Úvod > Kam pojedete? > Olomoucký kraj > Střední Morava > Náměšť na Hané

Náměšť na Hané

Tam kde se roviny Hané začínají vlnit a zvedají se první kopce Drahanské vysočiny, leží malebné městečko Náměšť na Hané. Znáte nádherný klasicistní zámek, který si v druhé polovině 18. století nechal postavit hrabě Ferdinand Bonaventura z Harrachu?

Náměšť na Hané: dva zámky a zřícenina

Dominantou Náměště je klasicistní zámek ve francouzském stylu, kde si prohlédnete rozsáhlou sbírku slavnostních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Stavbu oklopuje pravidelný kruhový park, od něhož se do čtyř světových stran rozbíhají aleje. Ta nejkratší míří na sever, ke kapli Nejsvětější Trojice. Za ní se v lese na pahorku nad říčkou Šumicí skrývají zbytky zdí a příkopy středověkého strážného hradu; opuštěn byl na konci 16. století, když se panstvo přestěhovalo do Dolního zámku, později přestavěného na sladovnu.
 

Tradice Centrum města a pivovarnické tradice

Dominantou náměšťského náměstí je novorománský kostel sv. Kunhuty, prostranství zdobí pomník T. G. Masaryka a několika barokních soch; plastika Panny Marie s Ježíškem sem byla přenesena z kláštera Hradisko v Olomouci. Na dlouholetou tradici vaření piva navazuje Pivovar Jadrníček s pěstitelskou pálenicí, kde se podle původních postupů klasickou metodou vyrábí nepasterizované a nefiltrované světlé ležáky i tmavé a jantarové speciály.
 

Terezským údolím na hradiště

Vydejte se na procházku krásným Terezským údolím, které se táhne podél říčky Šumice až k Laškovu. Střídají se tu různé biotopy, od luční nivy až po teplomilné dubové lesy. Údolím vás provede naučná stezka, ovšem na jedno z nejzajímavějších míst v okolí žádná cesta nevede: je jím výšinné hradiště na kopci Rmíz, kde byla odkryta údajně nejstarší kamenná hradba ve střední Evropě a rozsáhlá mohylová pohřebiště. Výlet si můžete zpestřit návštěvou zahradní železnice v nedalekém Střížově.

Turistická informační centra


Vánoce na zámku Náměšť na Hané

Zámek Náměšť na Hané zve na oblíbenou akci Vánoce na zámku.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Aktivity

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin

Na okraji Zábřežské vrchoviny se nachází přírodní rezervace Terezské údolí, které se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané. Daří se tu mnoha vzácným rostlinám, na podzim zde "hrají prim" modrofialové květy ocúnu.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Zřícenina hradu Náměšť na Hané

Náměšťský hrad stával na ostrožně nad pravým břehem potoka Šumice na jihozápadním okraji obce Náměšť, zvané Kapounov, v místě, kde se dosud říká Na hradě.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Kostel sv. Kunhuty v Náměšti na Hané

Kostel sv. Kunhuty v Náměšti na Hané, pochází nejméně z roku 1656. Tehdy byl kolem kostela hřbitov. Současný novogotický kostel byl postaven v 19. století.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Kaple Nejsvětější Trojice v Náměsti na Hané

Zámecká kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v roce 1672 na místě staré hradní kaple. V 19. století byla empírově upravena.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Dolní zámek – sladovna v Náměšti na Hané

Dolní zámek stojí na místě tehdejší tvrze. Později byl přestaven na sladovnu.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Na původní tradici pivovarnictví v Náměšti na Hané navazuje malý pivovar, který se zaměřuje na nepasterizované a nefiltrované pivo vařené podle tradičních receptur.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Přerov

Přerovská trasa je krásným místem pro trávení volného času, běží se nedaleko přírodní památky Malé laguny.
běhání v Přerově, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Poběžte s námi kolem krásné vodní nádrže Plumlov v Prostějově. Trasa je dlouhá necelých 5 km.
Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov

Trasa je umístěna ve sportovní části Prostějova. Místo startu je dobře dostupné vlakem nebo linkou MHD na zastávce Sportovní.
Běžecká trasa Prostějov, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.
výlet s dětmi na střední Moravu, Výlety pro děti