Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora
Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.
Na rozhlednu vede 227 schodů a měří 37 metrů. Dostanete se na ni po zaplacení vstupného (dostanete zdarma pohlednici). Po neobvykle širokém schodišti můžeme vystoupat do třech vyhlídkových pater, kde je umístěna galerie fotografií šumavské přírody. Celkem se můžete zastavit na třech vyhlídkových plošinách. Samotná vyhlídková plošina je přístupná pomocí krátkého žebříku. Výhled z jedné z nejvýše položených rozhleden v České republice na vrcholy prakticky celé Šumavy je opravdovým zážitkem.

Vzhledem k extrémním klimatickým podmínkám (mnohdy i v červenci klesají teploty pod 0° C a sníh leží v okolí věže i v červnu), je věž přístupná pouze v době letní sezóny, tedy od května do října.

Rozhledna prošla v sezóně 2021 generální rekonstrukcí. Příchozí mohou vystoupat na patnáctý nejvyšší vrchol české části Šumavy (1315 m) zbrusu novým vchodem z boku věže, kde najdou také malé infocentrum NP Šumavy. Zásadní novinkou je to, že uvnitř věže může být, dle stanovených protipožárních předpisů, najednou max. 50 osob, na vyhlídce pak max. 10 osob. Z tohoto důvodu je umístěn při vstupu do věže rozhledny turniket, stejně tak na ochoz vyhlídky. Průchod turnikety zajistí zapůjčená čipová karta (vratná záloha za tuto kartu je 100 Kč).
 

Z historie rozhledny

Na konci 60. let 20. století vznikl na Poledníku (1315 m n. m.) areál, který sloužil armádě jako základna pro sledování leteckého a pozemního provozu v sousedním Německu a jako odposlechová stanice a rušička televizního i radiového signálu vysílačů umístěných za našimi hranicemi. Až do roku 1989 patřil Poledník do přísně střežené pohraniční zóny Šumavy. Po roce 1990 byl armádou opuštěn, nevzhledné objekty byly zbořeny a zůstala jen věž, která byla přebudovaná na rozhlednu. Věž byla otevřena v roce 1998 a je využívána i k příležitostným výstavám.
Prášilské jezero

Prášilské jezero

Prášily, Plzeňský kraj
Javoří slať u Modravy

Javoří slať u Modravy

Modrava, Plzeňský kraj
Vrchol Oblík na Šumavě

Vrchol Oblík na Šumavě

Prášily, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec u Michala v Prášilech

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášily, Plzeňský kraj
Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška Prášily

Prášily, Plzeňský kraj
Veřejné tábořiště Prášily

Veřejné tábořiště Prášily

Prášily, Plzeňský kraj
Ubytování v apartmánu v Srní

Ubytování v apartmánu v Srní

Srní, Plzeňský kraj