim věnoval neobvyklý svatební dar: k doživotnímu užívání dostali půvabný dům ve Staré Strži u Dobříše. Nikdo netušil, že tu stráví pouhé tři roky.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst s Čapkovými spojených.

Po stopách českých spisovatelů

Po stopách českých spisovatelů

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte si knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů.

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Muzeum se ve vile otevře v roce 2021.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy – Karla Čapka, Josefa Čapka a Helenu Čapkovou, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem.

Ubytování a restaurace

Restaurace U Bulánka

Restaurace U Bulánka

Batňovice, Královéhradecký kraj
Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda v Markoušovicích

Úpice, Královéhradecký kraj
Rokytnická medovina z Orlických hor

Rokytnická medovina z Orlických hor

Hronov, Královéhradecký kraj