Úvod > Co chcete dělat? > Moravské Kopanice v Bílých Karpatech
Příroda

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.
Moravské Kopanice představují svébytný etnografický region, který byl utvářen především náročnými životními podmínkami, danými složitou dopravní dostupností a tím jistou izolovaností. Jedná se o oblast Moravského Slovácka, která leží přímo na moravsko-slovenském pomezí. Typická je zde zástavba roztroušená po svazích zdejších kopců s hůře dostupnými malými políčky. Kopanice byly osídleny v poměrně nedávné době – až teprve ve druhé polovině 18. století, kdy sem přišli první osadníci z Uher.

Oblast získala své jméno podle toho, že těžce dostupná políčka na strmých svazích mohli místní zemědělci obdělávat pouze kopáním motykou, a proto je nazývali Kopaničáři a podle nich se této oblasti začalo říkat Kopanice. Největším bohatstvím moravských Kopanic je nádherný krajinný ráz, dochované zbytky tradičních řemesel a folklóru, jež vás společně s přírodním bohatstvím upoutají v každém ročním období.

Centrální obcí oblasti je Starý Hrozenkov, ale tato obec má převážně obvyklou soustředěnou zástavbu kolem hlavní silnice spojující Moravu a Slovensko. Ty pravé Kopanice s hodně rozptýleným osídlením jsou tvořeny obcemi Vápenice, Žítková, Vyškovec a Lopeník.

Provozovatel

Informační Středisko Pro Rozvoj Moravských Kopanic

Starý Hrozenkov 314
687 74 Starý Hrozenkov
Tel.:
+420 572 696 323
Email:
iskopanice@razdva.cz
WWW:
www.iskopanice.cz
GPS:
48,965255 17,865302
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Slovácko
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Tree House Žítková

Tree House Žítková

Žítková, Zlínský kraj
Chata Arnika

Chata Arnika

Lopeník, Zlínský kraj
Eurocamping v Bojkovicích

Eurocamping v Bojkovicích

Bojkovice, Zlínský kraj