Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Osoblaha

Osoblaha

Osoblahu, která leží v Osoblažském výběžku téměř na hranicích s Polskem, známe jako cílovou zastávku úzkokolejky, začínající v Třemešné ve Slezsku. Leckdo se ale projde pouze po nádraží a hned se vrací zpátečním vlakem – a to je rozhodně škoda.

Osoblaha: překrásné historické město?

Na informačních panelech se dočtete, že Osoblaha bývala památkově nejhodnotnějším městem Slezska s velmi zachovalou židovskou čtvrtí, ale náměstí a jeho okolí zaplňují domy z druhé poloviny 20. století. Co se stalo? Městu několikrát vypleněnému nájezdníky, zničenému požáry, morem a povodněmi, které se vždy vzchopilo k dalšímu rozkvětu, zasadila drtivý úder druhá světová válka. Osoblaha sice byla osvobozena jako první město na území ČR už v březnu 1945, bohužel 90 % budov bylo nenávratně poničeno. Většina lidí odešla, v roce 1960 Osoblaha přišla o titul města a později byly odstřeleny i zbytky kostela.
 

Výlet úzkokolejkou

Starou Osoblahu tak připomínají jen historické fotografie a obrazy, současná zástavba je většinou novodobá. Němým svědkem proměny města byla úzkokolejná dráha, uvedená do provozu v roce 1898. Měří 20 km a vlaky po ní jezdí nanejvýš rychlostí 40 km/hod, na klasickou železnici se trať napojuje ve stanici Třemešná ve Slezsku severozápadně od Krnova. Vedle motorových souprav tu v létě jezdívají i turistické vlaky tažené parní lokomotivou, oblíbenou akcí je jízdenka parním vlakem tam a zpátky, kombinovaná s volnou vstupenkou na osoblažské koupaliště.
 

Hřbitov, bludný balvan a Džungle

Z městečka, kde před válkou bylo například pět mlýnů, cukrovar, pivovar, krajkářská škola a muzeum, byl zachráněn jen židovský hřbitov z konce 14. století a kostel sv. Mikuláše na hřbitově za obcí, vidět můžete i nepatrný zbytek středověkých městských hradeb. V parku na návrší nad turistickým kempem trůní bludný balvan, severně od Osoblahy se nacházejí dvě přírodní rezervace: Velký Pavlovický rybník, oblíbená zastávka tažných ptáků a hnízdiště vodních ptáků, a Džungle, území se zbytkem luhu se starými stromy a mokřady. Nedaleko u Bohušova objevíte v lese zříceninu hradu Fulštejn.

Koupaliště Osoblaha

Osoblažské koupaliště je usazeno do centra malebného prostředí zdejšího parku, jehož součástí je in-line dráha, antukové kurty pro tenis, volejbal, nohejbal, fotbalový areál, kemp, rybník pro sportovní rybolov a další.
Osoblaha, Moravskoslezský kraj

Židovský hřbitov v Osoblaze

Židovský hřbitov v Osoblaze patří k nejcennějším v České republice a nejvzácnějším památkám v Moravskoslezském kraji.
Osoblaha, Moravskoslezský kraj

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník se nachází na hranici katastrů tří obcí Hlinka, Osoblaha a Slezské Pavlovice.
Osoblaha, Moravskoslezský kraj

Hřbitovní kostel sv. Mikuláše v Osoblaze

Kostel svatého Mikuláše v obci Osoblaha je hřbitovní kostel postaven v letech 1756–1766 a kulturní památka České republiky.
Osoblaha, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem

Nejen zimní toulky v Beskydech: poznejte Těšínské Slezsko

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví